آموزش کاشت هسته انبه در گلدان و روشهای نگهداری از آن

1
195

آموزش کاشت هسته انبه در گلدان و روشهای نگهداری از آندرختان انبه جزو محدود درخت‌هایی هستند که کاشت و مراقبت از آنها بسیار آسان است. بسته به اقلیم ارتفاع درختان انبه به ۹ الی ۲۰ متر می رسد و می‌توانند قرن‌ها زنده بمانند. اگر به کاشت هسته ای گیاه علاقه مند هستید در این آموزش با ما باشید تا با نحوه کاشت هسته انبه در گلدان و روشهای نگهداری از آن آشنا شوید.

برای کاشت هسته انبه از بازار یک انبه رسیده بخرید و برش دهید تا به هسته درون آن برسید. غلاف هسته را با دقت برش دهید تا بذر آشکار شود. اگر میوه انبه در معرض سرما باشد بذرها بالا آمده و خاکستری می‌شوند که در نتیجه غیر قابل استفاده خواهد بود.

برای کاشت هسته انبه می‌توانید از روش خشک کردن و یا روش خیساندن بذر استفاده کنید. روش خیساندن تا یک یا دو هفته زمان جوانه‌زنی را کاهش می دهد، اما ریسک کپک را افزایش می‌دهد.

روش خشک کردن بذر

با استفاده از یک دستمال کاغذی بذر را کاملا خشک کنید و به مدت ۳ هفته آن را در یک محیط آفتابی و خشک قرار دهید.

آموزش کاشت هسته انبه در گلدان

بعد از این مدت با یک چاقوی تیز غلاف بذر را بشکنید. مواظب باشید به بذر آسیبی وارد نشود، به آرامی دو نیمه غلاف را جدا کنید و تا یک هفته بذر را رها بگذارید.

پس از این مدت خاک مناسب درون گلدان بریزید و یک چاله کوچک با عمق تقریبی ۱۶ سانتیمتر ایجاد کنید. دانه را به حالتی که قسمت زیرین آن رو به پایین باشد در چاله قرار دهید و با آب کافی آبیاری کنید و هر روز یا یک روز در میان (بسته به شرایط خاک) آن را آبیاری کنید. بعد از حدود ۴ یا ۶ هفته بذر به یک درخت انبه با ارتفاع ۱۰ الی ۲۰ سانتیمتری تبدیل می‌شود.

نهال را پرورش دهید تا یک سیستم ریشه سالم و خوب بدست آید. شما می توانید به مدت یک یا دو سال درخت انبه را در محیط خانه نگهداری ‌کنید و بعد از این مدت آن را در بیرون از خانه بکارید.

خیساندن بذر

این روش، جوانه زنی را یک الی دو هفته سریع‌تر پیش می‌برد اما خطر کپک زدن در این روش بیشتر است. لذا اگر تنها یک دانه دارید بهتر است این روش را انتخاب نکنید.

ابتدا در غلاف بذر برش ایجاد کنید تا پوسته بیرونی آن شکسته شود.

بذر را درون یک شیشه آب کوچک به مدت ۲۴ ساعت خیس کنید و در یک محیط گرم نظیر یک قفسه یا کابینت قرار دهید.

هسته انبه در آب

پس از این مدت بذر را از شیشه بیرون آورده و آن را با دستمال مرطوب بپوشانید.

سپس بذر پیچانده شده را درون یک پلاستیک قرار دهید.

دستمالها را مدام مرطوب نگه دارید و در یک محیط مرطوب و گرم نگداری کنید تا بذر جوانه بزند. به طور معمول بعد از ۱ الی ۲ هفته هسته انبه جوانه می زند.

 

 

پس از جوانه زدن بذر، یک گلدان بزرگ انتخاب کنید و آن را با ترکیب خاک و کمپوست پر کنید و بذر جوانه زده را درون آن بکارید. توجه داشته باشید که هسته انبه را به گونه ای بکارید که ریشه های آن به سمت پایین و جوانه آن به سمت بالا باشد. سپس گلدان را جلوی نور آفتاب قرار دهید.

نگه داشتن درخت انبه داخل گلدان زمانی ایده‌آل است که محل زندگی شما زمستان‌های سردی داشته باشد، تا زمانی که دما افت می‌کند بتوانید آن را در داخل خانه نگهداری کنید. با رشد درخت باید مداوم آن را هرس کنید تا بتوانید در محیط خانه نگهداری کنید، در غیر این صورت باید گیاه را به بیرون از خانه انتقال دهید.

کاشت درخت انبه

پس از گذشت دوسال زمانی که نهال، ریشه سالم و مناسبی داشت و ضخامت پایه ی تنه به ‌اندازه ی ۵ سانتیمتر رسید، شما می توانید آن را از گلدان به زمین اصلی انتقال دهید.

درخت انبه

برای کاشت نهال باید محیطی را انتخاب کنید که نور کامل به آن بتابد و زهکشی خوبی داشته باشد. حتما باید مکان آنقدر بزرگ باشد که یک درخت بزرگ در آنجا بتواند رشد کند. لازم به ذکر است درختان انبه می‌توانند تا ۲۰ متر ارتفاع داشته باشند.

برای کاشت نهال یک چاله بزرگ به اندازه سه برابر توپ ریشه حفر کنید و با مخلوطی از خاک گلدان با کیفیت، شن و خاک باغچه چاله را پر کنید. نهال را در چاله قرار دهید، و خاک را حول تنه آن بریزید و کاملا با آب خیس کنید.

مراقب باشید در حین جابجایی نهال را نشکنید. مرتبا نهال انبه را آبیاری کنید و از کود هم استفاده کنید. اکثر درختان انبه پنج الی هشت سال طول می‌کشد تا میوه‌دهی کنند زیرا زمان بلوغ آنها طولانی است.

دقت کنید که بیش از حد کوددهی انجام ندهیدزیرا درخت به جای میوه‌دهی بیشتر بر رشد برگ متمرکز می‌شود.

نکات مهم برای نگهداری از درخت انبه

خاک

گیاه انبه به خاک سبک و حاوی مواد ارگانیک نیاز دارد. بهتراست به جای استفاده از خاک معمولی باغچه از یک ترکیب باکیفیت استفاده کنید و در زمان کاشت یک سوم کمپوست یا کود به خاک اضافه کنید.

نور

درختان انبه به آفتاب و گرما نیاز دارند و تقریبا باید ۸ الی ۱۰ ساعت در معرض نور آفتاب قرار گیرند تا رشد بهینه داشته باشند. بهتر است درخت انبه را در موقعیتی از خانه قرار دهید که رو به پنجره جنوبی باشد.

دما

دمای مناسب برای رشد این گیاه حدود ۲۴ تا ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد.

آبیاری

درختان انبه‌ای که در زمین رشد می کنند نیاز به آبیاری زیاد ندارند، اما گیاهان داخل گلدان روند متفاوتی دارند. باید در دو سه سال اول مرتبا گیاه خود را آبیاری کنید و هنگامی که درخت به بلوغ و میوه‌دهی رسید قبل از شکوفه دهی میزان آبیاری را کم کنید. این کار را آنقدر ادامه دهید تا ۴۰ الی ۵۰ درصد از درخت گل داشته باشد. سپس از مرحله جوانه تا تشکیل میوه مرتبا آبیاری کنید و در زمان برداشت میوه، آبیاری را به میزان متوسط انجام دهید.

کوددهی

هنگامی که گیاه در حال رشد است به آن کود کامل بدهید و در ابتدای فصل شکوفه دهی مقدار نیتروژن را کاهش دهید و کود پتاسیم و فسفر به گیاه بدهید.

آفات

شپشک های سپردار، شپشک آرد آلود و کنه‌های عنکبوتی آفات رایجی هستند که به درخت انبه حمله می‌کنند. آفات انرژی درخت را کاهش می‌دهند که در نتیجه منجر به کاهش میوه‌دهی می‌شود. لازم است پس از آلوده شدن گیاه به آفات تا حد امکان از آفت‌کش‌های ارگانیک استفاده کنید.

تالیف: مجله زندگی
منبع: wikihow.com

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید