طرز تهیه آلبالو پلو با گوشت قلقلی

0
357

طرز تهیه آلبالو پلو با گوشت قلقلی

در فصل تابستان آلبالو پلو یکی از پلوهای پر طرفدار است. برای تهیه ی آلبالو پلو علاوه بر آلبالوی تازه می توانید از آلبالوی فریز شده و یا مربا آلبالو هم استفاده کنید. در این آموزش با ما باشید تا با طرز تهیه آلبالو پلو با گوشت به صورت مرحله به مرحله آشنا شوید.

مواد لازم برای ۳ تا ۴نفر:

برنج آبکش شده: ۴۰۰ گرم
آلبالو هسته گرفته: ۳۰۰ گرم
گوشت چرخ شده: ۳۰۰ گرم
شکر: ۵ الی ۶ قاشق غذاخوری
روغن ۱۰۰ گرم
زعفران سائیده: نصف قاشق مرباخوری
خلال پسته و بادام: از هر کدام ۲۵گرم

طرز تهیه آلبالو پلو با گوشت

ابتدا هسته ی آلبالوها را بگیرید و شکر روی آنها بریزید. ظرف آلبالو را روی حرارت قرار دهید تا جوش بیاید بطوریکه بعد از جوش آمدن یک ربع تا ۲۰ دقیقه تقریبا روی حرارت بماند تا شربت کمی غلیظ شود (برای آلبالو پلو لازم نیست شربت به مرحله قوام آمدن برسد). مربا را از روی حرارت بردارید و صبر کنید تا کاملا سرد شود. بهتر است مربا را از شب قبل آماده کنید. آلبالوها را از شربت خارج کنید و شربت اضافه را چند جوش بدهید تا قوام بیاید و برای شربت آلبالو مصرف کنید. سه چهار قاشق از آلبالوها را برای تزئین غذا کنار بگذارید.

طرز تهیه آلبالو پلو با گوشت

برنج را کمی زنده تر آبکش کنید. سپس ۳ تا ۴ قاشق سوپخوری روغن ته قابلمه بریزید و از سیب زمینی یا نان برای ته دیگ استفاده کنید. نیمی از برنج داخل آبکش را در قابلمه بریزید و آلبالوها را با مقدار کمی از شهد روی سطح برنج بریزید.

با برنج باقیمانده روی آلبالوها را بپوشانید و اطراف برنج را بشکل مخروط بالا بیاورید.

خلال بادام را بشوئید و یک گوشه قابلمه بریزید و روی آن را با برنج بپوشانید و روی حرارت قرار دهید. توجه داشته باشید، میزان حرارت باید ملایم باشد چون ته دیگ آلبالو پلو زود میسوزد.

گوشت چرخ شده را با یک عدد پیاز متوسط رنده شده که آب آن گرفته شده به همراه نمک و ادویه مخلوط کنید و ورز دهید. سپس کوفته قلقلی های کوچک درست کنید و در کمی روغن تفت دهید. پس از این که کمی سرخ شد کمی آب به تابه اضافه کنید تا با حرارت کم بپزد.

در کشیدن آلبالو پلو باید دقت و سلیقه بکار ببرید. یکی الی دو کفگیر از روی برنج را بردارید و با کمی زعفران دم کرده و یک ملاقه شهد مخلوط کنید. خلال پسته را بشوئید و بعد خلال بادام را با کفگیر از قابلمه خارج کنید و این دو خلال را با برنج زعفرانی مخلوط نمایید و برای روی دیس آنها را کنار بگذارید. پلو را مخلوط کنید و در دیس بکشید و کوفته قلقلی ها را روی آن بچینید. کمی از شهد را با برنج زعفرانی مخلوط کنید و با خلال بادام و پسته روی دیس بریزید.

نکته های کلیدی در تهیه آلبالو پلو با گوشت

بر اساس سلیقه و ذائقه ی خود می توانید میزان شکر را کم یا زیاد کنید.

سعی کنید برنج را زنده تر آبکش کنید تا پس از دم کشین برنج خیلی نرم نشود.

برای تهیه ی آلبالو پلو می توانید از مربای آلبالو نیز استفاده کنید. در این صورت شربت مربا را جداکنید و از دانه های آلبالو استفاده کنید.

برای تزئین آلبالو پلو با گوشت می توانید از تصاویر زیر ایده بگیرید

 

منبع: مجله زندگی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید