طرز تهیه بامیه خانگی ترد و خوشمزه به صورت بازاری در خانه

طرز تهیه بامیه خانگی ترد و خوشمزه

بامیه و زولبیا از شیرینی های خوشمزه و پرطرفدار ماه رمضان است. شما می توانید با کمترین هزینه و تازه ترین مواد این شیرینی را در خانه آماده کنید. طرز تهیه بامیه خانگی آسان بوده اما حتما باید به برخی نکات توجه کنید تا شیرینی شما بافت ترد و خوشمزه ای داشته باشد. شما می توانید برای مشاهده آموزش به صورت عملی از فیلم آموزشی در پایان مقاله نیز استفاده کنید.

مواد لازم برای بامیه

آب: یک پیمانه
کره: بیست گرم
شربت بار یا عسل: یک قاشق غذاخوری
آرد: یک پیمانه
تخم مرغ: دو عدد

مواد لازم برای شربت بار یا شهد

شکر: دو پیمانه
آب: یک پیمانه
جوهر لیمو: یک چهارم قاشق چای خوری
گلاب: یک چهارم پیمانه
زعفران دم کرده غلیظ: به میزان لازم
هل: دو عدد
گلوکز: دو قاشق غذاخوری

آماده کردن شربت بار

در طرز تهیه بامیه خانگی ابتدا باید شربت بار را آماده کرد. برای این کار دو لیوان شکر را با یک یک لیوان آب داخل ظرف بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا شکر کاملا حل شود. توجه کنید که در این مرحله مواد را اصلا هم نزنید زیرا باعث شکرک زدن شهد شما می شود.

آماده کردن شربت بار در طرز تهیه بامیه خانگی حالا مقداری زعفران دم کرده غلیظ، دو عدد هل، یک چهارم قاشق چای خوری جوهر لیمو و یک چهارم پیمانه گلاب اضافه کنید.

سپس حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید تا شربت شما بجوشد. در طی این مدت روی دیواره قابلمه شکرک ایجاد می شود که نباید با شهد شما ترکیب شود. زیرا باعث شکرک زدن شربت بار شما می شود. برای رفع این مشکل قلمو را به مقداری آبلیمو آغشته کنید و شکرک های اطراف قابلمه را از بین ببرید.

پس از این مدت دو قاشق غذاخوری گلوکز اضافه کنید و با مواد ترکیب کنید.

اضافه کردن گلوکز به شربت بار در طرز تهیه بامیه خانگیحالا برای مدت کمی صبر کنید تا مواد شما مقداری بجوشد و شهد به قوام برسد. برای سنجش قوام شربت مقداری از آن را بین دو انگشت خود قرار دهید زمانی که به کشسانی مناسبی رسید شربت بار شما آماده است.

سنجش قوام شربت بار در طرز تهیه بامیه خانگی توجه کنید که اگر شربت به میزان زیادی بجوشد شکرک می زند و اگر کم بجوشد باعث نرم شدن بامیه می شود.

طرز تهیه بامیه خانگی به صورت مرحله به مرحله

ابتدا آب را با کره و دو قاشق غذاخوری شربت بار روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید.

اضافه کردن شربت بار به مواد در طرز تهیه بامیه خانگی در طرز تهیه بامیه خانگی، اضافه کردن یک قاشق از شربت بار یا شهد به مواد بامیه باعث تیره شدن رنگ آن می شود. درصورتی که می خواهید بامیه ها رنگ زرد داشته باشند و تیره نشوند می توانید شربت بار را حذف کنید.

زمانی که مواد از کناره های ظرف جوش های ریزی زد به آن آرد اضافه کنید و سریعا هم بزنید تا مواد کاملا یکدست شود.

اضافه کردن آرد به مواد در طرز تهیه بامیه خانگی

حالا حدود ۵ دقیقه خمیر را روی حرارت ملایم داغ بزنید. در طرز تهیه بامیه خانگی، این کار باعث می شود بامیه به هنگام سرخ شدن به خوبی مغز پخت شود. توجه کنید که داغ زدن زیاد نیز باعث شکافته شدن بافت بامیه در حین سرخ کردن می شود.

داغ زدن مواد در طرز تهیه بامیه خانگی

پس از این مدت خمیر را به ظرف دیگری انتقال دهید و صبر کنید تا خنک شود.

در مرحله بعد از طرز تهیه بامیه خانگی، دو عدد تخم مرغ را به نوبت اضافه کنید و با دست یا همزن خوب مخلوط کنید تا خمیر کاملا چسبنده شود.

اضافه کردن تخم مرغ به مواد در طرز تهیه بامیه خانگی

سرخ کردن بامیه

حالا مواد را  داخل قیفی که ماسوره قرار داده اید بریزید.

سپس داخل قابلمه مقداری روغن بریزید.

در مرحله بعد بامیه ها را قیف بزنید و زمانی که به سایز دلخواهتان رسید با قیچی برش بزنید.

قیف زدن بامیه

سپس قابلمه را  روی حرارت متوسط قرار دهید. پس از این که بامیه ها پف کردند آنها را هم بزنید و زیر و رو کنید تا کاملا سرخ شوند.

سرخ کردن بامیه

توجه داشته باشید که برای سرخ کردن سری های بعدی بامیه حتما صبر کنید تا روغن کمی از حرارت بیفتد و کمی خنک شود. زیرا در صورت داغ بودن روغن بافت بامیه ترد نمی شود و فرم خود را از دست می دهد.

بعد از آماده شدن بامیه ها آنها را بلافاصله داخل شهدی که ولرم هست انتقال دهید.

پس از گذشت دو الی سه دقیقه بامیه ها را از شهد خارج کنید و داخل آبکش قرار دهید.

توجه داشته باشید که بامیه ها پس از سرخ شدن سریعا به داخل شهد انتقال دهید زیرا اگر برای مدتی بامیه ها در معرض هوا قرار بگیرند شهد به خورد آن نمی رود.

شما می توانید برای مشاهده آموزش به صورت عملی ویدئوی زیر راتماشا کنید:

نکات کلیدی در طرز تهیه بامیه خانگی

اضافه کردن گلوکز به شربت بار از شکرک زدن شهد جلوگیری می کند و باعث براق شدن شهد می شود.

شما می توانید به جای جوهر لیمو از دو قاشق آبلیمو استفاده کنید ولی توصیه می شود از جوهر لیمو استفاده کنید. زیرا جوهرلیمو از شکرک زدن و ترش شدن شهد جلوگیری می کند.

شما می توانید شربت بار اضافه را داخل ظرف درب دار درون یخچال آماده کنید.

در صورتی که شربت شما به میزان زیادی قوام آماده یا پس از مدتی شکرک زد حدود یک چهارم لیوان آب جوش اضافه کنید. سپس روی حرارت ملایم قرار دهید تا چند جوش بزند.

در صورتی که می خواهید زولبیا و بامیه آماده کنید حتما ابتدا زولبیا را آماده کنید. زیرا وجود تخم مرغ در بامیه باعث کف کردن روغن می شود.

درصورتی که به بوی تخم مرغ خیلی حساس هستید می توانید یک چهار قاشق چای خوری وانیل به مواد اضافه کنید.

به هنگام سرخ کردن بامیه هرچه میزان حرارت ملایم تر باشد بامیه شما بافت بهتری دارد. زیرا در این حالت بامیه فرصت کافی برای پف کردن را دارد.

منبع: مجله زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *