آموزش کاشت مجدد ته مانده سبزیجات درخانه

0
183

آموزش کاشت مجدد ته مانده سبزیجات درخانه

اگر زمان و فضا برای یک باغچه ی سبزیجات ندارید جای نگرانی نیست، شما می توانید ازکاشت مجدد ته مانده سبزیجات در منزل خودتان لذت ببرید. تعدادی از سبزیجات هستند که شما می توانید با استفاده از وسایل غیرضروری آشپزخانه آن ها را بارها و بارها رشد بدهید. سبزیجاتی مانند کاهو، کرفس، کلم چینی، سیب زمینی و ریحان را می توانید به راحتی چند بار رشد بدهید. این گیاهان خیلی راحت رشد می کنند و شما فقط به کمی زمان و صبر نیاز دارید تا از گیاهان جدیدتان مراقبت کنید و مطمئن شوید که آب و نور کافی به آنها می رسد. از مزایای این کار می توان به داشتن باغچه سبزی ارگانیک و طبیعی بدون هیچ هزینه ای اشاره کرد. در این مقاله آموزش کاشت مجدد ته مانده سبزیجات درخانه آموزش داده شده سات.

۱-ریحان

شما می توانید ریحان را با قرار دادن ساقه ی ریحان به همراه برگ هایش در داخل یک لیوان آب که نور خورشید به آن می تابد، این گیاه را دوباره رشد دهید. وقتی که ریشه ها حدود۵ سانتی متر رشد کردند، آن ها را در یک گلدان بکارید.

۲-کاهو

شما می توانید انتهای کاهوی دست نخورده را دوباره رشد بدهید. فقط کاهو را از جایی که بریده شده برای چند روز در آب، جلوی پنجره بگذارید. اگر آب کمتر شد باز آب اضافه کنید. وقتی برگ های جدید شروع به رشد مجدد کردن شما می توانید آن ها را در خاک بکارید.

۳-هویج

شما می توانید با گذاشتن قسمت های بالای هویج درون آب، آنها را در یک اتاق روشن یا کنار یک پنجره باز رشد بدهید و از برگهای هویج علاو بر ظاهر زیبایی که دارند در سالاد استفاده کنید.

۴-پیازچه

پیازچه ها شاید آسان ترین گیاهان برای رشد مجدد هستند. شما می توانید پیازچه که کمی ساقه دارد را در یک لیوان آب قرار دهید تا دوباره رشدکند.

۵-سیر

شما می توانید جوانه های سیر را از یک حبه سیر دوباره رشد بدهید. فقط حبه های سیر جوانه زده را در یک لیوان با کمی آب قرار بدهید و صبر کنید تا جوانه ها بزرگ تر شوند. علاو بر این می توانید حبه های سیر را مستقیما در خاک بکارید.

۶-کرفس

شما می توانید کرفس را با قطع کردن پایین کرفس و قرار دادن ته کرفس در یک کاسه آب گرم در یک مکان آفتابی دوباره رشد بدهید. پس از ۵ تا ۷ روز برگ های جدید در وسط قسمت پایینی کرفس شروع به رشد و ضخیم شدن خواهند کرد. سپس می توانید آنها را داخل خاک ببرید.

۷-گشنیز

شما می توانید گشنیز را با قرار دادن ساقه های آن در یک لیوان آب آن را دوباره رشد بدهید. وقتی ریشه های آن به اندازه ی کافی بلند شدند، شما می توانید آن ها را به درون خاک در یک جای آفتابی انتقال بدهید. برداشت آن چند ماه زمان می برد.

۸-زنجبیل

آموزش کاشت سبزیجات

چند تکه زنجبیل که جوانه هایی بر روی آن وجود دارد انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که زنجبیل های سالم که هر کدام چند جوانه خوب دارند را انتخاب کرده اید. زنجبیل را یک شب در آب خیس کنید.

سپس یک گلدان بزرگ را با خاک گلدان خوب پر کنید. تکه های زنجبیل را در بالای خاک با جوانه های رو به پایین قرار دهید و به آرامی درون خاک فشار دهید. زنجبیل یک گیاه گرمسیری است ، بنابراین گلدان را در جایی گرم قرار دهید. برای حفظ رطوبت خاک، سطح را با پلاستیک بپوشانید.گلدان را مداوم به خوبی سیراب کنید و صبور باشید زیرا مدت زیادی (گاها حدود یک سال) طول می کشد تا گیاه در بالای خاک خود را نشان دهند.

۹-سیب زمینی

کاشت در منزل

شما می توانید امکان رشد مجدد سیب زمینی را با قرار دادن در یک ظرف آب در یک جایی که مستقیم در تابش نور مستقیم هستند فراهم کنید. شما با قرار دادن سیب زمینی در یک ظرف آب در معرض مستقیم نور آفتاب، امکان جوانه زدن و رشد مجدد سیب زمینی را فراهم می کنید. سپس جوانه های خوب ریشه زده را در خاک بکارید.

۱۰-پیاز

شما می توانید پیاز را از قسمت انتهایی آن دوباره رشد بدهید. فقط قسمت پایینی پیاز را قطع کنید و سپس آن را در خاک بکارید.

۱۱-تره فرنگی

کاشت سبزیجات

رشد دوباره تره فرنگی مثل پیازچه است. فقط آن را ۵ سانتی متر بالاتر از ریشه ها ببرید و در یک ظرف آب قرار دهید.

۱۲-رزماری

۵ تا ۷ سانتی متراز بالای ساقه های رزماری را قطع کنید و در آب قرار دهید تا دوباره رشد کند. وقتی ریشه های جدید جوانه زدند، شما می توانید آن را به یک ظرف خاک انتقال بدهید.

۱۳-بادرنجوبیه

روش کاشت ته مانده سبزیجات درخانه

۵ تا ۷ سانتی متر از ساقه ی بادرنجوبیه را ببرید و در یک لیوان آب قرار دهید تا دوباره شروع به رشد کند. وقتی ریشه ها به اندازه ی کافی بزرگ شدند، شما می توانید آن را در یک ظرف خاک بکارید.

۱۴-کلم چینی یا کلم بوک چوی

آموزش کاشت ته مانده سبزیجات درخانه

شما می توانید کلم چینی را با قرار دادن قسمت انتهایی ریشه در آب دوباره رشد بدهید. پس از یک تا دوهفته شما می توانید آن را داخل ظرف خاک بگذارید تا رشد کند.

۱۵-علف لیمو

نحوه کاشت ته مانده سبزیجات درخانه

شما می توانید علف لیمو را با قرار دادن ساقه ها در آب آن را دوباره رشد بدهید. هنگامی که ریشه ها بعد از۳ هفته بیرون بیایند، شما می توانید ساقه های علف لیمو را در خاک بکارید و سپس در یک جای آفتابی قرار بدهید.

منبع: مجله زندگی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید