روش نگهداری سانسوریا در خانه به همراه روش تکثیر آن

0
512

روش نگهداری سانسوریا در خانه + روش تکثیر آن

سانسوریا که به عنوان گیاه مار و یا زبان مادر شوهر هم شناخته میشود، گیاهی مقاوم است که به دلیل سازگاری و تحمل بالا اغلب به عنوان گیاه خانگی استفاده می شود. گیاه سانسوریا یکی از بهترین گیاهانی است که برای تمیز کردن هوای داخل خانه ایده آل است به گونه ای که این گیاه توانایی حذف سمومی مانند بنزن و فرمالدئید را از هوای یک اتاق کوچک یا فضای داخلی دارد و به تصفیه ی هوای اتاق کمک می کنند. اگرچه سانسوریا گیاه مقاومی است ولی برای اینکه شاداب بماند به مراقبت های خاصی نیاز دارد پس در این آموزش با ما همراه شوید تا با روش نگهداری گل سانسوریا آشنا شوید.

شرایط نگهداری گیاه سانسوریا

برای آنکه مطمئن شوید گیاه شما سالم است، به دنبال برگهای سبز تیره باشید. برگهای تیره در گیاه سانسوریا نشان می دهد که گیاه سالم بوده و به خوبی تغذیه شده است، در صورتی که وجود لکه های مایل به زرد روی لبه های خارجی برگها می توانند نشانگر این باشد که گیاه در حال از بین رفتن است. توجه داشته باشید که گیاه خود را تا زمانی که شاداب نشده گلدان آن را تعویض نکنید زیرا به هنگام تعویض گلدان به آن شوک وارد می شود.

دقت کنید که کم رنگ بودن برگهای سانسوریا لزوما به معنای این نیست که گیاه شما از بین رفته است ممکن است فقط به مقداری آب و مراقبت احتیاج داشته باشد.

نور

سانسوریا را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید. این گیاه، گیاهی مقاوم است که می تواند در نور کامل آفتاب و همچنین نور بسیار کم زنده بماند اما در نور غیر مستقیم خورشید رشد بهتری دارد.

همچنین گیاهان سانسوریا نور طبیعی را ترجیح می دهند، بنابراین از قرار دادن آنها در اتاقی بدون پنجره خودداری کنید.

به یاد داشته باشید که گلدان سانسوریا را هفته ای یکبار بچرخانید تا همه برگها در معرض نور خورشید قرار گیرند. اینکار باعث میشود گیاه به صورت عمودی رشد کند. یک راه آسان برای به یاد آوردن این است که گلدان را هر زمان که آبیاری کردید، بچرخانید.

دمای مناسب برای نگهداری سانسوریا

بهترین شرایط دمایی برای نگهداری سانسوریا دمای ۱۳ الی ۲۹ درجه سانتی گراد است. این گیاه محیط گرم را ترجیح می دهد، اما دمای بالای ۲۹ درجه سانتیگراد برای آن خطرناک است و باعث پژمردگی گیاه می شود. همچنین نسبت به دمای پایین حساس است به گونه ای که دمای زیر ۱۰ درجه سانتیگراد می تواند باعث از بین رفتن ریشه های گیاه شود.

به یاد داشته باشید که یخ زدگی برای سانسوریا مضر است، پس اگر قصد دارید گیاه خود را در خارج از خانه نگه دارید، حتما در فصل زمستان قبل از یخ زدن آن را به داخل خانه بیاورید و یا گیاه را با یک پارچه که عایق آب است، بپوشانید.

آبیاری

این گیاه  به آبیاری زیادی احتیاج ندارد و این یکی از دلایلی است که نگهداری سانسوریا را بسیار آسان می کند. در حقیقت اگر شما بیش از اندازه به گیاه آب بدهید احتمال دارد ریشه آن پوسیده شود. سعی کنید گلدانی را انتخاب کنید که زهکشی خوبی داشته باشد مانند گلدانهای سفالی یا گلدانهایی که از مواد متخلخل ساخته شده اند زیرا در اینصورت است که گیاه شما از پوسیدگی ریشه در امان است.

برای اطمینان گیاه خود را فقط هنگامی که ۲.۵ سانتی متر از لایه بالایی خاک کاملاً خشک است، آبیاری کنید. برای بررسی وجود رطوبت می توانید انگشت خود را داخل خاک فرو ببرید.

خاک

استفاده از خاک متخلخل برای نگهداری سانسوریا مناسب است زیرا اگربه مدت طولانی در رطوبت قرار گیرد، ریشه گیاه پوسیده می شود.

کوددهی

سانسوریا به کوددهی زیادی احتیاج ندارد، اما اگر در فصل رشد خود (بهار و تابستان) هر چند هفته در حین آبیاری به آنها کود بدهید، آنها رشد بیشتری خواهند داشت.

هرس کردن

از هرس کردن سانسوریا خودداری کنید زیرا بر خلاف سایر گیاهان، هرس کردن رشد آن را تحریک نمی کند. این گیاه چنان رشد آهسته ای دارد که آسیب زدن به آن با بریدن یا هرس کردن، باعث می شود که رشد آنها کند شود.

اگر می خواهید گیاه خود را از نظر اندازه و ابعاد مشخص نگه دارید ، آن را با کمترین میزان کوتاه و مرتب کنید تا آن را سالم نگه دارید. هرس و تکرار مکرر به آنها آسیب می رساند و می تواند آنها را از بین ببرد.

تعویض گلدان

به هنگام تعویض گلدان، سانسوریا را از پایه برگها بگیرید و آن را از گلدان خارج کنید. مراقب باشید که گیاه را با حرکات سریع تکان ندهید زیرا با این کار برگها از ریشه جدا شده و گیاه از بین می رود.

تعویض گلدان سانسوریا

گیاه را درون گلدان جدید قرار دهید و به اندازه کافی خاک اضافه کنید. به آرامی خاک را با دست برای پایدار شدن گیاه در گلدان به سمت پایین فشرده کنید. توجه داشته باشید که به هنگام اضافه کردن خاک گیاه را در حالت ایستاده قرار دهید.

سمی بودن

سانسوریای خود را در دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود قرار ندهید زیرا این گیاه به میزان کمی سمی است و در صورت مصرف می تواند باعث حالت تهوع، استفراغ و اسهال شود.

گل دهی

این گیاه گاها گل میدهد ولی وقتی آنها را داخل خانه نگه میدارید منتظر گل دادان آنها نباشید. گل دادن سانسوریا اغلب اتفاق نمی افتد و عدم گلدهی آن نشان دهنده ی این نیست که این گیاه از بین رفته یا آسیب دیده است. گلهای گیاه سانسوریا معمولا به رنگ سبز مایل بوده و بوی بسیار شیرین دارند.

گلدهی سانسوریا

تکثیر گیاه سانسوریا

اولین قدم در تکثیر گیاه انتخاب روش مناسب است. سانسوریا مانند اکثر گیاهان، بیش از یک راه برای تکثیر آن وجود دارد که بعضی از روشها قابل اعتمادتر هستند.

تکثیر سانسوریا با قلمه ی برگ

قلمه ی برگ در خاک

در این روش تکثیر ازخاک کاکتوس و هورمون ریشه زایی استفاده می شود.

برای قلمه ی برگ، یک برگ سالم و ضخیم انتخاب کنید و در حدود دو و نیم سانتیمتر بالاتر از خاک برگ را با یک قیچی استریل برش دهید.

برای اندازه گیری بخش های مختلف برگ از خط کش استفاده کنید و آنها را با دقت برش دهید و یک لبه صاف و تمیز باقی بگذارید. سپس با یک قلم، در هربرگ در قسمت نزدیک به قسمت پایینی برگ اصلی، یک نقطه ایجاد کنید. این به شما می گوید که کدام سمت قرار است کاشت شود.

در مرحله ی بعد پایین هر برگ را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید و به آرامی قطعه های برگ را درون گلدان به عمق حدود یک سانتیمتر قرار دهید.

قلمه های جدید را در مکانی با نور روشن و غیرمستقیم نگه دارید و هر روز یا دو روز یک بار خاک را بررسی کنید و وقتی تقریباً خشک شد، آن را آبیاری کنید و سینی زیر گلدان را بعد از اینکه آب اضافی گلدان خارج شد، خالی کنید.

قلمه ی برگ سانسوریا

متأسفانه برخی از ارقام هنگام تکثیر با این روش برخی از خصوصیات منحصر به فرد خود را از دست می دهند. به عنوان مثال گونه ابلق غالبا رگه های رنگی خود را از دست می دهد. بنابراین اگر در حال پرورش یک نوع غیرمعمول هستید، ممکن است گیاه جدید مشابه گیاهان والد نباشد.

نکته

برای قلمه زدن سانسوریای شمشیری ابلق (دورطلایی) پایین برگها را به صورت هشتی ببرید و بعد در خاک بکارید زیرا این روش باعث حفظ رده های طلایی در جوانه های جدید خواهند شد در غیر اینصورت رده های طلایی در جوانه های جدید از بین خواهند رفت.

قلمه های برگ در آب

ریشه زدن قلمه های برگ سانسوریا در آب نیز ممکن است. در این روش یک برگ بزرگ انتخاب کنید و چند قلمه به ابعاد ۸ سانتی متری بگیرید. سپس درون یک شیشه حدود دو تا سه سانتی متر آب تمیز وهم دمای اتاق بریزید و قلمه را به آن اضافه کنید. دو بار در هفته آب شیشه را عوض کنید و برای اطمینان از این که ظرف شما تولید جلبک نمی کند، ظرف را یک بار در هفته تمیز کنید. قلمه ها را تا زمان ریشه دار شدن در مکانی روشن با نور غیرمستقیم نگهداری کنید.

پس از تشکیل ریشه صبر کنید تا اندازه ریشه ها حداقل به پنج سانتی متربرسد، سپس آنها را به گلدان انتقال دهید.

بزرگترین اشکال این روش خطر پوسیدگی برگهای قلمه شما است. پس سعی کنید بیشتر قسمتهای برش را خارج از آب نگه دارید و فقط قسمت پایین را در مایع قراردهید. همچنین، آفات را از قلمه های جوان خود دور نگه دارید ، زیرا آسیب های آفات می تواند در این زمان کشنده باشد.

تکثیر سانسوریا با پاجاوش

با گذشت زمان، گیاهان سانسوریا می توانند به صورت ریشه ای یا خیلی محکم در فضای موجود قرار بگیرند. این زمانی است که افراد تصمیم میگیرند گلدان گیاه خود را عوض کنند. اما چرا وقتی میتوانید گیاه خود را به دو گیاه یا بیشتر تبدیل کنید، گلدان آن را تغییر میدهید؟

گیاه خود را از گلدان خارج کنید و آن را بررسی کنید. از نظر ذهنی آن را به بخش هایی تقسیم کنید که در صورت جدا کردن ظاهر گلدان ها خوب به نظر برسد. سعی کنید پاچوشها حداقل یک یا دو ساقه سالم به همراه چند برگ در هر بخش داشته باشند.

انگشتان خود را در اطراف پایه پاجوش هایی که می خواهید جدا کنید بپیچانید و آن را به آرامی از گیاه اصلی جدا کنید. سعی در جدا کردن ریشه ها نداشته باشید، بلکه تا جایی که ممکن است از هم جدایشان کنید و در نهایت با استفاده از چاقوی استریل آنها را به صورت کامل از بقیه جدا کنید.

پاجوش ها را در گلدان آماده شده بکارید. فایده استفاده از پاجوشها برای تکثیر این است که در ارقامی که از طریق قلمه های برگ به خوبی تکثیر نمی شوند با استفاده از این روش سالم باقی می مانند.

تکثیر سانسیوریا با بذر

مطمئنا، تکثیر گیاهان سانسوریا از طریق بذر امکان پذیر است اما آیا این روش ارزش دارد؟

در بیشتر موارد، جواب نه است زیرا بسیاری از ارقام فقط از طریق تکثیر با پاجوش سالم باقی می مانند. همچنین بذرها در میزان جوانه زنی غیر قابل اعتماد هستند. بسیاری از بذرهای گیاه سانسوریا در بهترین حالت سرعت جوانه زنی بسیار کمی دارند. بنابراین بهترین روش تکثیر این گیاه استفاده از پاجوش خواهد بود.

اگر تصمیم دارید بذر این گیاه را بکارید حتما بذرها را از یک منبع قابل اعتماد تهیه کنید. در این حالت ممکن است کمی هزینه بیشتری برای شما داشته باشد، اما شانس بهتری برای جوانه زنی خواهید داشت.

آفات و مشکلات

آفات

شپشک آرد آلود و کنه تار عنکبوتی مهمترین آفاتی هستند که از گیاه سانسوریا  تغذیه می کنند. پس هر زمان که گیاه خود را آبیاری می کنید، برگهای آن را بررسی کنید تا آفت آن را آلوده نکرده باشد. در صورت کم بودن میزان آلودگی می توانید برای کنترل این آفت از پنبه ی آغشته به الکل استفاده کنید.

پیچ خوردگی برگها

پیچ خوردگی برگها می تواند نشانگر کمبود آب، نوسانات دمایی یا وجود آفت باشد. اگر گیاه را به اندازه کافی آب داده باشید، احتمالا می توانید دلیل اول را نادیده بگیرید. با این حال، ابتدا گیاهان را برای علائم آلودگی آفت بررسی کنید – تکه های خشن و همچنین برگ های مجعد حضور آنها را نشان می دهد. برای درمان آفت، برگهای آلوده را حذف کرده و از بین ببرید. سپس برگهای سالم باقی مانده را با یک پارچه تمیز پاک کنید. اگر بر روی گیاه هیچ برگ سالم باقی نمانده است، آن را دور بریزید تا از شیوع آلودگی به سایر گیاهان جلوگیری کنید.

ایجاد سوختگی روی برگها (لکه های قهوه ای مایل به قرمز)

این علائم می تواند از کمبود آب باشد. اطمینان حاصل کنید که به هنگام نگهداری سانسوریا هر زمان لایه بالایی خاک خشک است، آبیاری می کنید. اما مراقب باشید بیش از اندازه آب ندهید چرا که ریشه ها فاسد می شوند.

پاره شدن برگ

ممکن است آسیب دیده باشد یا یک حشره شروع به تغذیه از برگها کند. نگاهی دقیق به برگها بیندازید تا علت آسیب را دریابید.

زرد شدن برگها

در حالی که طرح طبیعی زرد رنگ در لبه های گیاه مار طبیعی است، اما زرد شدن کل برگ ها علامتی است که گیاه یا بیش از اندازه آب داده شده است یا خیلی سریع به مناطقی با تابش نور خورشید منتقل شده است.

برای نجات گیاه قبل از اینکه از بین برود، سریعاً آب را کم کنید و بگذارید خاک خشک شود. در آینده برای نگهداری سانسوریا همیشه اجازه دهید خاک قبل از آب دادن خشک شود. اگر گیاه را در آفتاب کامل و بدون گذر تدریجی قرار داده اید ، آن را به مکانی سایه دار برسانید و آن را هر چند وقت یکبار به آرامی به منطقه ای که در معرض آفتاب است، برگردانید.

پوسیدگی برگهای نزدیک خاک

پوسیدگی و نرم و آبکی شدن برگها به علت باتلاقی شدن خاک می باشد. در صورت بروز این مشکل صبر کنید تا بین دو آبیاری  خاک خشک شود سپس آن را آبیاری کنید. همچنین زیر گلدانی را پس از آبیاری تخلیه کنید.

خم شدن برگها

خم شدن برگهای سانسوریا بیانگر مشکلاتی مانند آبیاری زیاد، کوددهی بیش از حد، دمای کم محیط و یا کاشت سطحی سانسوریا می باشد. در صورت بروز این مشکل سریعا مشکل را برطرف کنید و گیاه را در عمق مناسب بکارید.

شکاف خوردن برگ

شکافهای روی برگ نشان دهنده آبیاری کم، خشکی زیاد هوا و یا کمبود مواد غذایی باشد. سعی کنید پس از خشک خاک گیاه آن را آبیاری کنید و با قرار دادن ظرف آب در نزدیکی گیاه رطوبت مورد نیاز آن را تامین کنید.

تالیف: مجله زندگی
منبع:.wikihow.com،epicgardening.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید