شرایط نگهداری گیاه شفلرا در خانه + روش مبارزه با بیماری ها و آفات آن

0
192

شرایط نگهداری گیاه شفلرا در خانه + روش مبارزه با بیماری ها و آفات آن

شفلرا یک گونه از گیاهان گرمسیری است. گیاه شفلرا (که گاهی‌اوقات گیاه چتری نامیده می‌شود) دارای برگ‌های بزرگ، براق، بیضی شکل و سبز رنگی است که از یک ساقه مرکزی بیرون آمده‌اند و شکل چتر به خود گرفته‌اند. شفلرا داخل خانه و شرایط گلخانه ای شکوفه نمی‌زند، بنابراین اگر می‌خواهید بعنوان گیاه آپارتمانی از آن نگهداری کنید، نمی‌توانید گل‌های بلند و شاخکی شکل آن را با رنگ‌های قرمز، سفید یا صورتی ببینید. در این آموزش قصد داریم تا شما را با شرایط نگهداری گیاه شفلرا در خانه و روش مبارزه با بیماری ها و آفات آن آشنا کنیم.

نحوه نگهداری گیاه شفلرا

اگر شفلرا نور غیرمستقیم، گرما و رطوبت کافی داشته باشد، نگهداری آن راحت خواهد بود. در آب‌وهوای بسیار سرد، گرما از کف برای این گیاه لازم است. همچنین می‌توانید شفلراهای بزرگ را  هرس کنید تا به گیاه بزرگتری تبدیل شود.

نور

شفلرا نور زیاد و غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد. توجه داشته باشید که از قرار دادن گیاه خانگی شفلرا در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید زیرا باعث سوختن برگ‌ها می‌شود. همچنین بهتر است در طول هفته یکبار گلدان را بچرخانید تا تمام برگهای گیاه نور دریافت کنند.

نور مورد نیاز شفلرا

اگر مشاهده کردید که گیاه شفلرا زیادی بلند و یا شل شده است و یا در واریته های ابلق برگها رنگ خود را از دست داده اند، احتمالاً نور کافی دریافت نمی‌کنند در چنین شرایطی گلدان را در محلی با نور غیر مستقیم و کافی منتقل کنید.

خاک

شفلرا را در خاک غنی و نیمه سبک مخلوط با کمپوست بکارید. می‌توانید از کمی ماسه و پیت ماس به همراه کمپوست استفاده کنید. از کاشتن این گیاه در محلی که خاک بیش از حد مرطوب و یا غرقاب می‌شود، خودداری کنید.

خاک گیاه شفلرا

آبیاری

در فصل تابستان به صورت هفتگی این گیاه را آبیاری کرده و به‌طور مداوم روی برگ‌های آن را اسپری کنید. برای آبیاری می‌توانید تا خشک شدن خاک گلدان صبر کنید و سپس هنگام آبیاری خاک را کاملاً خیس کنید. در طول زمستان میزان آبیاری را کاهش دهید. معمولاً افراد بیش از حد شفلرا را آبیاری می‌کنند و این کار باعث مرگ گیاه می‌شود. برگ‌های زردی که از گیاه می‌ریزند، نشان‌دهنده آبیاری بیش از حد است.

دما و رطوبت

با توجه به اینکه شفلرا یک گیاه گرمسیری است، رطوبت و دمای گرمسیری را دوست دارد. این گیاه در دمای کمتر از ۱۶ درجه سانتی‌گراد از بین می رود. توجه داشته باشید که در فصل زمستان این گیاه را در معرض گرمکن‌های خشک قرار ندهید. شفلرایی که دچار کم‌آبی شود یا در معرض سرما قرار بگیرد، به سرعت برگ‌هایش را از دست می‌دهد، بنابراین ریزش برگ‌های این گیاه را جدی بگیرید و مشکل را حل کنید. اگر همه برگ‌ها گیاه ریختند، برای نجات گیاه آن را در فصل بهار به بیرون از خانه برده و با آب فراوان آبیاری کنید.

کوددهی

در طول فصل رشد (بهار و تابستان)، هر دو هفته یکبار و در زمستان ماهی یکبار به شفلرا کود مایع بدهید. این گیاه به مواد مغذی زیادی نیاز دارد و از مواد معدنی زیاد استقبال می‌کند و در صورت کمبود مواد غذایی برگهای آن دچار رنگ پریدگی می شوند.

کود دهی گیاه شفلرا

تعویض گلدان

در صورت نیاز، هر سال گلدان شفلرا را عوض کنید. یک شفلرای بالغ می‌تواند به اندازه یک درخت کوچک رشد کرده و حدود ۳.۵ تا ۴.۵ متر ارتفاع داشته باشد. اما یک گیاه خانگی حداکثر تا ۲ متر قدر می‌کشد. شما می توانید با تعویض دیر به دیر گلدان، نرخ رشد گیاه را کند کنید.

تکثیر گیاه شفلرا

در شرایط مناسب، شفلرا را می‌توان از طریق قلمه زدن، خوابانیدن شاخه، خوابانیدن هوایی و کاشت دانه تکثیر کرد. تکثیر این گیاه کار ساده ای نیست و باید رطوبت و دمای مناسب را برای قلمه ها فراهم کنید.

هرس کردن

گل شما ممکن است هر از گاهی به هرس کردن نیاز داشته باشد، بویژه زمانیکه نور کافی دریافت نمی‌کند. هر قسمتی که بیش از حد بزرگ یا بلند شده است را هرس کنید. شفلرای خانگی خیلی سریع پس از هرس کردن دوباره رشد می‌کند. به این ترتیب نتیجه کار شما، داشتن یک گیاه پرتر و سرسبزتر است.

هرس کردن گیاه (نگهداری گیاه شفلرا)

سمی بودن

گیاه شفلرا برای سگ‌ها، گربه‌ها و انسان‌ها سمی است. این گیاه حاوی کریستال‌های کلسیوم اکسالات است که می‌تواند باعث ایجاد سوزش دهان، التهاب لب‌ها و زبان، آب افتادن دهان، تهوع و مشکل بلع شود. این علائم در نتیجه قورت دادن گیاه ظاهر می‌شوند. این گیاه را دور از دسترس سگ‌ها، گربه‌ها و کودکانی که ممکن است آن را بخورند، قرار دهید.

انواع مختلف گیاه شفلرا

دو گونه مختلف از گیاه شفلرا وجود دارد

شفلرای اکتینوفیلا: مشهور‌ترین نوع شفلراست که برگ‌های بیضوی دارد و تا ۲۵ سانتی‌متر رشد می‌کنند.

شفلرای اکتینوفیلا

شفلرای آربوریکولا: این گونه کوچکتر، در گلخانه‌های خانگی محبوب‌تر است. برگ‌های آن ۲.۵ تا ۵ سانتی‌متر و به صورت خوشه‌ای رشد می‌کنند. این نوع دارای رنگ‌های مختلف است ومعمولا خال‌های کرمی روی برگ‌هایش وجود دارد.

شفلرای آربوریکولا

علت ریزش برگ‌های شفلرا چیست؟

اگر برگ‌های شفلرای شما در حال ریزش است، ممکن است خاک آن بیش از حد مرطوب یا خشک باشد. علاوه‌براین، اگر این گیاه را بیش از حد تکان دهید و یا در معرض گرما یا سرمای شدید قرار دهید برگ‌هایش می‌ریزد.

مشکلات گیاه شفلرا

به جز ریزش برگ‌ها، شفلرا ممکن است با مشکلات دیگری نیز مواجه شود. آبیاری بیش از حد ممکن است به پوسیدگی ریشه منجر شود که با زرد شدن برگ‌ها، بوی گندیدگی و یا ریشه‌های سیاه خود را نشان دهد. اگر گیاه شما دچار پوسیدگی ریشه شده است، ریشه‌های پوسیده را جدا کرده و بقیه را در یک گلدان با خاک جدید بکارید.

آفات شفلرا

آفات نیز ممکن است مشکلاتی برای گیاه شفلرا ایجاد کنند. شپشک‌های آرد آلود و شته ها شیره شفلرا را می‌خورند و یک ماده چسبناک به نام عسلک از خود بر جا می‌گذارند. این آفات کوچک و گرد باعث توقف رشد شفلرا شده و باعث زرد شدن برگ‌ها می‌شوند که با اسپری کردن الکل روی برگ‌ها و تمیز کردن آنها می توانید از شر این آفات خلاص شوید.

شته شفلرا

شته گیاه شفلرا

شپشک آردآلود شفلرا

شپشک آردآلود گیاه شفلرا

شپشک های سپردار نیز با تغذیه از شیره ی گیاه باعث کاهش رشد گیاه می شوند. این آفات به صورت لکه های ریز قهوه ای رنگ روی ساقه ها و برگها وجود دارد. برای از بین بردن این آفت، در صورت کم بودن تعداد آنها می توانید با استفاده از تکه ای پنبه که به صابون یا الکل آغشته است آنها را از روی گیاه حذف کنید ولی در صورت بالا بودن تعداد آنها از سم حشره کش سیستمیک استفاده کنید.

شپشک سپردار

کمبود آب می‌تواند منجر به آلودگی کنه عنکبوتی شود. کنه عنکبوتی زیر برگ‌ها مخفی می‌شود و اغلب تارهای کوچکی بین جوانه‌های شفلرا می‌تند. شما می توانید با اسپری آب و صابون روی گیاه این حشرات را از بین ببرید.

کنه

اگر هوا گرم و خشک باشد، آلودگی با تریپس ممکن است اتفاق بیفتد. این حشرات پس از مکیدن مواد غذایی از گیاه باعث توقف رشد آن می‌شود. دراین شرایط گیاه آلوده را ایزوله کنید و آن را چندین بار با آب گرم بشویید.

بیماری های شفلرا

در صورت مشاهده لکه های خاکستری مایل به سیاه روی برگها، گیاه شما به بیماری قارچی مبتلا شده است. در چنین شرایطی برای جلوگیری از تشدید بیماری، میزان رطوبت را کاهش دهید و از اسپری کردن آب روی برگها خودداری کنید و از قارچ کش استفاده کنید.

بیماری قارچی شفلرا

از دیگر بیماریهای گیاه شفلرا، لکه برگی باکتریایی است که به مرور باعث ریزش برگها می شود. در این بیماری لکه های ریز قهوه ای سوخته همراه با هاله ای زرد رنگ در اطراف لکه ها ایجاد خواهد شد. برای کنترل این بیماری بهتر است روی برگها آب اسپری نکنید و گیاه خود را با کود تقویت کنید. همچنین برگهای آلوده را سریعا از گیاه جداکنید و از بین ببرید.

لکه برگی باکتریایی

تالیف: مجله زندگی
منبع: thespruce.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید