نحوه‌ی استفاده از آلوئه ورا برای درمان جوش

آلوئه ورا گیاهی است که به صورت خودرو رشد کرده و برگ‌هایی ضخیم و خاردار دارد. ژل شفاف داخل برگ‌های آلوئه ورا معمولاً به صورت موضعی برای تسکین التهابات پوستی و درمان جوش استفاده می‌شود. احتمالاً خواص آنتی باکتری آلوئه ورا باعث مفید بودن آن در استفاده‌ی موضعی برای درمان جوش می‌شود.

تحقیقات زیادی روی استفاده از آلوئه ورا همراه با داروهای سنتی ضد جوش انجام شده که نتایج آن امیدوار کننده بوده است. اگر شدت جوش های شما خفیف تا متوسط است و به دنبال راهی برای تسکین پوستتان هستید، با ما باشید تا با نحوه ی استفاده از آلوئه ورا برای درمان جوش آشنا شوید.

استفاده‌ موضعی از آلوئه ورای خالص

ممکن است تنها با استفاده از آلوئه ورا، به نتایجی که می‌‌خواهید، دست پیدا کنید. آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی، آنتی باکتری و آنتی اکسیدانی است و سده‌هاست که از آن برای پاکسازی زخم‌ها، تسکین درد و التیام سوختگی استفاده می‌شود. افراد بسیار کمی نسبت به آن حساسیت دارند و استفاده‌ی موضعی از آن، ریسک بسیار کمی به دنبال دارد (البته تا زمانی که به آن حساسیت نداشته باشید).

طرز استفاده

با خرید آلوئه ورای خالص و استفاده ی مقدار زیادی از ژل شفاف آن روی صورت ، جریان خون در پوست افزایش یافته و باکتری‌های مضر کشته می‌شوند. هم‌چنین می‌توانید نواحی دارای جوش را به صورت موضعی درمان کنید؛ برای این کار، آلوئه ورا را هنگام شب به صورت زده و آن را صبح روز بعد بشویید تا قرمزی و سوزش‌ها کاهش یابد.

ماسک صورت آلوئه ورا، عسل و دارچین

آلوئه ورا دارای خواص آنتی باکتری است که می‌تواند به کنترل و کاهش باکتری‌های به وجود آورنده‌ی جوش کمک کند. درباره‌ی دو ماده‌ی دیگر، یعنی عسل و دارچین، تحقیق شده و مشخص شده است که این دو نیز این خاصیت را دارا هستند. با ترکیب این سه ماده، احتمال داشتن پوستی صاف و بدون جوش افزایش می‌یابد.

دو قاشق غذاخوری عسل خالص را با یک قاشق غذاخوری آلوئه ورای خالص ترکیب کنید. این ترکیب باید نرم باشد و بتوان به آن شکل داد، اما آبکی نباشد. پیش از زدن ماسک به صورت، یک چهارم قاشق غذاخوری دارچین را به مخلوط اضافه کنید. پس از زدن ماسک به صورت، به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه استراحت کنید تا ماسک، کار خود را انجام دهد. سپس صورت را به خوبی با آب بشویید.

ماسک صورت آلوئه ورا و آبلیمو

ماسک صورت آلوئه ورا و آبلیمو، ظاهری بانشاط و شاداب به صورت بخشیده و در عین حال، منافذ پوست را پاک کرده و برخی از باکتری‌هایی را که ممکن است باعث به وجود آمدن جوش شوند، از میان می‌برد. برخی از آزمایش‌های بالینی نشان داده‌اند که اسید میوه‌ها، مانند آن‌هایی که در آبلیمو وجود دارند، برای درمان جوش موثر هستند.

برای تهیه‌ی ماسک، از آلوئه ورای خالص به عنوان پایه استفاده کرده و یک چهارم قاشق چایخوری آبلیمو را به ۲ قاشق غذاخوری آلوئه ورا اضافه کنید. اگر برای زدن ماسک روی کل صورت به مقدار زیادی نیاز دارید، دقت داشته باشید که نسبت آلوئه ورا به آبلیمو باید ۸ به ۱ باشد تا اسید آبلیمو باعث ناراحتی یا سوزش پوست نشود. ماسک را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پوست گذاشته و سپس آن را به خوبی با آب بشویید.

اسپری آنتی باکتری آلوئه ورا

از آن‌جایی که آلوئه ورا می‌تواند رشد سلول‌های سالم پوست را تحریک کند، احتمالاً ارزش دارد که اسپری پاکسازی آلوئه ورا را خریداری کرده یا خودتان آن را تهیه کنید. این مایع باعث آبرسانی به پوست می‌شود، بدون اینکه باعث درخشندگی یا تولید بیش از اندازه‌ی چربی شود.

از یک بطری استفاده کنید. ۳۵ میلی لیترآب تصیه شده، ۱۴ میلی لیتر آلوئه ورا و یک یا دو قطره از اسانس غیر سمی (موردعلاقتان) را با یکدیگر مخلوط کنید. مراقب باشید که این مایع ضد جوش و خنک کننده را به چشم‌ها اسپری نکنید و پیش از استفاده، آن را به خوبی تکان دهید.

اسکراب آلوئه ورا، شکر و روغن نارگیل

اگر به درمان‌های طبیعی برای درمان جوش علاقه دارید، شاید بخواهید آلوئه ورا را با روغن نارگیل و شکر ترکیب کنید تا لایه بردار خودتان را تهیه کنید. لایه برداری پوست باعث از میان رفتن سلول‌های مرده‌ی پوست می‌شود. شکر سفید می‌تواند این سلول‌های مرده را به آرامی از میان برده و مسیر را برای نفوذ آلوئه ورا در پوست و تحریک رشد پوست، باز کند. روغن نارگیل دارای خواص ضد باکتری است و به عنوان یک نرم کننده‌ی طبیعی عمل می‌کند. اسید اصلی روغن نارگیل، مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شده است که یک درمان عالی برای جوش صورت است. ترکیب این سه ماده با یکدیگر باعث نرمی و شادابی پوست می‌شود.

از روغن نارگیل به عنوان پایه استفاده کرده و حدود نصف فنجان روغن نارگیل را به خوبی با نصف فنجان شکر سفید مخلوط کنید. سپس یک چهارم فنجان ژل خالص آلوئه ورا را به آن اضافه کنید. این مخلوط را می‌توانید به عنوان لایه بردار در یخچال نگه دارید. هنگام استفاده، مخلوط را به آرامی روی تمام صورت بزنید. از زدن آن به دور چشم اجتناب کنید. پس از استفاده، صورت را به خوبی با آب بشویید.

پاک کننده‌ی آلوئه ورا و روغن درخت چای

از آن‌جا که ثابت شده است که روغن درخت چای، ماده‌ای آنتی باکتریال بوده و با جوش مقابله می‌کند، مخلوط کردن آن با آلوئه ورا می‌تواند فواید مشهودی داشته باشد. توجه داشته باشید به هنگام استفاده نباید ترکیب روی پوست باقی بماند، زیرا روغن درخت چای بسیار قوی و اسیدی است.

برای تهیه ی این پاک کننده، از آلوئه ورا به عنوان پایه استفاده کنید و ۲ تا ۳ قطره روغن درخت چای و آب تصفیه شده را به آن اضافه کنید. این ترکیب را با احتیاط به صورت بزنید. صورت را تقریباً پس از ۱ دقیقه با آب شسته و خشک کنید.

کرم‌های آلوئه ورا

بسیاری از کرم‌ها و محصولات درمان جوش که بدون نسخه فروخته می‌شوند، حاوی آلوئه ورا هستند. اگر از محصولات حاوی آلوئه ورا استفاده نمی‌کنید، بهتر است به دنبال برخی از این محصولات بوده و آن‌ها را به برنامه‌ی همیشگی‌تان اضافه کنید. آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی است که باعث محبوبیت آن در تهیه‌ی محصولات تجاری درمان جوش شده است.

ریسک‌ها و پیچیدگی‌های استفاده از آلوئه ورا برای درمان جوش

برخی افراد از چای آلوئه ورا و شربت آلوئه ورا برای درمان جوش استفاده می‌کنند، اما تا به امروز شواهد زیادی درباره‌ی نتیجه بخش بودن آن وجود ندارد. هم‌چنین شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند خوردن میزان زیادی آلوئه ورا می‌تواند به بدن آسیب برساند. از خوردن آلوئه ورا در مقادیر زیاد اجتناب کنید تا اطلاعات بیشتری درباره‌ی خطرات احتمالی آن به دست آید.

ممکن است آلوئه ورا با داروهای دیگر تداخل داشته باشد. اگر تصمیم گرفتید که آلوئه ورا را بخورید، به پزشکتان اطلاع دهید که می‌خواهید از آن برای درمان جوش استفاده کنید.

پیش از استفاده از مواد جدید روی صورت، مقداری از آن را روی مچ دست، پشت گوش یا بازو آزمایش کنید. اگر پس از استفاده از آلوئه ورا، هر نوع واکنش یا قرمزی روی پوستتان به وجود آمد، از آلوئه ورا برای درمان جوش استفاده نکنید.

جمع بندی

روش‌های متعددی برای استفاده از آلوئه ورا به عنوان درمانی خانگی برای جوش وجود دارد. اگر شدت جوش های صورت شما خفیف یا متوسط است، نتایج تحقیقات، استفاده از آن را تایید می‌کنند. مشخص شده است که آلوئه ورا، از میان برنده‌ی باکتری‌ها بوده و درمانی موثر برای جوش است. استفاده از آن خطر بسیار کمی داشته و احتمال موفقیت آن بالاست و اکثر افراد باید نسبت به استفاده از آلوئه ورا در برنامه‌ی همیشگی مراقبت از پوستشان، خوش بین باشند.

منبع: مجله زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *