آشنایی با خواص هندوانه برای سلامتی بدن

0
148

آشنایی با خواص هندوانه برای سلامتی بدن

هندوانه یک میوه خوشمزه و پر آب است که مصرف آن بسیار مفید می باشد. هر پیمانه از این میوه ۴۶ کالری دارد و سرشار از ویتامینC ، ویتامین A و بسیاری از ترکیبات گیاهی سالم است. بنابراین قرار دادن این میوه پر خاصیت در رژیم غذایی بسیار مفید خواهد بود. در این مقاله سعی داریم تا شما را با خواص هندوانه آشنا کنیم.

ارزش غذایی هندوانه

در میان میوه ها، هندوانه کمترین میزان کالری را دارد. یک پیمانه هندوانه (۱۵۴ گرم) حاوی ۴۶ کالری است. این میزان کالری از کالری میوه هایی با قند پایین مانند انواع توتها کمتر است.

این میوه خوشمزه حاوی ویتامین های B1، B5، B6، ویتامین C، ویتامین A، پتاسیم و منیزیم می باشد. همچنین سرشار از انواع کاروتنوئیدها از جمله بتاکاروتن و لیکوپن است. به علاوه این میوه غنی از اسید آمینه های ضروری مانند سیترولین است.

خواص هندوانه

هندوانه سرشار از آنتی اکسیدانهای مختلف است. مهمترین آنتی اکسیدانهای موجود دراین میوه عبارتند از:

ویتامین C

ویتامین C آنتی اکسیدانی است که از سلولها در برابر رادیکالهای آزاد محافظت می کند.

کاروتنوئیدها

کاروتنوئیدها مانند آلفاکاروتن و بتاکاروتن، نوعی ترکیبات گیاهی هستند که در بدن به ویتامین A تبدیل می شوند.

لیکوپن

لیکوپن نوعی کاروتنوئید است که به ویتامین A تغییر نمی یابد. این آنتی اکسیدان قوی برای سلامتی بسیار مفید است و باعث می شود گیاهانی از جمله گوجه فرنگی و هندوانه رنگ قرمزی داشته باشند.

کوکوربیتاسین ای

این ماده یک ترکیب گیاهی است که اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بسیار قوی دارد. خربزه تلخ که از خانواده هندوانه است بیشترین میزان کوکوربیتاسین ای را دارد.

خواص هندوانه

آب لازم را برای بدن تامین می کند

۹۲٪ از هندوانه را آب تشکیل می دهد. خوردن غذاهایی که میزان آب زیادی دارند می توانند در مرطوب نگه داشتن بدن و ایجاد احساس طراوت و شادابی موثر باشند.

از سرطان پیشگیری می کند

محققان به دلیل اثرات ضد سرطانی لیکوپن و سایر ترکیبات گیاهی موجود در هندوانه، بارها این میوه را مورد مطالعه قرار داده اند. اگرچه مصرف لیکوپن با کاهش احتمال ابتلا به انواع سرطانها همراه است، اما نتایج نشان می دهد لیکوپن بیشترین اثر را بر سرطان دستگاه گوارش دارد. علاوه بر این کوکوربیتاسین ای موجود در هندوانه می تواند رشد تومورها را مهار می کند.

به سلامت قلب کمک می کند

بیماری قلبی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است. رژیم غذایی سالم با کاهش میزان فشار خون و کلسترول می تواند خطر حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد.

مواد مغذی موجود در هندوانه فواید بسیاری برای سلامت قلب دارند. مطالعات نشان داده اند که لیکوپن میتواند به کاهش کلسترول و فشار خون کمک کند. همچنین این ماده می تواند از آسیب اکسیداتیو کلسترول جلوگیری کند. طبق مطالعات انجام شده در زنان و مردان چاق، لیکوپن می تواند سختی و ضخامت دیواره های شریانی را کاهش دهد.

علاوه براین هندوانه حاوی اسید آمینه سیترولین است که میتواند سطح اکسید نیتریک بدن را افزایش دهد. اکسید نیتریک به انبساط رگهای خونی شما کمک می کند تا فشار خون کاهش یابد.

سایر ویتامین ها و مواد معدنی موجود در هندوانه مانند ویتامین هایA ، B6،C ، منیزیم و پتاسیم نیز برای قلب مفید هستند.

التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد

التهاب عامل اصلی بسیاری از بیماریهای مزمن است. هندوانه سرشار از آنتی اکسیدانهای ضد التهابی مانند لیکوپن و ویتامین C است که می تواند به کاهش التهاب و آسیب اکسیداتیو کمک کند.

همچنین لیکوپن به عنوان یک آنتی اکسیدان باعث بهبود سلامت مغز می شود و شروع و پیشرفت بیماری آلزایمر را به تأخیرمی اندازد.

از ابتلا به بیماری دژنراسیون ماکولا جلوگیری می کند

لیکوپن در چندین قسمت از چشم یافت می شود و در محافظت از چشم انسان در برابر آسیبهای اکسیداتیو و التهاب نیز موثر است. علاوه براین از ابتلا به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن  جلوگیری می کند. دژنراسیون ماکولا یک مشکل شایع چشم است که می تواند باعث کوری در سالمندان شود. لیکوپن به عنوان یک ترکیب آنتی اکسیدانی و ضد التهابی از پیشرفت و بدتر شدن این بیماری جلوگیری می کند.

به تسکین درد عضلات می کند

سیترولین موجود در هندوانه باعث کاهش درد عضلات و بهبود استقامت و عملکرد ورزشی می شود.این ماده به عنوان یک مکمل نیز موجود است. همچنین مطالعات نشان می دهد که جذب سیترولین در مواقعی که آب هندوانه مصرف می شود، بیشتر است.

برای پوست و مو مناسب است

ویتامین A و C موجود در هندوانه برای سلامتی پوست و مو مفید هستند. ویتامین C به تولید کلاژن در بدن کمک میکند. این پروتئین باعث استحکام پوست و مو شما می شود.

ویتامین A نیز برای سلامت پوست بسیار مهم است زیرا به ترمیم سلولهای پوستی کمک می کند. کمبود این ویتامین، باعث خشکی پوست و پوسته پوسته شدن آن می شود. علاوه براین لیکوپن و بتاکاروتن موجود در هندوانه به محافظت از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی کمک می کنند.

هضم را بهبود می بخشد

هندوانه حاوی مقدار زیادی آب و مقدار کمی فیبر است که هر دو برای هضم غذا بسیار مهم هستند.

فیبر بخش عمده ای از مدفوع شما را دربرمی گیرد و آب به دستگاه گوارش شما کمک می کند تا عملکرد بهتری داشته باشد. خوردن میوه و سبزیجات غنی از آب و فیبر مانند هندوانه می توانند برای حرکات طبیعی روده بسیار مفید باشند.

تالیف: مجله زندگی
منبع: healthline.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید