شرایط تکثیر و نگهداری گیاه حسن یوسف در منزل

0
132

شرایط تکثیر و نگهداری گیاه حسن یوسف در منزل

حسن یوسف گیاهیست که از میان بردنش سخت و پرورش آن تقریباً راحت است. حسن یوسف، یک گیاه همیشه سبز است که الگوی برگ‌های آن زیبا و متنوع بوده و عمدتا به رنگ سبز، بنفش، نارنجی، قرمز و زرد می باشد. در این‌ آموزش با ما همراه شوید تا با شرایط تکثیر و نگهداری گیاه حسن یوسف در منزل به صورت کامل آشنا شوید.

ویژگی‌های حسن یوسف

شرایط تکثیر و نگهداری گیاه حسن یوسف

گیاه حسن یوسف از محدود گیاهانی است که معمولاً آن را برای برگ‌های رنگارنگش پرورش می‌دهند. جالب است بدانید که این گیاه جزو خانواده‌ی بزرگ نعناع است که گاهی اوقات از برگ‌های آن برای موارد دارویی استفاده می‌شود. برخی از انواع این گیاه در شرایط مناسب، به خوبی در گلدان رشد می‌کنند و برخی دیگر به شکل بوته رشد می‌کنندکه باید در خارج از خانه نگهداری کرد.

شرایط پرورش و نگهداری حسن یوسف

حسن یوسف را به شرطی می توانید در آپارتمان نگه دارید که رطوبت، دما و آبیاری آن مناسب باشد. توجه داشته باشید که اگر مکان نگهداری این گیاه بیش از اندازه تاریک یا سرد باشد برگ‌های آن شروع به ریزش می کند و در صورتی که آفتاب بیش از اندازه به آن ‌بتابد رنگ برگ‌ها کمرنگ می شود.

نور

محیط پرنور برای حسن یوسف مناسب است، اما بهتر است که در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرد. اگرچه گونه های جدید آن مقاومت بیشتری به نور خورشید دارند، اما باز هم نور مستقیم و مداوم را دوست ندارد. بهتر است گلدان حسن یوسف را در مکانی قرار بدهید که نور خورشید از پنجره به آن بتابد.

معمولا زمانی که حسن یوسف را در گلدان‌هایی خارج از خانه نگه می‌دارید، کمبود نور مشکلی به وجود نمی‌آورد؛ اما ممکن است در فصل زمستان گلدانی که داخل خانه قرار دارد، نتواند به اندازه‌ی کافی نور دریافت کند.

آبیاری

حسن یوسف رطوبت را دوست دارد، اما خیسی را دوست ندارد. هم‌چنین نمی‌تواند خشکی را تحمل کند، پس بهتر است تعادل میان این‌ها را پیدا کرده و به گلدانتان به خوبی آب بدهید. زمانی که حسن یوسف را در گلدان می‌کارید، از ترکیب خاک باکیفیت استفاده کنید و مطمئن شوید که گلدانتان روزنه‌ای برای تخلیه‌ی آب دارد. بهترین ترکیب، آب دادن مداوم و خاکی است که آب به خوبی در آن جریان دارد. خاکی که بیش از اندازه متراکم است، می‌تواند باعث پوسیدن ریشه‌ها و سیاه شدن ساقه ها بشود.

در ماه‌های گرم سال به گلدان حسن یوسفی که در خارج از خانه قرار دارد یک یا دو بار در روز و به گلدانهای داخل خانه هر دو یا سه روز یک بار آب بدهید. توجه داشته باشید در صورت خشک بودن بیش از اندازه هوای داخل خانه فواصل آبیاری را کاهش دهید.

دما

بهترین دما برای نگهداری این گیاه ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد.

کوددهی

حسن یوسف مثل گیاهان دیگری که برگ‌های رنگارنگ دارند، به تغذیه‌ی منظم نیاز دارد. برای اینکه حسن یوسف شما به خوبی رشد کند، هنگام کاشتن آن در گلدان، کود کند رها را با خاک گلدان مخلوط کنید. سپس در فصل رشد (بهار و تابستان)، هر هفته یا هر دو هفته یک بار به آن کود مایع رقیق شده بدهید.

تکثیر و نگهداری گیاه حسن یوسف

تکثیر

حسن یوسف را می‌توانید با کاشت دانه یا قلمه زدن تکثیر کنید. توجه داشته باشید که قلمه‌ها مشابه گیاه مادر خواهند بود، اما دانه‌های جدیدی که کاشته می‌شوند، متفاوت خواهند بود. بهترین زمان برای تکثیر این گیاه از طریق قلمه اواسط تابستان تا اواخر پاییز و برای کاشت بذر فصل بهار می باشد.

قلمه زدن

برای قلمه زدن گیاه حسن یوسف،  قسمت انتهایی ساقه ای که برگ‌های سالم و خوب دارد را با استفاده از چاقو یا قیچی تیز ببرید. ساقه ها را در یک گلدان یا ظرف شیشه‌ای گذاشته و داخلشان آب بریزید. سپس برگ‌هایی که زیر سطح آب قرار می‌گیرند را بچینید. گلدان را در یک فضای گرم و روشن قرار بدهید تا ساقه‌ها ریشه بدهند. در طول این مدت مرتبا داخل گلدان آب بریزید، چون آب بخار می‌شود یا ریشه‌های گیاه آن را مصرف می‌کنند و در صورتی که آب گیاه کدر یا قهوه‌ای شد، آن را با آب تازه‌ای که به دمای محیط رسیده، عوض کنید. ریشه‌ی قلمه ها معمولاً بعد از چند روز رشد می‌کنند و بعد از گذشت یک یا دو ماه، حجیم و کلفت می‌شوند که در این صورت باید به خاک سبک انتقال یابند.

نگهداری گیاه حسن یوسف در منزل

توجه داشته باشید که برخی از انواع حسن یوسف بیشتر و بهتر از انواع دیگر ریشه می‌دهند. ممکن است ریشه دوانی گیاهانی که برگ‌های بزرگ دارند، کمی دشوار باشد. پس بهتر است قلمه‌های زیادی بردارید، چون شاید بعضی از آن‌ها نتوانند ریشه بدهند.

کاشت بذر

در این روش دانه ها را در گلدانهایی با خاک سبک بکارید. سپس روی گلدانها را پلاستیک بکشید و چند سوراخ ایجاد کنید تا فضایی شبیه گلخانه ایجاد شود. گلدان را تا زمان جوانه زنی در محیطی گرم نگه دارید و مرتبا سطح خاک را مرطوب کنید.

تعویض گلدان حسن یوسف

حسن یوسف در فصل بهار به سرعت رشد می‌کند اما بسیاری از افراد آن را در فصل زمستان دور می‌اندازند به همین دلیل هیچ وقت گلدان آن را عوض نمی‌کنند. اگر می‌خواهید حسن یوسف را برای بیش از یک فصل نگه دارید، باید آن را بعد از فصل زمستان هرس کنید، خاکش را عوض کنید و اندازه‌ی گلدان را کمی بزرگتر کنید. برای تعویض گلدان مطمئن شوید که گلدانتان به اندازه‌ی کافی بزرگ است و گیاه بالغ به راحتی در آن قرار میگیرد. توجه داشته باشید که حسن یوسف خاک تقریباً مرطوب را دوست دارد، پس اگر از گلدان سفالی استفاده می‌کنید در آن‌ها یک پلاستیک پهن کنید تا رطوبت خاک را در خود نگه دارد.

هرس کردن

اگر حسن یوسف را مرتباً هرس نکنید، ساقه‌هایش بلند شده و برگ‌هایش از یکدیگر دور می‌شوند و ظاهر آن دیگر جذاب نخواهد بود. اگر مرتباً آن را هرس کرده و نوک ساقه‌هایش را ببرید، حسن یوسفتان حجیم و زیبا خواهد ماند.

برای هرس کردن، نوک ساقه‌های گیاه را که بیش از اندازه بلند می‌شوند، ببرید تا گیاه حجیم‌تر رشد کرده و برگ‌های متراکم بیشتری داشته باشد. معمولاً زمانی که گیاه نور کمتری دریافت کند، ساقه‌های آن بیش از اندازه بلند می‌شوند؛ پس اگر با این مشکل مواجه شدید، گلدان آن را در جایی بگذارید که نور بیشتری دریافت کند.

همچنین در صورت گلدهی گیاه، آن را ببرید تا تمام نیروی گیاه برای برگ‌هایش باقی بماند.

مشکلات و آفات‌ حسن یوسف

حسن یوسف معمولاً دچار مشکل یا بیماری نمی‌شود، مگر اینکه هوا سرد و مرطوب شود. اگر این اتفاق افتاد، ممکن است علائم بیماری قارچی مانند سفیدک پودری را ببینید.

در صورت نگهداری این گیاه در داخل خانه ، مراقب شته ها، سفیدبالک و به خصوص شپشک آرد آلود باشید. در صورت مشاهده آفت با استفاده از محلول آب و الکل  و تکه ای پنبه برگها را تمیز کنید و اگر مشکل برطرف نشد از سم استفاده کنید.

تالیف: مجله زندگی
منبع: thespruce.com, thespruce.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید