آموزش ساخت تراریوم یا باغ شیشه ای به صورت مرحله به مرحله + فیلم آموزشی

0
96

آموزش ساخت تراریوم

تراریوم، یک باغچه‌ی مینیاتوری داخل خانه است که درون یک محفظه‌ی شیشه‌ای قرار دارد. تراریوم‌ها به نگهداری کمی نیاز دارند و برای افرادی که استعداد و تجربه‌ی در نگهداری از گیاهان یا زمانی برای رسیدگی به باغچه‌ی بیرون از خانه ندارند، بسیار مناسب است. هم‌چنین تراریوم‌ها کمی از زیبایی و آرامش بیرون از خانه را به میز خانه یا هر جای دیگری که فضای محدودی دارد، تزریق می‌کنند. برای ساخت تراریوم یا باغ شیشه ای، تنها به چند گیاه که مقدار نور و آب مشابهی لازم داشته باشند، یک محفظه‌ی شیشه‌ای، خاک و زهکش نیاز دارید.

مواد مورد نیاز برای ساخت تراریوم

محفظه‌ی شیشه‌ای
پوکه معدنی یا سنگریزه
زغال
خزه‌ی خشک(اختیاری)
خاک کاکتوس
گیاه(سه دم سنگی، هاورتیا، اشوریا قرمز)
وسایل تزئینی (اختیاری)
اسپری آب

انتخاب گیاهان و محفظه برای ساخت تراریوم

گیاهانی را انتخاب کنید که نیازهای مشابهی داشته باشند.

انتخاب گیاه مناسب برای ساخت تراریوم

تقریباً هر گیاهی که نگهداری کمی بخواهد، می‌توانید در تراریوم بکارید. اما باید گیاهانی را انتخاب کنید که به خوبی در کنار یکدیگر رشد ‌می کنند. مجموعه‌ای از گیاهانی را انتخاب کنید که در شرایط مشابه، مانند جنگل، بیابان یا مناطق استوایی رشد می‌کنند.

برای مثال، گیاهان بیابانی مانند کاکتوسها و ساکولنتها در محیطی با نور بیشتر و رطوبت کمتر، بهتر رشد می‌کنند.

گیاهان آپارتمانی مانند پاپیتال، شامادورا،فیتونیا و پتوس مرمری محیطی مرطوب با نور غیر مستقیم را دوست دارند.

گیاهانی را انتخاب کنید که کوچک باقی می‌مانند.

گیاهانی که بسیار بلند و به اندازه‌ی زیاد رشد می‌کنند، گزینه خوبی برای تراریوم نیستند. بهتر است گیاهان کوچکی را انتخاب کنید که خیلی رشد نمی‌کنند، یا به آسانی می‌توان آن‌ها را هرس کرد تا به اندازه‌ی دلخواه برسند.

برای گیاهانی که به رطوبت کمی نیاز دارند، محفظه‌ای را انتخاب کنید که بالایش باز باشد.

ظرف مناسب برای ساخت تراریوم

برای ساخت تراریوم می‌‌توانید از هر محفظه‌ی شیشه‌ای، از آکواریوم ماهی گرفته تا یک شیشه‌ی نوشیدنی ساده استفاده کنید. هرچند، اگر گیاهانی را پرورش می‌دهید که محیط‌های خشک را دوست دارند، مانند کاکتوس، باید محفظه‌ای را انتخاب کنید که رطوبت زیادی را در خود نگه ندارد. برای این نوع گیاهان، محفظه‌ی سر بازی را انتخاب کنید که دیواره‌هایش نسبتاً کوتاه باشند.

برای مثال، آکواریوم ماهی یا یک کاسه‌ی بزرگ و قدیمی برای گیاهانی مثل ساکولنتها و کاکتوسهای کوچک بسیار مناسب است.

گیاهان آبدار یا کاکتوس را در محفظه‌هایی با دیواره‌های بلند یا منحنی پرورش ندهید، چون این محفظه‌ها رطوبت را در خود نگه داشته و نمی‌گذارند هوا به خوبی جریان پیدا کند.

اگر گیاهانتان رطوبت را دوست دارند، محفظه‌ی بسته‌تری را انتخاب کنید.

گیاهان آپارتمانی و جنگلی رطوبت زیاد را دوست دارند، پس در محیط‌های بسته‌تر بهتر رشد می‌کنند. اگر گیاهانتان رطوبت را دوست دارند، برای ساخت ترایوم از محفظه‌ای مانند یک شیشه‌ی مربا یا گلدانی با کفه‌ی پهن انتخاب کنید.

بعضی از گیاهان مانند فیتونیا، سرخس، بگونیا و خزه در محفظه‌های بسته بهتر رشد می‌کنند.

نکته: گیاهان آبدار و کاکتوس‌ها معمولاً در تراریوم‌های بسته به خوبی رشد نمی‌کنند. رطوبت زیاد باعث پوسیدگی آن‌ها می‌شود.

کاشت گیاهان تراریوم

محفظه‌ی شیشه‌ای را با آب و صابون بشویید.

اگر قبلاً از این محفظه استفاده کرده اید، آن را به خوبی با آب داغ و صابون بشویید و سپس آب بکشید تا تمامی کف‌هایش پاک شود. سپس صبر کنید تا ظرف به خوبی خشک شود و بعد گیاهان را در آن بکارید.

اگر قبلاً از این محظفه استفاده نکرده اید، بهتر است آن را قبل از کاشت گیاهان بشویید و صبر کنید تا با جریان هوا خشک شود تا آب باقیمانده بخار شود.

برای تخلیه‌ی آب، مقداری سنگ یا پوکه معدنی در کف ظرف بریزید.

اضافه کردن پوکه برای ساخت تراریوم

مقداری پوکه معدنی در سایز متوسط یا سنگ آکواریوم در کف ظرف بریزید. مقدار سنگی که باید بریزید، به اندازه‌ی تراریوم بستگی دارد، اما معمولاً لایه‌ای با عمق حدود ۲.۵ سانتی متر کافی است.

پوکه معدنی یا سنگ را می‌توانید از مغازه‌های گلفروشی بخرید. حتی به جای آن می‌توانید از کوزه‌ی سفالی خرد شده، خرده سنگ یا حتی تیله‌های شیشه‌‌ای استفاده کنید.

این لایه برای جلوگیری از خیس ماندن خاک تراریوم ضروری است.زیرا اگر خاک برای مدت طولانی خیس باشد می‌تواند باعث بروز مشکلاتی مثل پوسیدن ریشه‌ها و رشد قارچ و باکتری بشود.

لایه‌ای از زغال به آن اضافه کنید.

زغال به عنوان یک صافی در تراریوم عمل می‌کند و مواد شیمیایی آب و خاک را پاک می‌کند. پس حتما برای ساخت تراریوم لایه ای  از زغال روی شن یا سنگهای کف ظرف بریزید.

زمانی که زغال روی لایه‌ی تخلیه‌ی آب قرار بگیرد، بیشترین تاثیر را خواهد داشت. توجه داشته باشید که زغال آبی را که از آن عبور کرده و به سمت پایین ظرف می‌رود، فیلتر می‌کند و از جمع شدن میکروارگانیسم هایی که ممکن است در بستر شما رشد کنند، مانند جلبک ها، پاک نگه داشته و هوا را برای تنفس گیاه شما تمیز نگه می دارد.

اگر از زغال استفاده نکنید، ریشه‌ی گیاهانتان به راحتی می‌پوسد. به یاد داشته باشید که از خرده چوب به جای زغال نمی توانید استفاده کنید.

در صورت تمایل یک لایه خزه‌ روی زغال قرار بدهید.

اضافه کردن این لایه در ساخت تراریوم کاملا اختیاری است. در صورت تمایل مقداری خزه‌ی خشک شده را چند ثانیه در آب خیس کنید. سپس خزه را کمی فشار بدهید تا آب آن گرفته شود و فقط کمی مرطوب باشد و آبی از آن چکه نکند. سپس خزه را روی لایه‌ی زغال بگذارید تا از نفوذ خاک به لایه‌ی تخلیه‌ی آب جلوگیری کند.

این لایه‌ی خزه باید نازک باشد و فقط به اندازه‌ای باشدکه روی لایه‌ی زغال را بپوشاند.

خاک مورد نظرتان را بریزید.

در این مرحله از ساخت تراریوم، یک لایه از خاک گلدان مناسب گیاهانی که می‌خواهید بکارید، اضافه کنید(مثلاً اگر گیاهان بیابانی مانند کاکتوسها را می‌کارید، خاک کاکتوس مناسب خواهد بود یا برای گیاهان آپارتمانی، خاک معمولی گلدان مخلوط با کوکوپیت و پرلیت را انتخاب کنید). بهتر است ابتدا کمی خاک را مرطوب کنید تا گرد و خاک بلند نشود اما مراقب باشید که گِل نشود. همیشه این نکته را در طراحی خود به یاد داشته باشید که هیچ کودی همراه با خاک استفاده نکنید. اگرچه استفاده از کود برای گیاهان موجود در گلدان های مجزا بسیار عالی است ولی در اکوسیستم های کوچک مانند تراریوم ها نباید از آنها استفاده شود زیرا نباید رشد گیاه زیاد شود.

میزان خاک به اندازه‌ی تراریوم بستگی دارد؛ اما معمولاً برای پوشاندن ریشه‌ها لازم است.

اگر درِ ظرفتان باریک است، خاک را با یک قیف درون آن بریزید.

گیاهان را داخل حفره‌هایی داخل خاک بگذارید.

با انگشت یا یک ابزار، سوراخ‌های کم عمقی را داخل خاک ایجاد کنید. سپس گیاه را از گلدان خارج کرده و دستتان را به آرامی روی ریشه‌هایش بکشید تا خاک اضافی پاک شود.

اگر ریشه های گیاه بلند بود مقداری با قیچی آنها را هرس  کنید.

حالا گیاه را با احتیاط داخل حفره‌ای داخل خاک بگذارید. سپس اطراف آن خاک بریزید و به آرامی خاک را روی آن فشار بدهید.

تمام گیاهان را به این روش بکارید.

قبل از کاشتن گیاهان، برگ‌های خشک را بکنید. در صورت امکان، به هنگام ساخت تراریوم فاصله‌ای حدود ۱.۵ سانتی متر میان گیاهان بگذارید تا فضای کافی برای عبور هوا از میانشان وجود داشته باشد. در صورت نیاز، برگ‌ها را هرس کنید تا روی گیاهان دیگر قرار نگیرند.

اگر می‌خواهید، می‌توانید مقداری لوازم تزئینی داخل تراریوم قرار بدهید.

اگر می‌خواهید، می‌توانید مجسمه، تیله یا هر وسیله‌ی تزئینی کوچکی را که می‌خواهید، داخل تراریوم بگذارید تا ظاهری جالب یا زیبا داشته باشد. هم‌چنین می‌توانید میان گیاهان، خزه یا سنگریزه بریزید تا تمیز و مرتب‌تر به نظر برسد. بهتر است به هنگام ساخت تراریوم سطح خاک را به طور کامل با سنگریزه نپوشانید تا سطح خاک بتواند تبادل هوا داشته باشد.

اگر می‌خواهید از تزئینات استفاده کنید، خلاقیت داشته باشید. مثلاً می‌‌توانید برای داشتن باغی با ظاهر جادویی از کریستال‌های زیبا استفاده کنید یا برای ایجاد ظاهر ساحل، از صدف دریایی و شن استفاده کنید.

برای آب دادن به گیاهان، خاکشان را مرطوب کنید.

اگر خاک را قبل از ساخت تراریوم مرطوب کردید، نیازی نیست آب زیادی به گیاهان بدهید. آب را با یک اسپری روی برگ‌ها و  روی خاک بپاشید.

اگر می‌خواهید روی تراریوم را بپوشانید، یک روز صبر کنید و دوباره گیاهان را آب بدهید. بعد از اینکه برگ‌ها کاملاً خشک شدند، روی تراریوم را بپوشانید.

نگهداری از تراریوم

تراریوم را در محلی نگه دارید که نور و گرمای کافی دریافت کند.

تراریوم‌ها به نگهداری کمی نیاز دارند، اما برای اینکه همینطور باقی بمانند، باید آن‌ها را در مکانی مناسب قرار بدهید. ببینید گیاهانتان چه نیازهایی دارند و سپس تراریوم را در محلی قرار بدهید تا نور و دمای مورد نیازشان را دریافت کنند.

مثلاً اگر ساکولنتها و کاکتوسها را در ظرفی کم عمق نگه می‌دارید، تراریوم را کنار یک پنجره جلوی نور خورشید بگذارید تا بتواند در طول روز نور دریافت کند.

تراریوم را در محلی که در معرض دمای شدید یا تغییرات زیاد دما قرار می‌گیرد (مثل کنار بخاری، کولر یا راهرو) نگذارید. همچنین تراریوم را در مکان ثابتی بگذارید که چیزی به آن برخورد نکند.

توجه: تراریوم سرپوشیده یا بلند را جلوی نور مستقیم خورشید نگذارید؛ چون شیشه حرارت را در خود نگه می‌دارد و حتی شدت آن را تشدید می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که گیاهان بیش از اندازه گرم شده و به آسانی بسوزنند.

هر وقت که خاک خشک شد، به گیاهان آب بدهید.

اگر تراریومتان سر باز است، لازم است که مرتب مقدار کمی آب به آن بدهید. هر چند روز یک بار، خاک را با انگشت بررسی کنید. اگر زیر سطح آن خشک به نظر می‌رسد، کمی گیاهان را مرطوب کنید و به اندازه‌ی کافی به آن آب بدهید تا خاک مرطوب بشود، ولی خیس نشود.

مراقب باشید که بیش از اندازه به آن آب ندهید. اگر آب داخل تراریوم باقی بماند، می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه‌ها بشود.

اگر تراریوم کاملاً پوشیده و بسته است، شاید لازم باشد هر ۴ تا ۶ ماه یک بار به آن آب بدهید.

برگ‌های ناسالم را بکنید.

اگر علف هرز، قارچ یا گیاه ناسالمی دیدید، برگ یا خاک آن قسمت را سریعاً بردارید. هم‌چنین قسمت‌های پژمرده‌ی گیاه، مثل گل‌های قدیمی یا برگ‌های پژمرده را هم جدا کنید.

هم‌چنین می‌توانید گیاهان بزرگ را هرس کنید  تا بیشتر از فضای خودشان رشد نکنند.

بعد از آب دادن به تراریوم‌های بسته، بگذارید گیاهان هوا بخورند.

اگر تراریومتان کاملاً سر بسته است، هر زمانی که گیاهان را آب می‌دهید، بگذارید هوا بخورند. قبل از اینکه دوباره در محفظه را ببندید، صبر کنید تا برگ‌ها کاملاً خشک شوند.

هم‌چنین اگر دیدید قطرات آب روی دیواره قرار دارند یا قارچ در حال رشد درون خاک است، بگذارید تراریوم هوا بخورد.

هشدار: بیش از اندازه به گیاهان آب ندهید. فقط زمانی که خاک و کناره‌های شیشه خشک هستند به آن‌ها آب بدهید.

تالیف: مجله زندگی

منبع:wikihow.com

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید