روش نگهداری سیر تازه برای مدت طولانی به چند روش مختلف

سیر یک گیاه دارویی است که از نظر طعم به طعم پیاز خوراکی نزدیک است. سیر به روش‌های گوناگونی در آشپزی و گاهی نیز در مصارف پزشکی استفاده می‌شود. فرقی نمی‌کند که سیر را بخرید یا خودتان آن را پرورش دهید. شما می‌توانید با یادگیری روش نگهداری سیر تازه برای مدت بیشتری آن را نگه دارید. در این مقاله قصد داریم تا چند روش کاربردی را برای نگهداری سیر‌های تازه به شما معرفی کنیم.

نگهداری سیر تازه

سیر تازه و سفت را بخرید یا برداشت کنید. هرچقدر سیر تازه‌تر باشد، بیشتر می‌ماند. سیر باید سفت باشد و پوست خشک و نازک داشته باشد و جوانه نزده باشد. سیرهای نرم درواقع سیرهایی هستند که بیش از حد رسیده‌اند و به مدت طولانی دوام نمی‌آورند. از سیرهای چروکیده و یا سیرهایی که در یخچال مغازه قرار دارند نیز پرهیز کنید.

خشک کردن سیر

پیش از ذخیره کردن سیرها، آنها را خشک کنید. خشک کردن سیرها باعث می‌شود که عطر و طعم سیر بیشتر و غلیظ‌تر شود. سیرهایی که به تازگی چیده‌اید را بشویید و آنها را به مدت یک هفته در یک محل تاریک و بدون رطوبت خشک کنید. شما می‌توانید برای خشک کردن سیر آنها را از ساقه آویزان کنید.

نگهداری سیر در دمای اتاق

سیر را در دمای اتاق نگه‌داری کنید. بسیاری از افراد این اشتباه را می‌کنند و سیر را در یخچال نگهداری می‌کنند. اما درواقع  بهترین روش نگهداری سیر تازه قرار دادن آن در یک اتاق خنک با دمای حدود ۱۶ درجه سانتی‌گراد است. قرار دادن سیر در یخچال کار خوبی نیست زیرا باعث فاسد شدن سیر می‌شود. این کار باعث می‌شود رطوبت به سیر اضافه شود و می‌تواند باعث رشد کپک شود.

اگر سیر تازه را خرد کرده‌اید یا رنده کرده‌اید، می‌توانید آنها را به مدت کوتاهی در یک محفظه در بسته در یخچال نگهداری کنید. اما باید تا جایی که ممکن است زود از آنها استفاده کنید.

سیر را در محلی با چرخش هوای خوب قرار دهید. نگهداری سیر در چنین محلی به سیر اجازه «تنفس» می‌دهد و عمر آن را طولانی‌تر می‌کند. سیر را می‌توانید در یک سبد، یک کاسه کوچک با سوراخ تهویه و یا حتی یک پاکت کاغذی نگهداری کنید.

سیر را در پاکت‌های پلاستیکی یا ظروف در بسته نگهداری نکنید. این کار می‌تواند باعث ایجاد کپک و جوانه زدن شود.

سیر تازه را در محل تاریک و خشک نگهداری کنید. کابینت آشپزخانه و یا یک گوشه تاریک در آشپزخانه محل مناسبی است. سیر را از نور خورشید و رطوبت دور نگه دارید تا سیر جوانه نزند.

نکات کلیدی

زمانیکه سیر را از هم باز کردید، به‌سرعت آن را مصرف کنید. پس از شکستن بوته سیر از هم و جدا کردن پوست، طول عمر سیر کوتاه می‌شود.

اگر سیر شروع به نرم شدن کرد و یا جوانه‌های کوچکی از وسط آن شروع به سبز شدن کرد، زمان آن رسیده که سیر را دور بیندازید.

بوته سیری که از هم جدا نشده باشد را می‌توان در صورت نگهداری مناسب تا ۸ هفته استفاده کرد. بوته‌های سیری که پوست آنها جدا شده را بین ۳ تا ۱۰ روز می‌توان نگهداری کرد.

در نظر داشته باشید که نگهداری «سیر فصل جدید» از سیر معمولی متفاوت است. سیر خانگی فصل جدید باید پس از برداشت مستقیماً در یخچال نگهداری شود.

این سیر که به سیر جوان نیز معروف است در اوایل تابستان برداشت می‌شود و یک طعم ملایم دارد. این سیر را لازم نیست خشک کنید و می‌توان تا یک هفته آن را در یخچال نگه داشت.

این نوع سیر طعمی ملایم‌تر نسبت به سیر معمولی دارد و می‌تواند بجای پیاز و تره‌فرنگی در غذا استفاده شود.

نگهداری سیر برای طولانی مدت

روش اول

سیر را فریز کنید. اگرچه فریز کردن سیر  عطر و طعم آن را تغییر می‌دهد. اما فریز کردن می‌تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که زیاد سیر مصرف نمی‌کنند یا باقیمانده بوته سیر خود را نمی‌خواهند دور بریزند. می‌توانید سیر را به یکی از دو روش زیر فریز کنید:

می‌توانید سیر را با پوست در یک پلاستیک یا فویل آلومینیومی یا پاکت فریزر قرار داده و آنها را در فریزر قرار دهید. هر زمان که به سیر نیاز داشتید می‌توانید حبه‌های سیر را از فریزر خارج کنید.

همچنین می‌توانید پوست سیر را بکنید، آن را خرد کنید و در یک پاکت فریزر قرار دهید.

روش دوم

یکی دیگر از  روش نگهداری سیر تازه استفاده از روغن است. بحث‌های زیادی راجع به نگهداری از سیر تازه در روغن وجود دارد زیرا نگهداری سیر روغنی در دمای اتاق با رشد باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ارتباط دارد که می‌تواند باعث بیماری مرگباری به‌نام بوتولیسم شود. با این حال، اگر سیر روغنی در فریزر یا یخچال نگهداری شود، خطر ایجاد این باکتری از بین می‌رود. برای نگهداری ایمن سیر در روغن این کارها را انجام دهید:

می‌توانید پوست هر کدام از سیرها را بکنید و کل آنها را در یک بطری شیشه‌ای یا محفظه پلاستیکی روغن غوطه‌ور کنید. درب محفظه یا بطری را محکم ببندید و آن را مستقیماً در فریزر یا یخچال قرار دهید. زمانیکه به سیر نیاز داشتید با قاشق آن را خارج کنید.

همچنین می‌توانید حریره سیر درست کنید.  این کار را می‌توانیدبا مخلوط کردن یک پیمانه سیر پوست گرفته با دو پیمانه روغن زیتون در مخلوط‌کن یا غذاساز انجام دهید. حریره سیر را داخل شیشه بریزید و داخل یخچال قرار دهید. این روش برای آشپزی بسیار مناسب است.

روش سوم

سیر را در سرکه قرار دهید. سیرهای پوست‌کنده را می‌توان با سرکه ترشی اندخته و در یخچال تا ۴ ماه نگهداری کرد. می‌توانید از سرکه سفید نیز استفاده کنید. برای نگهداری سیر با این روش، یک بطری شیشه‌ای را با سیرهای پوست‌کنده پر کنید و سپس سرکه مدنظر خود را درون آن بریزید تا جایی که فضای در دسترس را پر کند. درب بطری را محکم ببندید و آن را در یخچال قرار دهید.

برای اضافه کردن طعم بیشتر به ترشی می‌توانید یک قاشق نمک را همراه با هر گیاه معطر خشک‌شده دیگر مانند فلفل قرمز، اورگانو، رزماری یا برگ بو به بطری اضافه کنید. بطری را به‌خوبی تکان دهید تا محتوای آن خوب مخلوط شود.

اگرچه ترشی سیر تا چهار ماه در یخچال باقی می‌ماند، اما اگر روی سطح مایع کپک مشاهده کردید باید کل محتوای باقیمانده را دور بریزید. هرگز سیر ترشی را در دمای اتاق نگهداری نکنید زیرا به‌سرعت کپک می‌زند.

روش چهارم

روش ساده دیگر برای نگهداری سیر تازه، خشک کردن آن است. سیر خشک‌شده منقبض می‌شود، بنابراین حتی مقدار زیادی سیر فضای کمی را اشغال می‌کند. هنگامی که سیر خشک‌شده در آشپزی استفاده شود، آب را جذب می‌کند و طعم خوبی به غذای شما می‌دهد.

سیر را پوست کنده و آن را به صورت ورقه های نازک خرد کنید. برای این کار باید حتماً از سیرهای بزرگ و بدون زدگی استفاده کنید.

سیرهای خرد شده را روی سینی فر قرار دهید و برای دو ساعت در دمای ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد داخل فر قرار دهید تا زمانیکه سیرها کاملاً خشک شوند.

روش پنجم

سیر تازه را بصورت نمکی درست کنید. شما می‌توانید از سیرهای خشک‌شده خود برای درست کردن سیر نمکی استفاده کنید و طعم سیر را هنگام آشپزی به غذای خود اضافه کنید. برای این کار، سیر خشک‌شده را در یک غذاساز بریزید و تا زمانیکه به یک پودر نرم تبدیل شود آن را پودر کنید. چهار پیمانه نمک دریا به یک پیمانه پودر سیر اضافه کنید و برای یک تا دو دقیقه آنها را ترکیب کنید. پودر سیر و نمک دریا را بیش از دو دقیقه پودر نکنید زیرا به یکدیگر می‌چسبند.

سیر نمکی را در یک بطری شیشه‌ای با درب محکم نگهداری کنید و آن را در کابینت تاریک و خنک قرار دهید.

منبع: مجله زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *