طرز تهیه مربای آلبالو و شربت آلبالو همزمان

0
135

طرز تهیه مربای آلبالومربای آلبالو یکی از پر طرفدارترین مرباهایی است که در وعده صبحانه و در برخی از غذاها مانند آلبالو پلو استفاده می شود.  هم چنین در روز‌های گرم تابستانی نوشیدن یک شربت‌ خنک و خوشمزه بسیار لذت بخش است.  شما می توانید این نوشیدنی را  در منزل با آلبالو تازه تهیه کنید. در این آموزش با ما باشید تا با تمام نکات کلیدی برای طرز تهیه مربای آلبالو و شربت آلبالو خانگی  آشنا شوید.

پیشنهاد می کنیم آموزش های زیر را مطالعه کنید:
طرز تهیه آلبالو پلو
طرز تهیه لواشک آلبالو
طرز تهیه ترایفل آلبالو

مواد لازم 

آلبالو: یک کیلوگرم
شکر: یک کیلوگرم
وانیل: یک چهارم قاشق چای خوری (اختیاری)

طرز تهیه مربای آلبالو و شربت آلبالو

ابتدا آلبالو را خوب بشویید. سپس ساقه آن را جدا کنید. حالا با استفاده از دستگاه هسته گیر و یا نی، هسته های آلبالو را خارج کنید. به گونه ای که آلبالو له نشود.

طرز تهیه مربا آلبالو خوشرنگ و خوشمزه

آلبالوهای آماده شده را داخل قابلمه بریزید و لابلای آن شکر بپاشید. سپس حدود ۲۴ ساعت داخل یخچال قرار دهید تا آلبالو کمی آب بیندازد. بعد قابلمه را روی شعله بگذارید تا جوش بیاید. پس از این که به جوش آمد به مدت نیم ساعت صبر کنید تا آلبالو ها بپزد. زیرا مربای آلبالو هر چه قدر بیشتر بجوشد رنگ آن تیره تر میشود. در طی این مدت کف مربای آلبالو را مرتب بگیرید.

طرز تهیه مربا آلبالو خوشرنگ

پس از گذشت این مدت آلبالو ها را با مقداری از شهد خارج کنید.

برای تهیه شربت آلبالو، شهد باقیمانده را روی حرارت قرار دهید تا کمی بجوشد و به غلظت برسد. به گونه ای که وقتی کمی از شهد را بعد از این که سرد شد بین دو انگشت خود قرار دهید تا همانند تصویر زیر به این میزان از کشسانی برسد.

شربت آلبالو

نکات مهم در طرز تهیه مربا آلبالو

برای تهیه مربا آلبالو بهتر است از آلبالوی قرمز که در اوایل فصل موجود است، استفاده کنید.

توجه داشته باشید که شربت مربا باید کاملا قوام داشته باشد. یعنی موقعی که مربا آماده شد مقداری از شربت را در قاشق بریزید. پس از سرد شدن  باید شربت به سختی از قاشق ریخته شود.

 موقع طبخ مربا آلبالو باید در ظرف باز باشد تا رنگ مربا تغییر نکند.

وانیلی که برای معطر کردن مربا بکار می برید را در اواخر طبخ به مربا اضافه کنید.

اگر مربا آلبالو بعد از مدتی شکرک زد علت آن جوشیدن بیش از اندازه و کم بودن میزان ترشی مرباست. در این صورت داخل مربا کمی آب جوش بریزید و مربا را سه جوش بدهید و بعد کمی آب لیمو به آن اضافه کنید.

در صورتیکه مربا آلبالو بعد از مدتی کپک زد علت این است که شربت مربا به اندازه کافی غلیظ نشده و شکر کافی نبوده است.

مربا  را بعد از طبخ بلافاصله در شیشه نریزید. بهتر است که مربا یک شب در ظرفی که طبخ شده است بماند. در صورتیکه شربت مربا بعد از این مدت رقیق شده بود دوباره شربت مربا را چند جوش بدهید تا شربت آن قوام بیاید.

مربا بعد از آماده شدن باید در شیشه در بسته در جای خنک نگهداری شود.

وقتی مربا را در ظرف میریزید بهتر است مقدار فراوان شربت داخل ظرف بریزید تا مربا روی هم انباشته نشود و شکل خود را بهتر نشان بدهد.

منبع: مجله زندگی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید