آموزش تصویری تمیز کردن ظروف مسی با ۷ روش کاربردی

0
166

تمیز کردن ظروف مسیهمه افراد فکر می‌کنند که تمیز کردن ظروف مسی دشوار است و از خرید آن اجتناب می‌کنند؛ اما باید بدانید که انجام این کار تقریباً آسان است و نباید باعث شود که از خرید یا استفاده از این فلز فوق العاده، بترسید.

ظروف مسی برای آشپزی عالی هستند، زیرا مس حرارت را به خوبی منتقل کرده و قابلمه را به سرعت و به صورت یکنواخت گرم می‌کند. برای استفاده‌ی روزمره، ظروف مسی را مانندظروف دیگر با استنفاده از آب گرم و کف تمیز کنید. سپس آن‌ها را کاملاً با آب شسته و با یک حوله خشک کنید.

خشک کردن وسایل مسی بسیار مهم است، چون آب باعث لک شدن مس می‌شود. اگر لکه یا نقاط سیاه روی ظروف مسی‌ شما به وجود آمد، می توانید آن‌ها را به سادگی با استفاده از یکی از روش‌های نام برده شده در زیر تمیز کنید.

بهترین روش‌ها برای تمیز کردن ظروف مسی

اگر لکه، نقاط سیاه یا لکه‌های سبز و آبی روی مس دیدید، می‌توانید از یک پاک کننده‌ی مس استفاده کنید تا لکه‌ها را به سرعت پاک کنید. در این روش پاک کننده‌ی مس را روی محل مورد نظر ریخته و یک اسفنج مرطوب روی آن بکشید، سپس ظرف را به خوبی با آب بشویید و خشک کنید.

در صورتی که پاک کننده‌ی ظروف مسی در دسترس نداشتید می توانید از روش‌های زیر که بهترین راه‌ برای تمیز کردن ظروف مسی هستند استفاده کنید.

لیمو و نمک

اسیدی بودن لیمو همراه با خاصیت پاک کنندگی نمک، لکه‌های معمولی را به سرعت پاک می‌کند. یک لیمو را نصف کنید و نمک را روی سطح آن بپاشید و روی لکه‌ها بکشید. سپس ظرف را آب بکشید و کاملاً خشک کنید.تمیز کردن ظروف مسی با لیمو و نمک

نمک درشت و نشاسته‌ی ذرت

این دو ماده‌، در کنار یکدیگر یک پاک کننده و درخشان کننده‌ی بسیار قدرتمند هستند.

تمیز کردن ظروف مسی با ۷ روش کاربردی

مواد لازم

نمک درشت: یک قاشق غذاخوری
نشاسته‌ی ذرت: یک قاشق غذاخوری
آبلیمو: یک قاشق غذاخوری

این مواد را با یکدیگر ترکیب کنید تا یک خمیر شل به دست بیاید. با یک پارچه‌ی نرم آن را روی مس بکشید و بگذارید مدتی روی لکه‌ها بماند. سپس ظرف را با آب گرم شسته و با یک پارچه‌ی لطیف خشک کنید.

این ترکیب خانگی، لکه‌های سخت را به خوبی پاک کرده و می‌تواند غذا یا روغن سوخته را از کف ماهی‌تابه‌ی چدنی پاک کند.

لیمو و جوش شیرین

جوش شیرین یک پاک کننده‌ی ملایم است و اسید موجود در لیمو، لکه‌ها را در خود حل می‌کند. در این روش مقادیر یکسانی از لیمو و جوش شیرین را با یکدیگر ترکیب کنید و با اسکاج روی لکه‌ها بکشید.

تمیز کردن ظروف مسی با آبلیمو و جوش شیرین

در آخر ظرف را به خوبی با آب شسته و سپس خشک کنید.

سرکه و نمک

مقداری سرکه روی ظرف اسپری کنید.

اسپری کردن سرکه برای تمیز کردن ظروف مسیسپس مقداری نمک روی آن قسمت بریزید.

با اسکاج آن قسمت را تمیز کنید. زمانی که  لک‌ها تمیز شد، سرکه و نمک را روی لک‌های دیگر بریزید.

تمیز کردن قابلمه مسی با سرکه و نمک

 

این روش کمی نیازمند تلاش است، اما نتایج خوبی به همراه داشته و باعث زیبایی و درخشندگی ظروف می‌شود. ظرف را به خوبی آب بکشید و آن را خشک کنید. از این روش می‌توانید برای پاک کردن ظروف آلومینیومی هم استفاده کنید.

رب گوجه فرنگی یا سس کچاپ

 

گوجه فرنگی مثل سرکه و لیمو، حاوی خاصیت اسیدی بوده و می‌توانید از آن برای تمیز کردن ظروف استفاده کنید. غلظت رب گوجه فرنگی باعث می‌شود که برای مدت طولانی تری بتوانید از آن برای پاک کنندگی و درخشندگی ظروف استفاده کنید.

برای تمیز کردن ظروف مسی یا قابلمه‌های فولادی ضد زنگ می‌توانید از رب گوجه فرنگی، سس گوجه فرنگی یا کچاپ استفاده کنید. رب گوجه فرنگی را با یک پارچه‌ی تمیز روی ظرف بکشید وبرای چند دقیقه صبر کنید تا لکه‌های زشت و ناخوشایند پاک شوند.

تمیز کردن ظروف مسی با سس کچاپ

سپس ظرف را با اسکاج یا برس تمیز کنید تا لکه ها از بین بروند.

تمیز کردن لیوان مسی با سس کچاپ

حالا ظرف را آب کشی و خشک کنید.

خشک کردن ظروف مسی

محصولات گوجه فرنگی برای پاک کردن ظروف و قابلمه‌های آلومینیومی هم مناسب هستند. از آن‌جایی که رب گوجه فرنگی در یخچال هر خانه‌ای وجود دارد، این روش نسبت به سایر روشها ساده و ارزان قیمت است.

این روش به تلاش زیادی احتیاج ندارد. فقط لازم است مواد را با یکدیگر ترکیب کنید و روی ظرف بکشید.

ترکیب سرکه، نمک، آرد

موارد مورد نیاز

آرد: سه قاشق غذاخوری
نمک درشت: سه قاشق غذاخوری
سرکه‌ی سفید

مواد را با یکدیگر ترکیب کنید تا یک خمیر به دست بیاید و آن را با یک پارچه‌ی لطیف روی ظروف مسی یا برنجی بکشید، سپس ظرف را آب کشیده و خشک کنید.

تمیز کردن جواهرات برنجی هم مثل تمیز کردن ظروف مسی و برنجی است. هرچند بهتر است به جای پارچه‌ی نازک از یک مسواک استفاده کنید تا بتوانید سوراخ‌های کوچک دستبند، گردنبند و انگشترها را تمیز کنید و مطمئن شوید که تمامی سطوحشان به خوبی تمیز شده‌اند.

لیمو و کرم تارتار

کرم تارتار دارای خواص ملایم اسیدی و کمی پاک کنندگی است. دو قاشق غذاخوری کرم تارتار را با مقدار کافی آبلیمو ترکیب کنید تا یک خمیر شکل بگیرد. این ترکیب را با یک پارچه‌ی لطیف روی ظرف مسی بکشید. سپس ظرف را با آب شسته و به خوبی خشک کنید.

اگر روغن و باقیمانده‌ی کیک کف قالب‌های کیک پزی‌تان چسبیده است، این خمیر آن را هم پاک خواهد کرد.

پاک کردن لکه‌های سفت و تیره از روی ظروف مسی

اگر ظرف مسی‌ شما لکه‌های بسیار بدی دارد، شاید اولین کاری که بخواهید انجام بدهید این باشد که سیم ظرفشویی یا هر پاک کننده‌ی سمباده‌ای دیگری را برداشته و روی ظرف بکشید. اما این کار یک اشتباه بزرگ است.

پاک کننده‌های سمباده‌ای مثل سیم ظرفشویی یا پاک کننده‌های رایج دیگر می‌توانند آسیب جبران ناپذیری به ظرف مسی وارد کنند. بهترین و مطمئن‌ترین راه برای پاک کردن ظرف مسی که لکه‌های بسیار بدی دارد این است که از خمیر خانگی زیر استفاده کرده و برای انجام آن وقت و انرژی بگذارید.

مواد مورد نیاز

آرد: نصف فنجان
سرکه‌ی سفید: نصف فنجان
نمک درشت: نصف فنجان

مواد را با یکدیگر ترکیب کنید تا یک خمیر شل به دست بیاید. با دستتان یک لایه‌ی غلیظ از آن را روی ظرف مسی بگذارید تا روی کل لکه‌ها را بپوشاند. سپس ظرف و خمیر را در یک پلاستیک بپیچید یا آن را داخل کیسه‌ی پلاستیکی گذاشته و درش را ببندید.

بگذارید ظرف مسی چهار ساعت یا بیشتر در خمیر بماند. پس از گذشت این مدت، مقداری از خمیر را با انگشت پاک کنید. اگر لازم است مدت زمان بیشتری بگذرد، خمیر را سر جایش برگردانید و ظرف را تا روز بعد داخل پلاستیک بگذارید. بعد از آن، خمیر را پاک کنید و ظرف مسی را در آب گرم و صابون بشویید، آن را آب بکشید و خشک کنید.

در صورت نیاز، دوباره این فرایند را تکرار کنید تا تمامی لکه‌ها پاک شوند. اگر چند نقطه از لکه باقی ماند، خمیر را با یک پارچه‌ی لطیف روی آن‌ها بکشید و با یک پارچه‌ی خشک و لطیف پولیش بدهید و در آخر یک لایه‌ی نازک روغن روی آن بمالید تا لکه‌ای در آینده روی آن به وجود نیاید.

پاک کردن لکه‌های سیاه از ظروف مسی

کف ظرف مسی را به اندازه‌ی دو سانتیمتر یا بیشتر از آب پر کنید. یک قابلمه یا ماهی‌تابه‌ی بزرگتر را روی حرارت گذاشته و درون آن را تا ارتفاع یک سانتی متری سرکه‌ی سفید بریزید.

یک قاشق چایخوری نمک به سرکه اضافه کنید و آن را حرارت دهید تا بجوشد، سپس گاز را خاموش کنید. قابلمه‌ی مسی را داخل ماهی‌تابه بگذارید. بگذارید قابلمه تقریباً به مدت ۱۰ دقیقه داخل سرکه بماند. سپس قابلمه را از داخل سرکه برداشته و به خوبی با آب بشویید.

اگر لکه‌ها پاک نشدند، یک اسفنج را در سرکه‌ی داغ خیس کرده و روی آن نمک بریزید. سپس آن را روی قابلمه بکشید تا لکه‌هایش پاک شوند.

چگونه جواهرات مسی را تمیز کنیم؟

هنگام تمیز کردن جواهرات باید بدانید که از چه نوع فلزی ساخته شده است. معمولاً جواهرات، ترکیبی از مس و مواد دیگر مانند سنگ‌های قیمتی یا فلزات دیگر هستند. یک پاک کننده‌ی خانگی می تواند تمامی فلزات را تمیز کرده و از آن‌ها محافظت می‌کند.

روش‌های گفته شده در این مقاله برای مس خالص پیشنهاد می‌شوند و ممکن است برای مواد دیگر مناسب نباشند. لذا در استفاده از این روش‌ها احتیاط کنید.

تمیز کردن جواهرات با لعاب مسی

جواهرات مسی که لکه‌ای ندارند اما نیاز به تمیزکاری دارند، به سادگی با آب و کف پاک می‌شوند. پس آن‌ها را کاملاً آب کشیده و خشک کنید.

برای تمیز کردن جواهرات مسی می توانید ظرفی بزرگ انتخاب کنید و به اندازه‌ی کافی آب گرم در آن بریزید. سپس یک قاشق چایخوری نمک و یک قاشق چایخوری آبلیمو به آن اضافه کنید و با یکدیگر مخلوط کرده و جواهرات را چند ثانیه داخل آن بگذارید. سپس زمانی که تمیز شدند، آن‌ها را از محلول بیرون آورده کاملاً شسته و خشک کنید.

اگر جواهرات شما حفره‌های زیادی دارد که باید تمیز شوند، این روش، آسان‌ترین روش است:

به اندازه‌ی کافی سرکه داخل یک ظرف بریزید تا روی جواهرات را بپوشاند. سپس یک قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه کنید.

جواهرات را داخل محلول بگذارید. مایع را روی حرارت متوسط تا کم بگذارید تا چند دقیقه بجوشد. اکنون، جواهرات را با انبر بیرون آورده و بگذارید کاملاً خنک شوند. سپس آن‌ها را به خوبی بشویید و خشک کنید و جلا بدهید.

تالیف: مجله زندگی
منبع: tipsbulletin.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید