نحوه تکثیر گیاه زاموفیلیا به سه روش مختلف

0
225

نحوه تکثیر گیاه زاموفیلیا به سه روش مختلف

سریعترین روش برای قلمه زدن گیاه زاموفیلیا، تقسیم ریزوم است. در این روش تنها کافیست ریشه های گیاه را به دو قسمت تقسیم کرده و دوباره آنها را بکارید. همچنین می توانید با ریشه دارکردن برگ یا ساقه گیاه خود را تکثیر کنید. اگر قصد تکثیر زاموفیلیای خود را دارید در این مقاله با ما باشید تا با نحوه تکثیر گیاه زاموفیلیا به صورت کامل آشنا شوید.

تکثیر گیاه زاموفیلیا از طریق برگ

تکثیر گیاه زاموفیلیا از طریق برگ

یک ظرف کم عمق انتخاب کنید و دو تا پنج سانتی مترخاک گلدان درون آن بریزید. سپس روی خاک آب اسپری کنید تا مرطوب شود. با استفاده از یک تیغه تمیز و تیز، برگها را ببرید. سعی کنید برشهایتان تا جای ممکن به ساقه مرکزی برگ نزدیک باشد. برگها را با زاویه ۴۵ درجه بکارید تا انتهای دمبرگ (قسمتی که برگ را به شاخه مرکزی وصل می کند) در زیر خاک باشد. شما می توانید چندین برگ را در همان ظرف بکارید.

روی ظرف را پلاستیک بکشید و چندین سوراخ در سطح آن ایجاد کنید تا شرایط گلخانه ای برای برگها ایجاد شود. برگها را مرتباً چک کنید و در صورت خشک شدن خاک، کمی به آن آب بدهید. در نهایت و بعد از گذشت چندین ماه، در انتهای برگها غده های کوچکی شبیه سیب زمینی رشد می کنند. در این شرایط برگها را داخل گلدانهای جدید با خاک سبک انتقال دهید و منتظر جوانه های جدید باشید.

تکثیر زاموفیلیا به وسیله تقسیم ریزوم

تکثیر زاموفیلیا به وسیله تقسیم ریزوم

اگر گیاه زاموفیلیا شما بزرگ و سالم است، بهترین روش تکثیر تقسیم ریزوم است چراکه بسته به اندازه گیاه مادر میتوانید دو یا سه گیاه دیگر داشته باشید. به خاطر داشته باشید که فقط هر چند سال یک بار میتوانید از این روش استفاده کنید، زیرا تقسیم گیاهی که بسیار کوچک یا نابالغ است باعث آسیب رساندن به گیاهتان می شود.

دو یا سه گلدان کوچکتر را با خاک گلدان پر کنید. سپس گیاه مادر را با دقت از گلدان فعلی خود خارج کنید. به آرامی پایه برگ ها را گرفته و گلدان را از ریشه ها جدا کنید. اگر گلدان گیر کرد، خاک اطراف لبه گلدان را با یک چاقوی مناسب از ریشه ها جدا نمایید.

برگهای گیاه را با یک دست از پایه بگیرید و با دست دیگر خاک اضافی را از ریزوم ها جدا کنید. از چاقوی گلکاری یا باغبانی برای جداکردن ریزوم های پوسیده و یا خشک شده استفاده کنید. به بررسی ریزومها بپردازید تا نقاط طبیعی تفکیک شده آنها را بیابید. چراکه برای تقسیم گیاه از طریق ریزوم به کمترین میزان برش نیاز دارید. سعی کنید که ریزوم ها را تا حد امکان از نقاط طبیعیشان جدا کنید. سپس هر بخش از گیاه را درون یک ظرف مناسب با خاک تازه قرار دهید. خاک را مرتبا مرطوب کرده و مراقبتهای لازم را انجام دهید.

تکثیر گیاه زاموفیلیا با استفاده از ساقه

تکثیر با استفاده از ساقه

با استفاده از یک تیغه تمیز و تیز چند ساقه با طول حداقل ۵ تا ۷ سانتی متری از گیاه اصلی جدا کنید و درون آب قرار دهید. ساقه ها را نزدیک به پایه برش دهید و مطمئن شوید چندین برگ در بالای آن وجود دارد. سعی کنید قلمه ها را از گرما و نورمستقیم خورشید دور نگهدارید و هر هفته آب آنها را عوض کنید.

توجه داشته باشید که ۷ الی ۸ سانتیمتر از ظرف قلمه ها را با آب پر کنید و نیازی به پر کردن کل ظرف نیست.

پس از گذشت یک الی دو ماه قلمه ها ریشه دار خواهند شد و پس از گذشت مدتی ریزومها قابل مشاهده خواهند بود. پس از ریشه دار شدن قلمه ها آنها را به گلدانهای جدید با خاک سبک انتقال دهید.

اگرچه گیاه زاموفیلیا به آب کمی نیاز دارد ولی در این روش پس از انتقال قلمه ها به خاک در هفته های ابتدایی، خاک را مرتبا مرطوب کنید و از آنها مراقبت کنید تا به آنها شوک وارد نشود.

تالیف: مجله زندگی
منبع: mydomaine.com, instructables.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید