روش های کاربردی برای تمیز کردن برس مو

0
156

روش های کاربردی برای تمیز کردن برس مو

تمیز کردن برس مو معمولا در بحث مراقبت از مو و سلامت پوست سر نادیده گرفته میشود. اما اگر بخواهیم به مشکلاتی مانند چربی و شوره پوسته سر و ریزش مو که غالبا مشکلات زیادی را برای اعضای خانواده به وجود می آورند بپردازیم، قاعدتا مجبوریم بهداشت برس مو را نیز جدی بگیریم. شما می توانید با مراقبتهای مناسب، و تمیز کردن مداوم برس مویتان برسها را به مدت طولانی تری مورد استفاده قرار داده و عمر آنها را بیشتر کنید.

مراحل تمیز کردن برس مو

تمیزکردن موهای موجود دربرس مو

اگر لایه نازکی از موها روی برستان جمع شده از انگشتان خود برای برداشتن آنها استفاده کنید. نوک انگشتان شما در دسترس ترین و مقرون به صرفه ترین ابزاری است که میتوانید از آن استفاده نمایید. از پایه استوانه ای یا پد داخلی توده موها را بیرون بکشید و به آرامی آنها را بردارید. شما باید وقت بگذارید زیرا رشته های مو به راحتی می شکنند و بعد از شکستن برداشتنشان دشوار خواهد بود.

 تمیز کردن برس مو

اگر روی برس شما مقدار زیادی مو جمع شده، از یک چنگک استفاده کنید. درست است که این ابزار شبیه به یک شانه می باشد، اما بسیار مؤثر است. این چنگک های تمیزکننده دارای اندازه های متفاوتی بوده و می توانند یک طرفه یا دوطرفه باشند. پس اگر چندین برس در اندازه های مختلف دارید، یک چنگک دوطرفه را انتخاب کنید.

روش های موثر برای تمیز کردن برس مو

با استفاده از یک شانه پلاستیکی ذرات باقی مانده در برس را جدانه کنید. برس خود را دربالای سطل آشغال نگه دارید و سپس شانه پلاستیکی را روی برس بکشید. با این کار موهای زائد و همچنین پوسته ها و شوره سر از برس جدا می شوند. در آخر شانه پلاستیکی را بشویید و در گوشه ای بگذارید تا کاملاً خشک شود.

در صورتی که موها که محکم به دور برستان پیچیده شده اند از یک شانه دم باریک استفاده کنید. شانه های دم باریک دو طرفه بوده و دارای دندانه و یک بخش تفکیک مو هستند. با شروع از پایه برس، قسمت دم باریک را از زیر موهای جمع شده رد کنید و به آرامی از برس بیرون بیاورید. این کار را در تمام قسمتهای پد برس انجام دهید. هنگامی که موها شل شده و از برس فاصله گرفتند، به راحتی با استفاده از انگشتان دست خود موها را بکشید و بیرون بیاورید.

تمیز کردن برس مو در منزل

برای جدا کردن موهای گره خورده موجود در برس از قیچی استفاده کنید. در اکثر مواقع، موها روی برس جمع می شوند و گره می خورند. برای این موارد حتماً از یک قیچی استفاده کنید. قیچی را در گره ها فرو کرده و موهای گره خورده را ببرید. مراقب باشید موها را بیش از حد نبرید زیرا ممکن است تکه های کوچک مو در برست باقی بمانند.

استفاده از قیچی

تمیز کردن برس مو از کثیفی و چربی

از روغن درخت چای به عنوان یک ماده پاک کننده طبیعی استفاده کنید. روغن درخت چای یک ماده پاک کننده بسیار مؤثر است. یک فنجان آب گرم را درون یک کاسه متوسط بریزید، سپس چند قطره روغن درخت چای به آن اضافه کرده و هم بزنید تا ترکیب آماده شود.

در صورتی که پوست حساسی دارید از شامپو و جوش شیرین استفاده کنید. برای افرادی که پوست حساس یا آلرژی دارند، استفاده از شامپوی مخصوص به علاوه جوش شیرین یک گزینه عالی و مطمئن است. یک فنجان آب گرم را درون یک کاسه متوسط بریزید. سپس یک قاشق چایخوری شامپو و یک قاشق چایخوری جوش شیرین به آن اضافه کرده و هم بزنید تا ترکیب آماده شود.

یک مسواک تمیز را در ماده پاک کننده فرو کنید و اطمینان حاصل کنید که الیاف مسواک کاملاً به مواد پاک کننده آغشته شده باشد.

مسواک خود را روی دندانه ها و پد برس بمالید. با این کار چربی، شوره سر و کثیفی های باقی مانده روی برس از بین می روند. مسواک را روی تمام نقاط برس بکشید و برای لایه روبی برس هایی که پوسته و کثیفی زیادی رویشان باقی مانده حتماً از حرکات دایره ای استفاده کنید.

تمیز کردن برس مو با مسواک

سپس برس خود را در ماده پاک کننده خیس کنید تا ذرات و کثیفی های جداشده از آن بین بروند و برس کاملا تمیز شود. بعد از تمیز کردن پد یا کف، سر دندانه های برس را درون ماده پاک کننده فرو کنید. این کار باعث می شود هرگونه ماده باقی مانده روی برس از بین برود.

اگر برس موی شما دارای دسته چوبی است، دسته آن را در آب فرو نکنید. بیشتر برس های چوبی با مواد ضد رطوبت کاور شده اند، اما ۱۰۰٪ مقاوم نیستند. به جای فرو کردن این نوع برسها در کاسه آب، یک یا دو بار آن را با مواد تمیز کننده، کاملا تمیز کنید.

برس موی خود را با آب تمیز و خنک بشویید. یک کاسه متوسط  را با آب تمیز و خنک پر کنید و برس خود را در آب غوطه ور کنید و به آرامی تمام قسمتهای آن را بشویید. اگر برس شما از نوع گرد است آن را بچرخانید تا مطمئن شوید تمام قسمتهای آن شسته شده است. اگر برس چوبی دارید، دندانه های برس را درون سینک نگه دارید با یک اسپری آب آنقدر دندانه ها را خیس کنید تا آب از برس پایین بریزد.

خشک کردن برس مو

از یک پارچه خشک و تمیز برای خشک کردن برس موی خود استفاده کنید. سریعا آب اضافی روی برس مو را خشک کنید زیرا رطوبت می تواند به الیاف، پدهای پارچه ای و چوب برس آسیب برساند و باعث پوسیدگی آنها شود. پارچه را به آرامی در بین الیاف فشار دهید تا به کف یا پد برسید. مطمئن شوید که رطوبت اضافی برس را گرفته اید.

برس خود را، طوری بگیرید که دندانه ها به سمت پایین باشند و آن را روی یک پارچه بگذارید تا با استفاده از جریان هوا خشک شود.

برای خشک کردن سریع برس از سشوار استفاده کنید. اگر می خواهید بلافاصله از برس خود استفاده کنید، برای سرعت بخشیدن به روند خشک شدن آن از یک سشوار استفاده کرده و آن را روی پایین ترین درجه حرارتش تنظیم کنید. چندبار برس را پشت و رو کنید تا همه رطوبتهای اضافی آن خوب خشک شوند.

خشک کردن برس با سشوار

نکات مهم در تمیز کردن برس مو

برای تمیز کردن برس مو افرادی که دچار شوره ی سر هستند، می توانید هنگام تمیز کردن از آب لیمو نیز استفاده کنید.

اگر موهای خشکی دارید و چربی موها روی برس باقی نمی ماند، می توانید به جای آب و صابون از سرکه و آب برای شستشوی برس استفاده کنید. در غیر این صورت، از ماده ای استفاده کنید که بتواند چربی را پاک کند.

هشدارها

برس را با شامپوی حاوی پارابن تمیز نکنید زیرا الیاف روی برس را می پوشاند و دیگر به اندازه قبل کارایی نخواهد داشت.

هنگام خشک کردن برس با سشوار از درجه خنک سشوار استفاده کنید.

تالیف: مجله زندگی
منبع: wikihow.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید