آموزش دوخت کیف چرم کتی همراه با الگو رایگان و فیلم آموزشی

0
150

آموزش دوخت کیف چرم همراه با الگوچرم دوزی یکی از هنر های بسیار پر طرفدار است که می توان با آن کیف، کفش، لباس و حتی رومیزی و فرش آماده کرد. در این آموزش می خواهیم شما را با آموزش دوخت کیف چرم کتی آشنا کنیم. شما می توانید با این هنر با هزینه کم کیف پول چرم برای خود آماده کنید و یا حتی با آن کسب درآمد کنید. شما می توانید برای مشاهده آموزش به صورت عملی از فیلم آموزشی در پایان مقاله نیز استفاده کنید.

اگر به هنر چرم دوزی علاقه مند هستید می توانید از آموزشهای زیر استفاده کنید:
آموزش دوخت کیف پول چرم مردانه همراه با الگو
آشنایی با وسایل مورد نیاز برای چرم دوزی

وسایل مورد نیاز 

چرم بزی یا چرم مصنوعی
آستر اشبالت
آستر سوزنی یا آستر رویال
زیپ شماره ۳ و سر زیپ شماره ۳
تخته کار
خودکار مخصوص چرم
سمبه شماره۱
نخ موم زده
سوزن
مشته
چسب آهن
کاتر
خط کش فلزی
قیچی

آموزش دوخت کیف چرم

مرحله اول

ابتدا الگو را از طریق لینک زیر دانلود کنید و آن را روی کاغذ پیرینت بگیرید.

الگو شماره ۱، الگو شماره ۲

بعد آن را با قیچی دوربری کنید.

قیچی کردن الگو در آموزش دوخت کیف چرم در مرحله بعد الگو را روی مقوا بچسبانید و با کاتر دوربری کنید تا کاملاً صاف و دقیق برش بخورد.

بعد هم با قیچی گوشه های گرد الگو را قیچی کنید. توجه داشته باشید که در الگو محلی برای قرار گرفتن زیپ وجود دارد که حتماً در این مرحله این قسمت را برش بزنید و جدا کنید.

در مرحله بعد برای فیکس کردن الگو روی چرم مقداری چسب به پشت مقوا بزنید و صبر کنید تا کمی خشک شود. دقت کنید که نباید چسب به دست بچسبد چون چسب سطح چرم را خراب می‌کند.چسب زدن به پشت الگو در آموزش دوخت کیف پول چرم

مرحله دوم

حالا الگو را روی چرم فیکس کنید و با خط کش و کاتر تمام قسمت ها را برش بزنید.قرار دادن الگو روی چرم در آموزش دوخت کیف چرم برای برش چرم با کاتر انگشت اشاره را روی کاتر قرار بدهید و بعد کاتر را به خط کش تکیه دهید و محکم روی چرم بکشید. دقت داشته باشید که کاتر را به صورت رفت و برگشتی نکشید چون چرم را خراب می‌کند.برش چرم با کاتر در آموزش دوخت کیف چرمبعد از اینکه تمام قسمت ها را برش دادید در آخر با استفاده از قیچی گوشه‌های چرم را طبق الگو برش بدهید.
دقت داشته باشید که در این مرحله جای زیپ را با استفاده از کاتر و خط کش طبق الگو برش بزنید.

مرحله سوم

حالا با استفاده از تخته کار، مشته و سمبه جای تمام سوراخ هایی که در الگو علامت گذاری شده را سوراخ کنید. برای اینکار تخته را زیر تکه چرم قرار دهید و بعد سمبه را روی سوراخ بگذارید.

سوراخ کردن جای دوخت در آموزش دوخت کیف چرم حالا مشته را به صورت کاملاً عمود به سمبه ضربه وارد کنید. توجه داشته باشید که تمام قسمت های چرم طبق الگو کاملا سوراخ شوند. در صورتی که با یک ضربه سوراخ ایجاد نشد این کار را تکرار کنید تا سوراخ‌ها کاملا ایجاد شوند. دقت داشته باشید که در این مرحله از آموزش دوخت کیف چرم ، سوراخ هایی که دورتادور جای زیپ علامت‌گذاری شده‌اند را سوراخ کنید. قسمت هایی که به صورت خط صاف در الگو مشخص شده اند محل قرارگیری کارت عابر بانک هستند. برای این قسمت ها ابتدا و انتهای هر خط را با سمبه سوراخ کنید تا محل هر کدام کاملا مشخص شود.

بعد الگو را از روی سطح چرم جدا کنید و با خط کش و کاتر فاصله بین دو نقطه را برش بزنید. این‌کار را برای تمام جاکارتی ها انجام دهید.برش جاکارتی در آموزش دوخت کیف پول چرم

مرحله چهارم

در مرحله بعد از آموزش دوخت کیف چرم باید زیپ را به محل مشخص شده بدوزید. پیشنهاد می کنیم برای زیباتر شدن کار سر زیپ را جدا کنید. این کار کاملاً اختیاری است. برای عوض کردن سر زیپ ابتدا قسمت انتهای زیپ را قیچی کنید و سر زیپ را خارج کنید.

دقت داشته باشید که دو قسمت بالای کار با هم مساوی باشند. بعد سر زیپ شماره ۳ را از قسمتی که پهن تراست و حالت هلال دارد جایگذاری کنید.عوض کردن سر زیپ در آموزش دوخت کیف پول چرم به صورتی که دو لبه زیپ را تا نصفه به صورت مساوی داخل این قسمت قرار دهید. بعد سر زیپ را به سمت پایین هل بدهید تا کاملا در زیپ جا برود. حالا دور تا دور زیپ را چسب آهن بزنید و چند ثانیه صبر کنید تا هوا بخورد. بعد آن را به قسمت مورد نظر روی چرم بچسبانید به صورتی که فاصله زیپ از بالا و پایین به یک اندازه باشد.

دقت داشته باشید که درست زیپ را قرار دهید تا راحت زیپ باز و بسته شود. به گونه ای که سمت راست سمت بسته کیف و سمت چپ سمت باز کیف باشد.

حالا اضافه های زیپ را در دو طرف قیچی کنید.

مرحله پنجم

حالا سوزن را نخ کنید و دور تا دور زیپ را بدوزید.  در این مدل از دوخت ساده استفاده شده است. شما می توانید از دوخت زنجیره هم برای این قسمت استفاده کنید. این دوخت را انجام دهید تا کاملا دور زیپ دوخته شود. در مرحله بعد لبه قسمت جاکارتی که به این قسمت متصل می‌شود را دوخت بزنید. برای این قسمت از دوخت ساده رفت و برگشتی استفاده شده است.

بعد از اتمام  دوخت حالا این قسمت را از طریق سوراخ‌هایی که در قسمت وسط وجود دارد به قسمت زیری وصل کنید. برای این قسمت هم از دوخت ساده رفت و برگشتی استفاده شده است.

مرحله ششم آموزش دوخت کیف چرم

بعد از تمام شدن دوخت باید قسمت مربوط به پشت زیپ را آستر کشی کنید. برای این کار ابتدا آستر را  طبق الگوی این قسمت برش بزنید.برش آستر در آموزش دوخت کیف پول چرم بعد دور تا دور چرم را کمی پایین تر از سوراخها چسب آهن بزنید. توجه داشته باشید که پایین تر از سوراخ ها چسب بزنید چون اگر روی سوراخ ها چسب بزنید موقع دوخت سوزن به سختی از سوراخ ها رد می شود.

حالا چند ثانیه صبر کنید تا چسب کمی هوا بخورد بعد آستر را به چرم بچسبانید.سپس با مشته به آرامی روی قسمت‌هایی که چسب زدید فشار وارد کنید تا کاملا آستر بچسبد. در مرحله بعد از آموزش دوخت کیف چرم ، برای زیباتر شدن کار آستر اشبالت را طبق الگو برش بزنید و به پشت این قسمت بچسبانید.برش آستر اشبالت در اموزش دوخت کیف پول چرم

حالا باید لبه این قسمت را دوخت بزنید. دقت داشته باشید باشید که برای دوخت این قسمت سوراخ ابتدایی و انتهایی که مربوط به دوخت کناری کیف پول هست را به اشتباه دوخت نزنید. برای دوخت این قسمت از ضربدر توخالی استفاده شده است.

موقع دوخت زمانی که به انتهای کار رسیدید حالا سوزن را از سوراخی که روبروی اولین سوراخ که دوخت را از آن شروع کرده اید رد کنید و نخ را بین آستر و چرم گره بزنید. پیشنهاد می کنیم برای محکم تر شدن کار انتهای تمامی گره‌ها را در آخر با فندک بسوزانید و به چرم بچسبانید تا گره کاملا محکم شود و باز نشود.

سوزاندن انتهای نخ با فندک در آموزش دوخت کیف چرم

مرحله هفتم

برای قسمت دیگر کیف پول که مربوط به محل قرار گیری کارت عابر بانک است به ۴ عدد مستطیل به به ابعاد ۸ در ۸.۵ از آستر سوزنی برای آسترکشی نیاز دارید.

برش آستر جاکارتی در آموزش دوخت کیف چرم برای اتصال آستر ها ابتدا از پایین‌ترین قسمت شروع کنید. برای این کار کمی بالاتر از قسمت برش خورده را چسب بزنید و چند ثانیه صبر کنید تا هوا بخورد. بعد لبه بالایی آستر را بچسبانید.حالا لبه پایینی آستر را هم چسب بزنید و بچسبانید.

چسباندن آستر جاکارتی در آموزش دوخت کیف چرم برای جیب های بعدی هم به همین روش عمل کنید.

چسباندن آستر جا کارتی ها در آموزش دوخت کیف چرم بعد از اینکه تمامی آسترها را چسباندید، بعد از گذشت مدتی به با مشته به آرامی روی سطح کار فشار وارد کنید تا آستر به خوبی به چرم بچسبد. در آخر هم آستر اشبالت را طبق الگو این قسمت برش بزنید و به پشت این قسمت بچسبانید.چسباندن آستر پشتی در آموزش دوخت کیف چرم برای دوخت لبه این قسمت هم مانند قسمت دیگر از دوخت ضربدر توخالی استفاده شده است.

مرحله هشتم

در آخرین مرحله از اموزش دوخت کیف چرم دو قسمت را باید به قسمت بدنه اصلی کیف پول چرم بدوزید. برای این کار کمی بالاتر از سوراخها کمی چسب آهن بزنید و دو قسمت را به بدنه بچسبانید.چسب زدن بدنه اصلی در آموزش دوخت کیف چرمبه صورتی که لبه ها کاملا روی هم فیکس شوند و ۵ عدد سوراخ بین دو قسمت فاصله ایجاد شود.اتصال دو لت به بدنه اصلی کیف در آموزش دوخت کیف چرم

برای دوخت این قسمت سوزن را از بین قسمت رویی و زیری رد کنید. به گونه ای که گره بین دو قسمت پنهان شود. سپس شروع به دوخت کنید.

دوخت کیف در آموزش دوخت کیف چرم

برای دوخت این قسمت از دوخت اریب استفاده شده است. برای قسمتی که زیپ وجود دارد باید سوزن را از سه لایه چرم عبور دهید تا لبه کار دوخته شود.

دوخت را ادامه دهید تا به انتهای کار برسید. حالانخرابین دو قسمت چرم گره بزنید و اضافه نخ راقیچی کنید.گره زدن انتهای نخ در آموزش دوخت کیف چرم

شما می توانید برای مشاهده آموزش دوخت کیف چرم به صورت عملی ویدئوی زیر راتماشا کنید:

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید