شرایط نگهداری گیاه زاموفیلیا

0
106

شرایط نگهداری گیاه زاموفیلیا

اگر یک گیاه خانگی وجود داشته باشد که بدون رسیدگی خاصی بتواند رشد کند، آن گیاه قطعا گیاه زاموفیلیا (Zamioculcas zamiifolia) است. زاموفیلیا می تواند خود را با هر شرایط آب و هوایی وفق دهد، این بدان معناست که شما می توانید برای نگهداری گیاه زاموفیلیا از فضاهای مختلف استفاده کنید. در این مقاله نکات کلیدی برای نگهداری گیاه زاموفیلیا آموزش داده شده است.

ویژگی های گیاه زاموفیلیا

اگرچه ممکن است گیاهان زاموفیلیا رشد آهسته ای داشته باشند اما سازگاری زیاد با محیط اطراف و نیاز به رسیدگی اندک، آنها را به گیاهان محبوبی تبدیل کرده است.

از آنجا که آنها خود را با شرایط مختلف منطبق می کنند می توان گفت که گیاهان زاموفیلیا گیاهان مناسبی برای باغبانهای تازه کار یا فضاهایی مانند دفاتر ، اتاق های انتظار و رستوران ها هستند چراکه در این فضاها چندان به گل و گیاه رسیدگی نمی شود. علاوه براین، گیاهان زاموفیلیا کیفیت هوا را بهبود می بخشند و ترکیبات آلی فرار موجود در فضاهای داخلی را فیلتر می کنند.

علاوه براین گلهای گیاه بالغ زاموفیلیا در زمستان یا اوایل پاییز به رنگ سفید یا زرد کم رنگ در بین پایه ی برگها رشد می کند که زیبایی این گیاه را چند برابر می کند.

گل زاموفیلیا

توجه داشته باشید، مکانی را که دور از دسترس حیوانات خانگی یا کودکان باشد برای گیاه زاموفیلیا خود انتخاب کنید. زیرا برگ های این گیاه در صورتی که توسط انسان، سگ و گربه خورده شود سمی خواهند بود.

نور مورد نیاز گیاه زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا می تواند فضای کم نور را تحمل کند و خودش را با شرایطی نظیر تاریکی کامل تا جزئی تطبیق دهد، اگرچه در زیر نور غیر مستقیم بهتر رشد می کند. برای رشد گیاه زاموفیلیا، پنجره ای به سمت شرق که نور صبحگاهی را داخل می دهد و یا یک پنجره شمالی گزینه های خوبی هستند. نور زیاد خورشید می تواند لکه های قهوه ای روی برگهای گیاه شما ایجاد کند.

نور مورد نیاز گیاه زاموفیلیا

خاک مناسب برای زاموفیلیا

زاموفیلیا خود را در گلدانی که حاوی خاک گلدان متخلخل است یا در باغچه ای که خاک آن از سه قسمت خاک گلدان و یک قسمت خاک برگ تشکیل شده، بکارید.

خاک مناسب

شرایط دمایی زاموفیلیا

بهترین دما برای نگهداری گیاه زاموفیلیا حدود ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد می باشد. همچنین زیستگاه طبیعی این گیاه مرطوب است ولی می تواند با فضاهای فاقد رطوبت داخلی نیز سازگار شود.

آبیاری گیاه زاموفیلیا

توجه داشته باشید که خاک گیاه شما باید بین فواصل آبدهی کاملا خشک باشد. چراکه ریزوم های این گیاه آب را در زیر خاک ذخیره می کنند و لذا به راحتی میتوانند دوره های خشکسالی را تحمل نمایند. به همین دلیل، آب دهی بیش از حد بیشتر زاموفیلیا را اذیت می کند. اگر متوجه زرد شدن یا ریختن برگچه ها شدید، آبیاری را قطع کنید زیرا خاک بسیار مرطوب می تواند باعث پوسیدگی ساقه ها و ریزوم های گیاه شود.

هنگامی که برای اولین بار گیاه خود را به خانه می آورید، رطوبت خاک را بررسی کنید. اگرچه گیاهان زاموفیلیا می توانند حتی چهار ماه بی آبی را تحمل کنند اما برای اینکه خوب رشد کنند باید مرتبا آبیاری شوند.

آبیاری

کوددهی زاموفیلیا

برای تقویت گیاه خود در فصل های بهار و تابستان یک یا دو مرتبه با استفاده از کود مایع، گیاه را آبیاری کنید.

هرس کردن گیاه زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا به هرس گسترده ای نیاز ندارد. فقط به یاد داشته باشید که در طول سال برگهای زرد را حذف کنید.

هرس کردن گیاه

تعویض گلدان زاموفیلیا

هنگامی که نشانه هایی مانند وجود برگ های قهوه ای، ریشه های بیرون زده از سوراخ زهکشی پایین گلدان و یا تخلیه و خشک شدن خیلی سریع خاک را مشاهده نمودید بهتر است گیاه خود را در یک گلدان دیگر بکارید. گیاه را با احتیاط از گلدان جدا کنید، ریزوم ها را با انگشتان تان از خاک گلدان جدا نمایید و تمام ریزوم های سیاه یا پوسیده را بکنید، سپس گیاه را در گلدان بزرگتری بکارید.

تعویض گلدان

آفات گیاه زاموفیلیا

از آفات مهم این گیاه می توان به شته ها اشاره کرد. اگر لکه های زرد و غیر معمول روی برگهای گیاه خود دیدید گیاه شما به شته آلوده شده است. شته ها معمولا در زیر برگها پنهان می شوند بنابراین برای تشخیص حضور آفت به زیر برگها توجه کنید.

برای از بین بردن آفت می توانید از محلول آب و صابون استفاده کنید. در این روش پس از اسپری کردن محلول روی سطح برگ آلوده، بعد از مدتی برگها را با آب تمیز کنید.

منبع: مجله زندگی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید