آشنایی با شرایط نگهداری پتوس + نحوه قلمه زدن آن

0
199

آشنایی با شرایط نگهداری پتوس + نحوه قلمه زدن آن

پرورش گیاه پتوس نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی آسان‌تر است. این گیاه رونده دارای برگ‌های سبز نوک تیز و قلبی شکل است که گاهی اوقات رگه‌هایی به رنگ‌های سفید، زرد یا سبز کمرنگ دارد. با اینکه پتوس نور زیاد و غیرمستقیم را دوست دارد، اما می‌تواند در محیط‌هایی با نور کم یا زیر نور مهتابی مانند اتاق خواب یا دفتر کار هم رشد کند. اگر به نگهداری گل و گیاه علاقه مند هستید با ما همراه شوید تا با شرایط نگهداری پتوس و نحوه قلمه زدن آن آشنا شوید.

انواع گیاهان پتوس

با اینکه گونه های مختلفی از پتوس وجود دارد، اما پتوس طلایی و پتوس سبز بیشترین محبوبیت را دارند.

پتوس طلایی یا پتوس ابلق

شرایط نگهداری پتوس

همانطور که از اسمش مشخص است، برگ‌های این نوع پتوس رگه هایی به رنگ طلایی و زرد دارد. پتوس طلایی، گیاه بومی جزایر سلیمان و بعضی از قسمت‌های جنوب شرقی آسیاست. از آنجایی که پتوس‌ها در محیط‌های کم نور رشد می‌کنند، اما گلدان پتوس طلایی باید به مدت یک یا دو ساعت در روز در معرض آفتاب ملایم قرار گیرد زیرا نور کم باعث از بین رفتن رگه های طلایی گیاه می شود.

پتوس مرمری یا پتوس ملکه مرمری

شرایط نگهداری پتوس در خانه

برگ‌های این گونه بیشتر به رنگ سفید هستند. این گیاه به نور زیاد احتیاج دارد و به آهستگی رشد می‌کند. از آن‌جایی که نگهداری این گیاه نسبت به پتوس طلایی سخت‌تر است به همین دلیل محبوبیت کمتری دارد.

پتوس سبز یا جید

شرایط نگهداری گیاه پتوس

این نوع از پتوس دارای برگ‌های سبز تیره است که در برابر نور کم مقاوم است و برای محیط های کم نور مانند دفتر کار و اتاق خواب مناسب است.

پتوس نئون یا پتوس آهک

آموزش شرایط نگهداری پتوس

پتوس نئون به رنگ سبز چمنی روشن است و برای مکان‌های تاریک و کم نور بسیار مناسب است.

پتوس نقره ای یا پتوس ساتن نقره ای

این گونه، برگ‌های ضخیم به رنگ سبز و خاکستری داردکه در مقابل خشکی و نور کم بسیار مقاوم است.

پتوس سفید

برگهای این گونه از پتوس دارای لکه های سفید است که به نور زیاد نیاز دارد.

شرایط نگهداری پتوس

پتوس به خودی خود به داربست نمی‌چسبد اما شما می‌توانید آن‌ را روی تکیه گاهی پرورش بدهید تا ظاهری پیچ در پیچ داشته باشد. اگر این گیاه هرس نشود، ساقه‌های آن بسیار بلند خواهند شد که گاها به ۹ متر نیز می رسند. سعی کنید هر چند وقت یک بار ساقه ‌ها را از یکدیگر جدا کنید تا در یکدیگر گره نخورند زیرا اگر آن‌ها را به حال خود رها کنید تا رشد کنند، ساقه‌ها بهم خواهند پیچید.

آشنایی با شرایط نگهداری پتوس

با اینکه پتوس معمولاً به عنوان یک گیاه آپارتمانی نگهداری می‌شود، اما می‌توان آن‌ها را در فصل تابستان در بیرون از خانه نگه داشت. به یاد داشته باشید که این گیاه با اولین سرما از بین خواهند رفت، بنابراین آن‌ها را در فصل زمستان در داخل خانه نگهداری کنید.

نور مناسب برای نگهداری پتوس

پتوس در بیرون از خانه می‌تواند در سایه یا سایه‌ی نسبی رشد کند. اما داخل خانه، نور روشن و غیرمستقیم را دوست دارد. اگر انواع رنگارنگ آن نور کافی دریافت نکنند، الگوی رنگی برگ‌های خود را از دست داده و فقط سبز رنگ خواهند بود. دقت کنید که اگر آن‌ها را به مکان پرنورتری ببرید، رنگ برگها دوباره برمی‌گردد. همچنین اگر برگ‌های پتوس به طور  ناگهانی کمرنگ شوند، به این معنی است که گیاه نور بسیار زیادی دریافت می‌کند.

خاک 

پتوس در خاک معمولی گلدان مخلوط با کمپوست به خوبی رشد می‌کند.

آبیاری

خاک گیاه پتوس باید بین هر بار آبدهی کاملاً خشک شود. اگر خاک آن همیشه مرطوب باقی بماند، ریشه‌هایش می‌پوسد. ظهور لکه‌های سیاه روی برگ‌ها نشان می‌دهد که خاک آن بیش از اندازه خیس و مرطوب است. زمانی که گیاه در حال پژمرده شدن است، باید به مقدار زیادی به آن آب بدهید. هرچند، صبر نکنید تا برگ‌ها پژمرده بشوند یا بریزند. همچنین برگ‌های خشک با کناره‌های قهوه‌ای نشان دهنده‌ی این هستند که گیاه به مدت زیادی آبیاری نشده است.

دما و رطوبت مناسب برای نگهداری پتوس

پتوس را نباید در درمای زیر۱۰ درجه‌ی سانتیگراد نگهداری کرد. این گیاه، دمای معمولی اتاق، یعنی بین ۱۸ تا ۲۴ درجه‌ی سانتیگراد را دوست دارد. این گیاه، رطوبت زیاد را دوست دارد، اما می‌تواند در مکان‌هایی با رطوبت کم هم رشد کند.

کوددهی

پتوس به کود زیادی نیاز ندارد اما از آن‌جایی که در اکثر خاک‌های گلدان، هیچ ماده‌ی مغذی وجود ندارد، هر یک یا دو ماه یک بار به آن کود بدهید.

تعویض گلدان پتوس

زمانی که برگ‌ها پژمرده می‌شوند، صرف نظر از اینکه چه مقدار به آن آب می‌دهید، احتمالاً ریشه‌ها تمام فضای گلدان را اشغال کرده اند. در چنین شرایطی گیاه را با احتیاط بلند کنید تا ببینید که آیا مشکل از این موضوع است یا خیر. زمانی که ریشه های گیاه از زیر گلدان بیرون می زند آن را در گلدانی با یک یا دو سایز بزرگتر بکارید و خاک جدید در آن بریزید.

هرس کردن

 

آشنایی با شرایط نگهداری پتوس

زمانی که ساقه‌ها بلند می شوند آنها را هرس کنید تا ساقه ها نسبتاً کوتاه باقی بمانند و روی کل ساقه پر از برگ شود. شما می توانید از ساقه های هرس شده قلمه بگیرید و آنها را ریشه دار کنید.

قلمه زنی

این گیاه را به آسانی می‌توان با قلمه زدن تکثیر کرد.برای قلمه زدن پتوس روی ساقه، بالا و پایین برگ را به صورت مورب ببرید ودرون آب قرار دهید.همچنین سعی کنید روی هر قلمه فقط یک عدد برگ باقی بگذارید تا با سرعت بیشتری قلمه ها ریشه دار شوند.

 

تا زمانی که قلمه ها ریشه دار می شوند آنها را در مکانی روشن و گرم نگهداری کنید و چند روز یکبار آب قلمه ها را عوض کنید.

 

زمانی که قلمه‌ها ریشه دار شدند آنها را به داخل خاک انتقال دهید تا بتوانند مواد مغذی را دریافت کنند.

 

آفات‌

این گیاه آپارتمانی هیچ آفت یا بیماری جدی ندارد، اما ممکن است گاها گیاهتان به شپشک آرد آلود و شپشک سپردار آلوده شود که می‌توانید از یک پنبه‌ی آغشته به الکل برای از بین بردن آفت‌ استفاده کنید. به یاد داشته باشید که با بررسی هفتگی گیاه می‌توانید از آلودگی شدید گیاه به آفت جلوگیری کنید. در صورت آلودگی شدید می‌توانید آن‌ها را سم پاشی کنید.

سمی بودن

همه‌ی قسمت‌های گیاه پتوس، در صورت بلعیده شدن، سمی هستند. مراقب سگ یا گربه‌تان باشید. سمی بودن آن به دلیل وجود کریستال‌های کلسیم اگزالات است که می‌توانند لب‌ها، دهان و زبان را بسوزانند. اگر حیوان خانگی‌تان این گیاه را جویده است، با دامپزشک تماس بگیرید و اگر یک کودک یا بزرگسال آن را خورده است، با پزشک تماس بگیرید.

تفاوت پتوس با گیاه فیلوندرون

گاهی اوقات در بعضی از مغازه‌های گلفروشی، روی پتوس،به اشتنباه اسم فیلوندرون را می‌نویسند. انواعی از فیلوندرون که برگ‌هایی به شکل قلب دارند، شبیه به پتوس هستند. تفاوت آن‌ها بیشتر در ظاهرشان است زیرا پتوس برگ‌های بزرگ و نرمی دارد (عکس سمت راست) در حالی که گیاه فیلودندرون برگهای قلبی شکل با انتهای سوزنی دارد ( عکس سمت چپ). شرایط نگهداری و پرورش هر دو گیاه، مشابه است. به همین دلیل، شناسایی اشتباه آن‌ها در اکثر مواقع مشکلی را به وجود نخواهد آورد.

تالیف: مجله زندگی
منبع: thespruce.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید