طرز تهیه سس مایونز خانگی

اگر تا به حال سس مایونز خانگی درست نکرده اید، الان وقت آن است تا دست به کار شوید. مایونز خانگی دارای ساختار فوق العاده خامه ای است و بسیار خوش طعم تر از هر مایونزی است که تا به حال از فروشگاهها خریداری کرده اید. در این دستور العمل به جای زرده تخم مرغ از تخم مرغ کامل استفاده شده، بنابراین می توانید از مرحله دشوار جدا کردن زرده و سفیده خلاص شوید.

تهیه ی این سس بسیار ساده است. بهتر است مواد لازم برای تهیه ی این سس به دمای اتاق رسیده باشند. اگر نمی توانید صبر کنید تا تخم مرغ به دمای اتاق برسد، آن را برای چند دقیقه در آب ولرم (نه داغ) غوطه ور کنید. چند روش برای تهیه سس مایونز وجود دارد، شما می توانید از غذاساز یا مخلوط کن استفاده کنید و یا اینکه مواد را با دست خوب مخلوط نمایید.

اگر غذاساز دارید  از کاسه کوچک غذاساز استفاده کنید، زیرا این کاسه برای مقدار مایونز شما مناسب است. استفاده از کاسه بزرگ می تواند مانع از امولسیون شدن سس مایونز شود زیرا مخلوط به اندازه کافی با تیغه تماس نخواهد داشت. اگر غذاساز ندارید ، از مخلوط کن استفاده کنید یا مخلوط را با دست هم بزنید. علاوه براین میتوانید مواد اولیه را دو برابر کرده و از کاسه بزرگ غذاساز استفاده نمایید.

مواد لازم برای یک فنجان سس مایونز خانگی

زمان تهیه : ۱۰ دقیقه
تخم مرغ بزرگ که به دمای اتاق رسیده: یک عدد
خردل: یک قاشق غذاخوری
سرکه قرمز یا سفید: یک  قاشق غذاخوری
نمک: یک چهارم قاشق چای خوری یا کمی بیشتر
روغن دارای عطر و طعم خنثی مانند روغن هسته انگور یا کانولا: یک فنجان (۲۴۰ میلی لیتر)
آب لیموی تازه: یک قاشق چایخوری (اختیاری)

طرز تهیه سس مایونز خانگی

تخم مرغ را در ظرف کوچک غذاساز ریخته و به مدت ۲۰ ثانیه هم بزنید.

خردل، سرکه و نمک را اضافه کنید و ۲۰ ثانیه دیگر هم بزنید.

اطراف کاسه غذاساز را تمیز کرده و همه مواد را در وسط جمع کنید، سپس غذاساز را مجددا روشن نموده و روغن را به صورت قطره قطره به مخلوط اضافه کنید تا حدود یک چهارم روغن اضافه شود (این کار برای امولسیون مناسب بسیار مهم است).
وقتی که مخلوط غلیظ شد و امولسیون صورت گرفت، باید محتاطتر باشید. درحالیکه غذاساز روشن است روغن را کم کم اضافه کنید. در این مرحله سعی کنید قطرات روغنی که اضافه میکنید خیلی کمتر باشند.

وقتی روغن اضافه شد، کف و اطراف کاسه را تمیز کرده و مخلوط را ۱۰ ثانیه دیگر هم بزنید. برای چاشنی دار کردن سس مایونز آن را بچشید و  نمک، آب لیمو یا سرکه را اضافه نمایید.

نکات مهم در طرز تهیه سس مایونز خانگی

هنگام انتخاب تخم مرغ برای سس مایونز خانگی به دنبال تخم مرغ های تازه و تمیز با پوست سالم باشید. در این دستور العمل از تخم مرغ خام استفاده شده است، اگر نگران خوردن تخم مرغ خام هستید می توانید از تخم مرغ پاستوریزه استفاده کنید.

خردل عطر و طعم خاصی به مایونز می بخشد و به دوام مایونز هم کمک می کند. خردل همراه با زرده تخم مرغ  به ترکیب امولسیون کمک می کند و خطر دلمه دلمه شدن مایونز را کاهش می دهد.
مقداری ماده اسیدی مانند سرکه و یا آب لیمو، عطر و طعم باورنکردنی به مایونز شما میبخشد و به تثبیت مخلوط نیز کمک می کند.

برای تهیه سس مایونز باید به ترکیب روغنی با طعم و بوی ملایم اضافه کنید ، بنابراین مهم است که طعم روغنی که از آن استفاده می کنید را دوست داشته باشید. برای داشتن سس مایونزی با طعم و مزه منحصربفرد میتوانید از روغن هسته انگور یا کانولا استفاده کنید.

چگونه سس مایونزی که خوب عمل نیامده و دلمه دلمه شده را درست کنیم؟

هنگام تهیه مایونز ، بدترین چیزی که می تواند برای شما پیش بیاید اینست که مخلوط خراب شود و شما با یک مایونز دلمه دلمه شده مواجه شوید.

 البته احتمال بروز چنین مشکلی در این دستورالعمل بسیار پایین است. در این دستور، از یک تخم مرغ کامل استفاده می شود و همین امر باعث غلیظ تر شدن مخلوط می شود. علاوه بر این خردل به عنوان یک امولسیون کننده عمل می کند. توجه داشته باشید به هنگام تهیه سس مایونز، روغن را باید کم کم اضافه کنید.

برای درست کردن سس مایونز دلمه دلمه شده ، حدود یک قاشق چایخوری خردل را درون یک کاسه بریزید و سپس از یک لیسک استفاده کنید تا سس مایونز دلمه دلمه شده را کم کم با خردل ترکیب کنید تا امولسیون دوباره اتفاق بیفتد.

ترفند دیگر ریختن زرده تخم مرغ در یک کاسه بزرگ و ریختن مخلوط مایونز بر روی آن است تا مجددا بتوانید مواد را با هم ترکیب نمایید.

آیا باید حتما از خردل استفاده کرد؟

شما می توانید سس مایونز خانگی خود را بدون خردل درست کنید، اما به یاد داشته باشید که خردل یکی از موادی است که به امولسیون مایونز ما کمک می کند.

آیا می توان از روغن زیتون برای تهیه مایونز استفاده کرد؟

بله، اما بخاطر داشته باشید که در این دستور غذایی از روغن زیادی استفاده میشود، بنابراین روغنی با طعم قوی باعث میشود سس مایونز شما طعم خاصی به خود بگیرد. وقتی از روغن زیتون استفاده میکنید، باید در کنارش از یک روغن سبک هم استفاده کنید. بنابراین بهتر است نیمی از روغن مورد استفاده شما روغن زیتون و الباقی آن روغنی با طعم خنثی باشد.

چرا سس مایونز من غلیظ نمی شود؟

 این اتفاق ممکن است برای هر کسی بیفتد و لزوماً به این معنی نیست که شما اشتباهی انجام داده اید یا اینکه دستور العملی که از آن استفاده کردید بد بوده است. نکته اصلی که باید درهنگام تهیه مایونز در ذهن داشته باشید این است که روغن را به آرامی و به تدریج اضافه کنید، در حقیقت بهتر است بگوییم که باید آن را به صورت قطره قطره به مایونز اضافه کنید. این بهترین راه برای داشتن یک مایونز خامه ای است.

چه مدت می توان مایونز خانگی را نگه داری کرد؟

هرچقدر که تخم مرغتان سالم بماند و فاسد نشود مایونزتان هم سالم خواهد ماند. معمولا مایونز خانگی را میتوان در ظرف درب بسته تا یک هفته در یخچال نگه داشت،  اما اگر تخم مرغهایتان تازه باشند میتوانید مدت زمان بیشتری از مایونزتان نگهداری کنید.

منبع: مجله زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *