بهترین راه برای تمیز کردن سیرابی و از بین بردن بوی بد آن

سیرابی پوشش معده  بسیاری از حیوانات ازجمله گاوها و گوسفندها را تشکیل میدهد. سیرابی معمولا در پخت غذاهای لذیذ به کار گرفته میشود و دارای کاربردهای متفاوت و متنوعی است.با توجه به اینکه سیرابی یکی از اندامهای داخلی حیوانات است قبل از استفاده از آن باید به خوبی تمیز شود. با شستشو، جوشاندن و برش دادن سیرابی می توانید آن را به خوبی تمیز کرده و در غذاهایتان از آن استفاده کنید. در این مقاله شما را با بهترین راه برای تمیز کردن سیرابی و از بین بردن بوی بد آن آشنا می کنیم.

در ابتدا سیرابی را زیر شیر آب سرد بگیرید تا هرگونه زائده ای که به آن چسبیده جدا شود. سپس برای پیداکردن چربیهای اضافی، باید قسمت صاف سیرابی را بررسی کنید. اگر چربی در این قسمت دیدید، آن را بکشید و با چاقو در بیاورید. چربی از نظر ظاهری کاملا با بافت سیرابی متفاوت است، رنگ پریده تربوده و شکلی لاستیک مانند دارد. سیرابی گوشتی کم چربی است بنابراین قطعا چربی زیادی روی آن وجود ندارد که بخواهید آنها را پاک کنید. توجه داشته باشید که در این مرحله به هیچ وجه سیرابی را تکه تکه نکنید.

برای تمیز کردن سیرابی، آن را با نمک مالش داده و با سرکه بشویید. این کار باعث می شود تا هرگونه زائده ای که ناخواسته به سیرابی چسبیده برطرف شود و سطح سیرابی بدون هیچگونه آسیب دیدگی صاف و یکدست شود. همچنین اسیدی بودن سرکه باعث می شود که به راحتی در لایه های سیرابی نفوذ کرده و آن را تمیز کند. علاوه براین باعث سفید شدن و خوش طعم شدن سیرابی میشود.

در مرحله بعد ، دوباره از نمک استفاده کرده و مانند قبل آن را روی سیرابی بمالید. هدف ازاین کار تمیزکردن بیشتر سیرابی است. این روند را تا زمانی که سطح سیرابی کاملا صاف و تمیز به نظر برسد تکرار کنید.

با استفاده از تیغه یک چاقوی تیز ، سطح سیرابی را خراش دهید تا هرگونه کثیفی را برطرف کنید. تمیزکردن سطح لانه زنبوری سیرابی با چاقو به دلیل صاف نبودن سطح بسیار دشوار است. برای این کار می توانید از مسواک استفاده کنید. مجددا سیرابی را برای چند دقیقه به آرامی زیر آب سرد بشویید تا هرگونه مواد ریز باقی مانده از گوشت جدا شود.

در مرحله ی بعد سیرابی را در قابلمه بزرگی قرار دهید. مقداری آب سرد درون قابلمه بریزید و بگذارید به جوش بیاید. برای هر لیتر آب یک قاشق غذاخوری نمک به قابلمه اضافه کنید و اجازه دهید سیرابی بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بجوشد. جوشاندن سیرابی بسیار مهم است زیرا هرگونه باکتری خطرناک موجود در آن را از بین می برد. علاوه براین جوشاندن سیرابی باعث می شود تا بتوان آن را راحت تر برش داد و همچنین باعث کاهش زمان پخت و پز میشود.

قابلمه را خالی کنید و دوباره سیرابی را با آب سرد بشویید. شستشوی دقیق و مکرر سیرابی بسیار مهم است زیرا باید به خوبی پاک و تمیز شود.

سیرابی را روی تخته برش قرار دهید. سعی کنید طرف هموارتر را رو به پایین قرار داده و تا حد امکان آن را صاف کنید. حالا که سیرابی کاملاً تمیز شده ، یکبار دیگر به آن نگاه کنید تا ببینید چربی یا زائده ای روی آن وجود دارد یا خیر. هر چیزی را که به نظرتان زائد می آید بردارید. سیرابی پس از جوشانده شدن برای برش خوردن کاملا آماده است. با استفاده از یک چاقوی نوک تیز، سیرابی را از قسمت وسط، از بالا به پایین برش دهید و آن را به دو قسمت جداگانه تقسیم کنید و سپس تکه تکه کنید.

برش سیرابی در این مرحله راحت تر است زیرا جوشیدن، آن را کمی سفت کرده است. اگر قبل از این مرحله سعی کنید سیرابی را برش دهید، خیلی راحت پاره میشود و انجام برش دقیق امکانپذیر نخواهد بود.

نکات مهم

هنگام تمیز کردن سیرابی دقت داشته باشید که سیرابی بوی قوی دارد و به همین خاطر افراد کمی آن را دوست دارند. اگر به سیرابی علاقه ای ندارید یا از بوی بد آن بیزارید، چندین بار سیرابی را بجوشانید تا بوی آن از بین برود همچنین برای کاهش بیشتر بوی سیرابی، می توانید به آن آب لیمو اضافه کنید.

هشدارها جدی در تمیز کردن سیرابی

به خاطر داشته باشید که هنگام دست زدن به سیرابی خام، حتما دستان خود را کاملا بشویید. سیرابی جزو گوشتهای خام است و شستشوی نادرست دست می تواند باعث انتقال سالمونلا یا بیماری های دیگر شود.

تالیف: مجله زندگی
منبع: wikihow.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *