نحوه درست کردن جوانه گندم و جو در خانه

آیا تا بحال از گندم یا جو جوانه درست کرده‌اید؟ اگر شما به سراغ رژیم غذایی خام‌گیاهخواری روی آورده باشید، پاسخ این سؤال احتمالاً «بله» خواهد بود. حتی اگر این کار را در خانه انجام نداده باشید، احتمالاً نان جوانه گندم را در فروشگاه دیده‌اید و نسبت به آن کنجکاوی کرده‌اید. مفهوم «غذای زنده» بیشتر و بیشتر مشهور شده است و جوانه‌ها و غذاهای تخمیرشده راه خود را به فرهنگ غذایی اصلی باز کرده‌اند. غذاهای تخمیرشده و جوانه‌ها زنده محسوب شده و برای بدن شما مناسب هستند. بنابراین بیایید نحوه‌ درست کردن جوانه گندم و جو را یاد بگیریم و به مزایای سلامتی آنها توجه کنیم.

چرا دیگران جوانه درست می‌کنند؟

جوانه گندم و جو نسبت به گندم و جو معمولی هضم ساده‌تری دارند. همه‌ی غذاهای کامل و خام حاوی آنزیم، ویتامین، مواد معدنی و یا پروتئین هستند که به تأمین بدن شما کمک می‌کند. مواد مغذی سبزیجات به‌طور آنی، هنگام مصرف خام یا بخارپز آنها جذب می‌شود، اما ارزش غذایی غلات مانند گندم و جو در آنها قفل شده است. دانه گندم و جو نه تنها هضم سخت‌تری دارند، بلکه مواد غذایی کمتری نسبت به جوانه‌ها دارند.

جوانه درست کردن از گندم و جو، برخی از پروتئین‌ها و قندهای دیرهضم را می‌شکند و ویتامین‌ها، آنزیم‌ها و مواد معدنی مانند زینک، ویتامین ث و آهنی که در آنها وجود دارد را آزاد می‌کند. این کار نه تنها بسیار مفید است، بلکه باعث ساده شدن هضم در بدن شما می‌شود زیرا مقدار زیادی از هضم غلات مانند گندم و جو از طریق درست شدن جوانه، اتفاق افتاده است. افرادی که به گلوتن و پروتئین‌های دیگر در حبوبات حساسیت دارند، احتمالاً فرایند هضم راحت‌تری برای جوانه‌های غلات از جمله گندم و جو داشته باشند.

جوانه چیست؟

غلات، آجیل‌ها و حبوبات حاوی بخش تولیدمثلی هستند که به آنها اجازه رشد و تولیدمثل می‌دهد. پس از اینکه غلات در آب خیسانده شدند و در دمای اتاق و در تاریکی ماندند، سیستم تولیدمثل آنها فعال می‌شود و آنها شروع به جوانه زدن و تخمیر می‌کنند. این فرایند تخمیر همان چیزی است که پروتئین‌ها و قندهای گفته شده را شکسته و پروبیوتیک‌هایی که به‌طور فطری در غلات وجود دارد را آزاد می‌کند.

کدام غلات برای درست کردن جوانه مناسب هستند؟

از همه آنها می‌توان جوانه درست کرد. اگر شما از غلات خام استفاده کنید(یعنی غلاتی که فرآوری نشده باشند، گرم نشده باشند و یا بوداده نباشند) می‌توانید از آنها جوانه درست کنید. شما می‌توانید از ذرت، گندم، چاودار، گندم سیاه، جو، جو دوسر و برنج جوانه درست کنید. شما حتی می‌توانید از حبوبات، دانه‌ها و آجیل‌ها نیز جوانه درست کنید. اما در ایی مقاله فقط درست کردن جوانه گندم و جو آموزش داده شده است.

با جوانه‌ها باید چه کنیم؟

استفاده‌های زیادی برای جوانه وجود دارد و شما می‌توانید آنها را در سالاد بریزید یا آنها را آرد کنید و با آن چیزی بپزید یا آنها را خشک کنید تا نان خام درست کنید. رایج‌ترین استفاده این است که آنها را به سالادهای سبز اضافه کنید یا با سس و دیگر چیزها مخلوط کنید تا سالاد جوانه درست کنید. اگر یک آسیاب آرد دارید، می‌توانید آن را آرد کنید تا چیزی بپزید. علاوه‌براین، افرادی که باغ سبزیجات دارند می‌توانند از آنها برای کاشت استفاده کنند.

درست کردن جوانه گندم و جو چقدر طول می‌کشد؟

دمای اتاق شما سرعت جوانه زدن گندم و جو را تعیین می‌کند (هرچه خانه گرم‌تر باشد زمان کمتری برای جوانه زدن نیاز دارید). در دمای ۱۸ درجه سانتی گراد حدودا سه روز طول می کشد تا  جوانه آماده شود. طول زمان جوانه زدن برای همه غلات تقریباً مشابه هم است. پس دما عامل مهمی برای درست کردن جوانه گندم و جو می باشد.

چطور جوانه درست کنیم؟

گندم و جوی خام (نپخته و بونداده) را با آب ولرم بشویید.

گندم و جو را در یک ظرف دهن گشاد بریزید و روی آنها را با ۵ الی ۷ سانتی‌متر آب بپوشانید.

درب ظرف را با پارچه و یک کش بپوشانید تا حشرات نتوانند وارد ظرف شوند. به یاد داشته باشید که ما در اینجا گندم و جو را تخمیر می‌کنیم و تخمیر باعث آزاد شدن گازهایی می‌شود که حشرات به آن علاقه زیادی دارند. اجازه دهید که گندم و جو برای ۲۴ ساعت در یک مکان تاریک بخیسند (داخل یک کمد یا کابینت محل خوبی است).

پس از این مدت گندم و جو را تخلیه کرده و آنها را خوب بشویید. اگر از گندم سیاه جوانه درست می‌کنیم، از ایجاد ژلاتین در اطراف آنها تعجب نکنید. این اتفاق طبیعی است با این حال این ماده می‌تواند در صورت بی‌توجهی باعث ایجاد کپک شود، بنابراین حتماً آنها را خوب بشویید و اجازه ندهید که غلات بیش از حد مرطوب باشند.

پس از اینکه گندم و جو را به خوبی شستید و تخلیه کردید، آنها را دوباره در ظرف بریزید. اطمینان حاصل کنید که گندم و جو مرطوب هستند اما در آب غوطه‌ور نیستند.

دوباره درب ظرف را بپوشانید و ظرف را در محلی تاریک قرار دهید.

روزی دو بار گندم و جو را بشویید تا زمانی که جوانه بزنند،  این کار معمولاً بین ۲ تا ۳ روز طول می‌کشد. به یاد داشته باشید که پس از هر شستشو درب ظرف را ببندید. پس از ۲ الی ۳ روز باید جوانه هایی را ببینید که از گندم و جو بیرون زده‌اند. حالا می‌توانید از آنها استفاده کنید.

اگر چند روز دیگر به این فرایند ادامه دهید، برگ‌های سبز کوچکی پدیدار می‌شوند که شما می‌توانید آنها را در باغچه خود بکارید.

جوانه را چگونه باید نگهداری کنیم؟

ابتدا همه جوانه ها را بخوبی شستشو دهید. برخی از غلات مانند گندم سیاه ممکن است ژلاتینی باشند بنابراین شستشوی مناسب آنها باعث می‌شود خوش‌طعم‌تر شوند. اگر بلافاصله پس از آماده شدن، از جوانه‌های خود استفاده نمی‌کنید آنها را در یک ظرف درب‌دار بریزید و در یخچال قرار دهید. اگر آنها در دمای اتاق قرار داده شوند، به جوانه زدن ادامه خواهند داد. بنابراین برای متوقف کردن این فرایند باید به کمک سرد کردن، از تخمیر آنها جلوگیری کنید.

منبع: مجله زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *