طرز تهیه مربا و شربت توت فرنگی خانگی خوشرنگ و خوشمزه

طرز تهیه مربا توت فرنگی خوشرنگ و خوشمزهمربا توت فرنگی یکی از مربا های پرطرفدار و خوشمزه است که در فصل بهار و اویل فصل تابستان اکثر افراد به دنبال پخت این مربا خوشمزه هستند. در این آموزش شما را با طرز تهیه مربا توت فرنگی به صورت مرحله به مرحله آشنا می کنیم. شما می توانید برای مشاهده آموزش به صورت عملی از فیلم آموزشی در پایان مقاله نیز استفاده کنید.

اگر به پخت مربا علاقه مند هستید می توانید از آموزش های زیر استفاده کنید:
طرز تهیه مارمالاد توت فرنگی
طرز تهیه مربا آلبالو
طرز تهیه مربا انجیر
طرز تهیه مربا آلو

مواد لازم

توت فرنگی: یک کیلو گرم
شکر: یک کیلوگرم

طرز تهیه مربا توت فرنگی

ابتدا قسمت سبز توت فرنگی ها را جدا کنید.جدا کردن قسمت سبز توت فرنگی در طرز تهیه مربا توت فرنگی سپس توت فرنگی ها و شکر را لایه لایه داخل قابلمه بریزید و به مدت ۲۴ ساعت داخل یخچال قرار دهید تا آب بیاندازد.

اضافه کردن شکر در طرز تهیه مربا توت فرنگیاگر توت فرنگی ها پس از ۲۴ ساعت آب نینداخت و شکر آن حل نشده بود، توت فرنگی ها را به مدت ۵ الی ۶ دقیقه حرارت دهید. سپس به مدت ۲۴ ساعت داخل یخچال قرار دهید. پس از گذشت این مدت قابلمه را روی حرارت قرار دهید.

قرار دادن مربا توت فرنگی روی حرارت ابتدا زیر قابلمه را کمی زیاد کنید تا جوش بیاید. سپس زیر شعله را کم کنید و به مدت نیم ساعت روی حرارت قرار دهید.در طی این مدت مرتب کف روی مربا را جدا کنید تا شربت مربا شفاف شود.

جدا کردن کف روی مربا

پس از گذشت نیم ساعت، توت فرنگی ها را خارج کنید و صبر کنید تا شربت کمی بجوشد و به قوام برسد.

برای بررسی قوام شربت مربا توت فرنگی مقداری از آن را داخل قاشق بریزید سرد که شد باید شربت به سختی و به حالت کش از قاشق ریخته شود.(شما می توانید شربت را بین دو انگشت خود قرار دهید که مطابق عکس زیر باید کشسانی داشته باشد.)

پس از به قوام رسیدن شربت مقداری از آن را روی توت فرنگی ها بریزید و مقدار باقی مانده را به عنوان شربت استفاده کنید.

برای داشتن یک مربا توت فرنگی خوشمزه حتما باید به نکات زیر توجه کنید:

توت فرنگی هایی که برای تهیه مربا انتخاب می کنید از بهترین نوع و کاملا سالم باشند.  برای طعم بهتر مربا بهتراست از توت فرنگی های ریز و محلی استفاده کنید.

میزان شکر در این مربا به ذائقه شما بستگی دارد. در صورتی که از توت فرنگی شیرین استفاده می کنید می توانید از ۷۰۰ گرم شکر استفاده کنید.

شربت مربا توت فرنگی باید کاملا قوام بیاید. برای بررسی قوام شربت مقداری از آن را داخل قاشق بریزید سرد که شد باید شربت به سختی و به حالت کش از قاشق ریخته شود.

موقع پخت مربا باید درب ظرف باز باشد تا رنگ مربا تغییر نکند.

در صورتیکه مربا بعد از مدتی کپک بزند علت آن این است که شربت مربا به اندازه کافی غلیظ نشده است و شکر مربا کافی نبوده است.

مربا را بعد ازآماده شدن داخل شیشه ی در بسته و در جای خنک نگهداری کنید.

برای پخت مربا بهتر است از ظرف لعابی استفاده شود.

شما می توانید برای مشاهده آموزش به صورت عملی ویدئوی زیر راتماشا کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *