تمیز کردن تخته گوشت با چند ترفند خاص

0
159

چگونه تخته گوشت را تمیز کنیم؟

تخته گوشت یکی از پرکاربردترین ابزار آشپزخانه برای هر کسی هستد. اما این ابزار مفید به یک مراقبت دقیق و خوب نیاز دارد تا ظاهر خوبی داشته باشد. همچنین این تخته‌ها ممکن است محل زندگی و رشد باکتری‌ها شوند (که می‌تواند منجر به آلودگی‌های دیگر شوند). در این آموزش به شما یاد خواهیم داد که تمیز کردن تخته گوشت چگونه است.

چگونه یک تخته گوشت چوبی را تمیز کنیم؟

چگونه یک تخته گوشت چوبی را تمیز کنیم؟

تخته‌های چوبی به چندین دلیل بسیار محبوب هستند. اول اینکه جذاب‌تر از تخته‌های دیگر هستند و همچنین به‌عنوان دیس پذیرایی نیز استفاده می‌شوند. آنها برخلاف تخته‌های پلاستیکی خراش‌های زیادی برنمی‌دارند. اما به دلیل اینکه چوبی هستند، تمیز کردن آنها کمی با ابزارهای دیگر آشپزخانه متفاوت است.

شستشو با دست:

برای برخی از افراد این مورد ممکن است بدیهی و واضح باشد اما لازم به یادآوری است که در معرض آب و حرارت قرار گرفتن (مثلاً داخل ماشین ظرفشویی) می‌تواند باعث شود که تخته گوشت چوبی بشکند و یا پیچ‌وتاب بخورد.

استفاده از آب گرم و مایع ظرفشویی:

پس از هر بار استفاده، یک تخته گوشت چوبی باید با آب گرم، مایع ظرفشویی و یک اسفنج نرم شسته شود. حتماً همه‌ی درزها را خوب بشویید چون محل جمع‌شدن غذا و باکتری‌ها می‌شوند.

ضدعفونی کردن تخته:

اگر بوی بدی از تخته احساس کردید یا اینکه بخواهید تخته را یک تمیزکاری حسابی بکنید، این روش را حتما امتحان کنید. یک فنجان جوش شیرین را روی تخته بریزید و سپس یک فنجان سرکه سفید روی آن بریزید. چند دقیقه زمان بدهید و سپس آن را خوب آبکشی کنید. این کار باعث از بین رفتن همه لکه‌ها نیز خواهدشد.

خشک کردن تخته:

خشک کردن تخته بلافاصله بعد از شستشو به کمک حوله مخصوص بسیار مهم است. از آنجایی که با چوب کار می‌کنید، خیس ماندن آن برای زمان طولانی می‌تواند باعث ورم کردن رشته‌های چوب شده و درنتیجه تخته شما تاب برداشته یا میشکند.

نگهداری تخته با روغن:

اگر می‌خواهید تخته چوبی خود را به‌خوبی نگهداری کنید، از یک روغن خوراکی استفاده کنید تا از ورود آب به تخته جلوگیری شده و حالت طبیعی خود را حفظ کند. روغن را به همه‌ی قسمت‌های تخته برش بزنید و شب تا صبح صبر کنید تا به خورد آن برود. سپس اجازه دهید تا تخته خشک شود.

چگونه یک تخته گوشت پلاستیکی را تمیز کنیم؟

تخته های پلاستیکی به دلیل مقرون‌به‌صرفه‌تر بودن محبوب تر هستند. به دلیل سطح غیرقابل نفوذی که دارند، باور عمومی بر این است که این تخته‌ها بهداشتی‌تر از تخته‌های چوبی هستند. با این حال، این نکته در نظر گرفته نشده است که تخته‌های برش پلاستیکی بیشتر مستعد خراشیدگی هستند. یک تخته برش پلاستیکی که زیاد خراش داشته باشد می‌تواند مقدار زیادی باکتری در شکاف‌های سطح خود داشته باشد.

شستشو با دست:

اگرچه پلاستیک می‌تواند در ماشین ظرفشویی قرار گیرد (برخلاف تخته‌های برش چوبی)، اما بهتر است که با دست شسته شود تا طول عمر تخته بیشتر شده و از تاب‌خوردگی آن جلوگیری شود.

درست کردن محلول شستشو:

یک قاشق سفیدکننده را با یک لیتر آب مخلوط کنید و از یک اسفنج نرم استفاده کنید تا با این مخلوط تخته خود را تمیز کنید.

آبکشی و خشک کردن:

حتماً محلول گفته شده را از روی تخته با آب گرم آبکشی کنید. تخته را در جایی قرار دهید تا خشک شود.

حذف لکه‌ها:

برای حذف لکه‌های مزاحم از تخته‌ گوشت پلاستیکی، از خمیری متشکل از یک قاشق جوش‌شیرین، یک قاشق نمک و یک قاشق آب استفاده کنید.

صاف نگه داشتن سطح تخته:

تخته‌های برش پلاستیکی ممکن است دچار ساییدگی زیادی شوند. هر زمان که قطعات پلاستیکی کوچکی را روی سطح تخته دیدید، از یک سمباده فلزی استفاده کنید تا سطح آن را صاف کنید.

چگونه یک تخته گوشت بامبو را تمیز کنیم؟

تخته‌های بامبو به این دلیل محبوب هستند که به تخته‌های برش چوبی شباهت دارند اما نسبت به شکستن، تاب‌خوردگی و خراشیدگی (و بنابراین باکتری)، مقاوم تر هستند.

شستشوی دستی:

مثل تخته‌های چوبی، تخته‌های بامبو نیز به دلیل پتانسیل شکستن یا تاب‌خوردگی نباید با ماشین ظرفشویی شسته شوند.

استفاده از آب گرم و مایع ظرفشویی:

سطح تخته گوشت خود را به طور کامل با استفاده از مایع ظرفشویی، آب گرم و یک اسفنج نرم تمیز کنید.

خشک کردن:

بلافاصله بعد از تمیز کردن تخته گوشت بامبو، آن را با حوله خشک کنید تا از خیس خوردن تخته جلوگیری شود.

محافظت از تخته:

مانند تخته چوبی، می‌توانید از روغن خوراکی برای نگهداری تخته گوشت بامبو در برابر خشک‌شدن و نفوذ آب به داخل تخته استفاده کنید. برای محافظت بیشتر، می‌توانید یک قطعه لیمو را روی سطح تخته بکشید تا آن را تازه کرده و بوهای باقی‌مانده‌ را برطرف کند.

منبع: مجله زندگی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید