آموزش دکوپاژ روی چوب ـ چاپ عکس به صورت مرحله به مرحله

آموزش دکوپاژ روی چوبدکوپاژ یکی از هنر های بسیار پر طرفدار و کارآمد است. شما می توانید با این هنر چاپ عکس را روی سطوح مختلف مانند چوب انجام دهید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با آموزش دکوپاژ چاپ عکس روی چوب آشنا می کنیم. شما با این تکنیک علاوه بر چاپ عکس شخصی می توانید هر عکسی را به این روش چاپ کرده و کارهای هنری متنوعی انجام دهید. شما می توانید برای مشاهده آموزش به صورت عملی از فیلم آموزشی در پایان مقاله نیز استفاده کنید.

اگر به هنر دکوپاژ علاقه مند هستید می توانید آموزش های زیر را مطالعه کنید:
آموزش دکوپاژ روی چوب با کاغذ پرینت شده 
آموزش چاپ عکس روی ماگ

وسایل مورد نیاز

بیس چوبی
عکس پرینت شده
رنگ اکرولیک سفید چسب چوب
اسپری کیلر یا وارنیش
سنباده
قلمو

آموزش دکوپاژ روی چوب

مرحله اول

برای چاپ عکس روی چوب شما اول از همه به بیس چوبی نیاز دارید. در مرحله اول باید کل سطح چوب را سنباده بزنید تا هرگونه ناصافی روی آن از بین برود.

سنباده زدن چوب برای آموزش دکوپاژ روی چوب بعد از سنباده زدن با دستمال نمدار کامل سطح را تمیز کنید.

حالا عکسی را که پرینت لیزری گرفته‌اید به اندازه سطح چوب برش بزنید.

برش عکس برای آموزش دکوپاژ روی چوبدقت داشته باشید که برای این نوع دکوپاژ حتماً باید از پرینت لیزری استفاده کنید. چون با پرینتر جوهری رنگ ها با هم ترکیب می شوند و کار شما خراب می‌شود.

مرحله دوم

در مرحله بعد اگر عکسی که برای چاپ انتخاب کرده‌اید همانند این عکس رنگ روشنی دارد حتماً باید سطح زیر عکس را ابتدا با رنگ اکریلیک سفید رنگ کنید.

رنگ کردن سطح کار برای آموزش دکوپاژ روی چوب در غیر اینصورت همانند این کار عکس بعد از چاپ کاملاً واضح نیست و کار شما خراب می‌شود.

برای عکس هایی که تیره هستند بهتر است زیر کار با رنگ اکریلیک سفید رنگ شود. ولی می‌توانید این کار را انجام ندهید و کاملاً اختیاری است. حالا در این مرحله از آموزش دکوپاژ روی چوب ، کل سطح چوب را به چسب چوب آغشته کنید.

آغشته کردن سطح چوب به چسب در آموزش دکوپاژ روی چوبتوجه داشته باشید از چسب چوبی استفاده کنید که بعد از خشک شدن بی رنگ می شود. بعد هم عکس را از پشت روی سطح کار بچسبانید و به آن به مدت ۲۴ ساعت فرصت دهید تا کاملاً خشک شود.

اگر بعد از چسباندن عکس گوشه هایی از عکس از چوب بیرون زده بود حتماً با قیچی دوربری کنید تا کاملاً هم اندازه ی چوب دربیاید. در غیر اینصورت گوشه‌های کار شما در مرحله های بعدی کنده می شود و کار شما خراب می شود. بعد از گذشت ۲۴ ساعت زمانی که کار شما خشک شد انگشت دست را با آب خیس کنید و کاغذ پشت کار را فیتیله کنید.

فیتیله کردن پشت عکس در آموزش دکوپاژ روی چوب نکته‌ای که حتماً باید به آن دقت داشته باشید این است که زمانی که دستتان را خیس کردید آن قسمت را کاملاً فیتیله کنید بعد قسمت بعدی را خیس کنید.

اگر کل کار را اول با آب خیس کنید بعد فیتیله کردن را انجام دهید کاغذ شما خیس می خورد. در نتیجه  باعث می‌شود به راحتی از روی سطح چوب جدا شود. همچنین هر چه به لایه زیری نزدیک می شوید میزان رطوبت دست تان را کم کنید و با فشار دست کمتری فیتیله کردن را انجام دهید تا کاغذ پاره نشود.

مرحله چهارم

این نکته را برای گوشهای کار هم حتماً در نظر بگیرید. بعد از اینکه کل کاغذ را فیتیله کردید و عکس شما کاملاً مشخص شد کار شما همانند تصویر زیر در می‌آید.

حالا برای اینکه کار شما براق و تثبیت شود اسپری کیلر اسپری کنید و یا با قلمو کل سطح را وارنیش بزنید. برای استفاده از اسپری اول از همه آن را خوب تکان دهید و بعد با فاصله ۲۰ سانتی‌متری از سطح کار روی سطح اسپری کنید.

تثبیت کردن عکس در آموزش دکوپاژ روی چوب در آخر به آن فرصت دهید تا کاملاً خشک شود.

نکات کلیدی

برای این نوع دکوپاژ روی چوب حتما از پرینت لیزری استفاده کنید. زیرا با پرینت جوهری تمام رنگها با یکدیگر ترکیب شده و کار شما خراب می شود.

در صورتی که عکس شما رنگ روشنی دارد حتما سطح چوب را با رنگ اکرولیک سفید رنگ کنید. در غیر اینصورت عکس پس از چاپ واضح نبوده و کار شما خراب می شود. برای عکسهایی با رنگ تیره نیز بهتر است این کار را انجام دهید.

حتما برای این تکنیک از چسب چوبی استفاده کنید که پس از خشک شدن بی رنگ می شود.

برای فیتیله کردن کاغذ کل کار را به یکباره با آب خیس نکنید. زیرا کاغذ شما خیس خورده و از سطح چوب جدا می شود. همچنین هرچه به لایه زیری نزدیک تر می شوید میزان رطوبت دست خود را کم کنید و با فشار کمتری فیتیله کردن را انجام دهید تا کاغذ از سطح جدا نشود.

شما می توانید برای مشاهده آموزش به صورت عملی ویدئوی زیر راتماشا کنید:

۴ نظر

  1. سلام کار شما کامل و بی نقص بود سپاسگزارم از نکاتی که گفتید خیلی از سایت های معتبر چند نکته ریزی که شما تو مقاله تون نوشتید رو نگفتند یا نمیدونستن و من همیشه کیفیت کارم پایین میومد و نمی دونستم چه کار کنم
    دمتون گرم

  2. سلام واقعا فیلم آموزشی دکوپاژ عکس عالی بود ،خیلی متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *