نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی با چند روش اصولی و مقرون به صرفه

0
40

نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی با چند روش اصولی

گاها برخی از افراد فکر می کنند که ماشین لباسشویی چون یک دستگاه تمیز کننده است پس در نتیجه داخل آن تمیز است. در صورتی که این تصور اشتباه است، زیرا عدم تمیز کردن ماشین لباسشویی می تواند منجر به تجمع میکروب ها ، باکتری ها، کپکها و ایجاد بوی بد شود. شما می توانید با استفاده از روش های صحیح ماشین لباسشویی خود را تمیز کرده و از تمیز بودن لباس های خود پس از شستشو اطمینان حاصل کنید.

اصول تمیز کردن ماشین لباسشویی

اولین چیزی که باید در مورد تمیز کردن ماشین لباسشویی بدانید این است که آب داغ در تمیز کردن دستگاه به شما خیلی کمک می کند. بنابراین، اگر تابه حال ماشین لباسشویی خود را تمیز نکرده اید، آن را بدون لباس در بیشترین درجه حرارت قرار داده و روشن کنید. شما می توانید در صورت تمایل از تمیز کننده ماشین لباسشویی یا کمی مواد شوینده استفاده کنید، اما باید بدانید که آب تقریبا جوش می تواند ماشین لباسشویی شما را تمیز کند.

نحوه تمیز کردن محفظه مواد شوینده 

گاها در قسمت جاپودری ماشین لباسشویی کپک یا هر گونه کثیفی شکل می گیرد که شرایط خوبی برای شستشوی لباس نیست.برای تمیز کردن این قسمت از ماشین لباسشویی، جاپودری را خارج کنید و با سرکه خیس کنید (برای نحوه بیرون آوردن جاپودری، می توانید از دفترچه راهنمای آن استفاده کنید).

تمیز کردن محفظه مواد شوینده ماشین لباسشوییسپس با استفاده از یک مسواک قدیمی و صابون، آن را تمیز کنید. آن را کاملاً شسته و سپس با یک پارچه خشک کنید.

حتما حفره های آن را کاملا تمیز کنید زیرا ممکن است مقداری کپک یا کثیفی در آن پنهان شده باشند.

برای ازبین بردن رسوبات داخل محفظه هم داخل آن را با سرکه و برس تمیز کنید و در آخر با دستمال خشک کنید.

توجه داشته باشید که در دفعات بعدی برای جلوگیری از رشد کپک، بعد از هر بار شستشو، جاپودری را باز بگذارید و به اندازه لازم از مواد شوینده استفاده کنید. اگر در استفاده از مواد شوینده افراط کنید، مقداری از آن در داخل ماشین لباسشویی باقی می ماند و شانس کثیف شدن جاپودری را افزایش می دهد.

تمیز کردن لاستیک لباسشویی

لاستیک ماشین لباسشویی مانند جاپودری، فضایی برای رشد کپک و باکتری است، اما حتما چیزهایی مثل مو یا پرز لباس هم در آنجا دیده اید.

برای تمیز کردن این قسمت، با استفاده از پارچه ای مرطوب و سرکه آن را تمیز کنید. مراقب باشید که موقع بلند کردن لاستیک از روی فلز، پاره یا جدا نشود. در صورت امکان تا جایی که می شود هر چیزی که در لا به لای لاستیک گیر کرده را بیرون بیاورید. در صورت لزوم می توانید با استفاده از یک مسواک، جرم ها را پاک کنید.

تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی

توصیه میشود برای بهتر تمیز شدن این قسمت، در آخرین مرحله یک شستشو با آب داغ انجام دهید. همچنین بعد از هر بار شستشو، چک کنید که هیچ چیزی بین درزهای لاستیک باقی نمانده باشد.

تمیز کردن فیلتر لباسشویی

برای تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی آنرا خارج کنید و با صابون و برس خوب تمیز کنید.

تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی سپس داخل محفظه را با مسواک و دستمال تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن با سرکه و جوش شیرین

بهتر است که یک بار در ماه، ماشین لباسشویی خود را تمیز کنید. این کار باعث می شود ماشین لباسشویی شما تمیز تر شده و بوی خوبی داشته باشد. شما می توانید برای تمیز کردن ماشین لباسشویی از سرکه و جوش شیرین استفاده کنید زیرا یک روش عالی و طبیعی برای از بین بردن باکتری ها است و در طی چرخه شستشو، بوی نامطبوع دستگاه را از بین می برد.

برای استفاده از این روش ابتدا میزان دمای ماشین لباسشویی را حداقل روی ۶۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید و یک پیمانه سرکه را مستقیماً درون دیگ آن بریزید.

حالا  دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را داخل جاپودری بریزید و ماشین را روشن کنید.

بهتر است یک بار در ماه، ماشین لباسشویی را در حالی که خالی است با آب داغ، سرکه و جوش شیرین شستشو دهید تا هر گونه بوی بد و کپک و باکتری را از بین برود.

نحوه تمیز کردن با سفید کننده

اگر عاشق تمیز کردن وسایل با سفید کننده هستید، می توانید از آن برای تمیز کردن ماشین لباسشویی هم استفاده کنید. شما می توانید از آن برای از بین بردن کثیفی و کپک ماشین، جاپودری و همچنین قسمت بیرونی ماشین استفاده کرد.

در این روش نصف فنجان سفید کننده را مستقیما درون دیگ ماشین لباسشویی و نصف آن را درون جاپودری بریزید و ماشین لباسشویی را به صورت خالی با آب داغ روشن کنید. در صورت امکان، وقتی ماشین پر از آب شد آن را یک ساعت متوقف کنید، سپس آن را مجددا راه اندازی کنید. برای اینکه مطمئن شوید تمام سفید کننده از بین رفته، یک دور دیگر شستشو را انجام دهید. پس از اتمام کار، در ماشین را باز کرده و صبر کنید تا درزهای آن خشک شود.

دقت کنید زمانی که می خواهید از ماشین استفاده کنید، مطمئن شوید که آثاری از ماده سفید کننده باقی نمانده باشد چون ممکن است باعث خرابی لباس ها شود.

خشک کردن ماشین لباسشویی پس از استفاده

نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی با چند روش اصولی

تمیز کردن ماشین لباسشویی به این معنا نیست که فقط آن را بشویید و تمیز کنید، بلکه باید بگذارید به طور کامل خشک شود تا از رشد باکتری و کپک جلوگیری شود.

پس از اتمام کار و در فاصله بین شست و شوها، در ماشین لباسشویی را بازگذاشته تا دیگ داخلی ماشین خشک شود زیرا این کار، احتمال رشد کپک و باکتری در فضای داخلی ماشین را کاهش می دهد.

نکته پایانی: بعد از هر شستشو، در ماشین لباسشویی را باز بگذارید تا رطوبت آن خارج شود، و مرتبا لاستیک ماشین را تمیز کنید تا از رشد هرگونه قارچ و باکتری جلوگیری کنید.

تالیف: مجله زندگی
منبع: realhomes.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید