آموزش دوخت ساده در چرم دوزی همراه با فیلم آموزشی

دوخت سادهدر آموزش های قبلی شما را با نحوه علامت زدن محل سوراخ ها و سوراخ کردن چرم با مشته و سمبه آشنا کرده ایم. حال در این مقاله قصد داریم به آموزش دوخت ساده در چرم دوزی بپردازیم.شما می توانید برای مشاهده آموزش به صورت عملی از فیلم آموزشی در پایان مقاله نیز استفاده کنید.

دوخت ساده دوختی است که استحکام متوسطی دارد. از این نوع دوخت همانند دوخت زنجیره برای اتصال زیپ به چرم استفاده می شود. برای این دوخت شما به اندازه طول کار نخ نیاز دارید ( یعنی اگر طول قسمتی که می خواهید دوخت انجام دهید ۱۰ سانتی متر است شما به ۱۰ سانتی متر نخ نیاز دارید). پیشنهاد می کنیم حدود ۵ سانتی متر بزرگتر نخ را برش بزنید تا به اندازه کافی نخ برای گره زدن داشته باشید.

اندازه گرفتن نخ در دوخت ساده

قیچی کردن نخ در دوخت ساده

دوخت ساده

برای شروع دوخت ساده در چرم دوزی ، ابتدا نخ را از سوزن عبور دهید و انتهای نخ گره بزنید.

حالا  برای اینکه نخ در حین دوخت از سوزن خارج نشود باید نخ را ته سوزن گره بزنید. برای این کار نوک سوزن را از داخل سرنخ عبور دهید. سپس انتهای نخ را بکشید تا انتهای سوزن گره بخورد و نخ از داخل آن خارج نشود.

گره زدن نخ در انتهای سوزن برای دوخت ساده

برای این نوع دوخت سوزن را از پشت به روی کار بیاورید. بعد سوزن را از روی چرم به پشت بفرستید. در این نوع دوخت دو عدد از سوراخها دوخت می‌خورد و دو سوراخ بعدی دوخت نمی‌خورد و این به صورت یک در میان تکرار می‌شود.

 دوخت ساده رفت و برگشتی

این دوخت همانند دوخت ساده است با این تفاوت که استحکام بیشتری دارد. برای این دوخت ما به دو برابر اندازه طول کار نخ نیاز داریم. (یعنی اگر طول قسمتی که می خواهید دوخت انجام دهید ۱۰ سانتی متر است ما به ۲۰ سانتی متر نخ نیاز داریم).

اندازه گرفتن نخ در دوخت ساده رفت و برگشتی پیشنهاد می کنیم شما حدود ۵ سانتی متر نخ را بزرگتر برش بزنید تا به اندازه کافی نخ برای گره زدن داشته باشید.

برای شروع دوخت ساده رفت و برگشتی همانند دوخت قبلی ابتدا سوزن را نخ می کنیم.

حالا مانند دوخت ساده تا آخر کار دوخت می‌زنیم. زمانی که به آخر کار رسیدیم برای مسیر برگشت تمام سوراخهایی که دوخت نخورده اند را دوخت می‌زنیم تا همه سوراخ ها پر شوند.دوخت ساده رفت و برگشتی به صورت مرحله به مرحله

شما می توانید برای مشاهده آموزش دوخت ساده و دوخت ساده رفت و برگشتی به صورت عملی ویدئوی زیر راتماشا کنید:

اگر به هنر چرم دوزی علاقه مند هستید پیشنهاد می کنیم آموزش های زیر را مطالعه کنید:
آشنایی با وسایل مورد نیاز برای هنر چرم دوزی
آموزش دوخت کیف پول چرم مردانه با الگو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *